Kultūra

2019.03.05 18:24

Nauja paroda Vilniaus rotušėje kvies atrasti kunigaikščių Giedraičių žemę

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.03.05 18:24

Vilniaus rotušėje atidaryta vizualiojo meno paroda „Kunigaikščių Giedraičių žemės beieškant“. Jos dalyviai – Mindaugas Skudutis, Viktoras Paukštelis, Vidas Poškus ir Aistė Gabrielė Černiūtė – savo kūriniais gilinasi į aristokratišką Videniškių, Giedraičių ir kitų Aukštaitijos miestelių praeitį, ieško kasdienybės mitologijos.

„Paroda yra mažytis žingsnelis mano svajonės link – norėčiau išleisti knygą apie Videniškių kraštą su menininkų darbų reprodukcijomis“, – LRT.lt prisipažino parodos koordinatorė A. G. Černiūtė.

XV–XVIII amžiuje Videniškiai buvo stiprus intelektualinis centras, savotiškas Vilniaus priemiestis – jame veikęs atgailos kanauninkų vienuolynas darė poveikį visai anuometinės Lietuvos visuomenei.

Mažiau – geriau

Anot Aistės, Videniškių dabartis ir istorija, atrandama per dažnas ekspedicijas, reikalauja susikaupimo, gilesnio pažinimo. Todėl praėjusią vasarą mėginta išvengti plenerinio formato, dalyvių gausos. 2018-aisiais pasižvalgyti į krašto paveldą ir vietovaizdžius susirinko keturi. Ateityje apskritai Videniškių vienuolyne tikisi įsteigti bent vieno menininko kūrybinę rezidenciją, kad laimingasis čia galėtų praleisti mėnesį, kelis ar net visą pusmetį.

Pasak A. G. Černiūtės, tapybos klasikas M. Skudutis bene labiausiai įsigilinęs į Aukštaitijos temą. Pasisemti vaizdų, pasinerti į miestelių atmosferą jis atvažiuoja jau ne vieni metai. Ir ne tik vasarą. „Jo tapybą persmelkęs nuodugnus krašto istorijos suvokimas, žinios apie čia gyvenusias asmenybes“, – tvirtino pašnekovė.

Tapytojas, menotyrininkas V. Poškus atranda savo mėgstamiausios epochos – Renesanso – apraiškų, mitologinių reliktų. Jų Lietuvoje nėra gausu. O, tarkime, Giedraičių herbą puošia kentauras, vienas tos epochos liudininkų. A. G. Černiūtė parodoje rodo „dažažmogius“, tapusius jos kūrybos reprezentantais. Kolega V. Paukštelis, tapytojas ir pianistas, Videniškių tematika dar tik debiutuoja.

Dalis parodos darbų atsirado pačiuose Videniškiuose ilgiausiomis vasaros dienomis, kiti – sugrįžus į studijas mieste, vis naujai permąstant – kas esame ir iš kur atėjome...

Įtakinga dinastija

Kunigaikščiai Giedraičiai – viena seniausių lietuvių aristokratų giminių. Kaip liudija pavardė, ir jiems priklausiusių žemių vieta Aukštaitijoje – tai neabejotinai lietuviška, dar Lietuvos valstybės radimosi pradžioje iškilusi dinastija.

Kunigaikščiai valdė nemažas teritorijas su centrais Videniškiuose (pagal giminės tradiciją Giedriaus, suteikusio pavardę savo palikuoniams, tėvo vardas buvo Vidas) ir Giedraičiuose. XVI amžiuje ne be Žemaičių vyskupo Merkelio Giedraičio globoto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos tėvo – Motiejaus Strijkovskio raštų įtakos, ano meto sąmonėje įsitvirtino nuomonė, kad Giedraičiai, kaip ir kitos kilmingos lietuvių šeimos, yra kilę iš Palemono į šiuos kraštus atsivestų romėnų.

Tai liudija ir „romėniškas“ herbas – sparčiai priekin šuoliuojantis, tačiau atgal atsisukęs ir lanku šaunantis kentauras. Simboliška, kad menamoje Giedraičių tėvonijoje – Videniškiuose yra išlikę būtent lietuviško Renesanso architektūros paminklai ar jų liekanos – Baltadvaris ir Šv. Lauryno bažnyčia.

Lietuvos kultūrai ir istorijai nusipelniusių Giedraičių sąrašas – gana ilgas. Minėtinas 2018 metais palaimintuoju paskelbtas Mykolas Giedraitis (apie 1420–1485), Juozapas Arnulfas (1754–1838), galiausiai didysis intelektualas ir dviejų tautų taikytojas Jerzy Władysławas Giedroycas (1906–2000). Kunigaikščių giminė yra gyvybinga ir dabar – išsibarsčiusi po visą platųjį pasaulį.

Parodos atidarymo akimirkos - galerijoje.

Pasakojimo apie Videniškius, jų istoriją ir kodėl menininkai čia mielai sugrįžta klausykitės LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“: