Kultūra

2015.09.08 13:45

Visuomenei pristatomi Panerių memorialo sutvarkymo projektai

BNS2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje visuomenei bus pristatyti projektai, siūlantys, kaip sutvarkyti Panerių memorialą Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti.

Ketvirtadienį Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje visuomenei bus pristatyti projektai, siūlantys, kaip sutvarkyti Panerių memorialą Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti.

Iš viso pateikta 16 memorialo sutvarkymo idėjos projektų, praneša muziejus.

Per viešą jų aptarimą kalbės recenzentai, projektus įvertins užsienio ekspertai istorikai – JAV Holokausto memorialinio muziejaus kuratorius dr. Jacekas Nowakowskis ir Aušvico-Birkenau memorialo ir muziejaus direktorius dr. Piotras M. A. Cywinskis iš Lenkijos.

Trys geriausiai įvertinti projektai bus paskelbti artimiausiu metu. Memorialo rekonstrukciją tikimasi įgyvendinti per artimiausius kelerius metus Lietuvos ir Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis.

„Panerių memorialas yra didžiausia Holokausto vieta Lietuvoje ir viena didžiausių Europoje. Kartu su žydais čia sušaudyti tūkstančiai lenkų, sovietų karo belaisvių, lietuvių ir kt. Rekonstruodami memorialą, siekiame paversti Panerius svarbiu Holokausto atminimo ir edukacijos centru“, – pranešime spaudai teigė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris.

Kaip yra skelbusi Lietuvos architektų sąjunga, kompleksas turėtų būti sutvarkytas ir pritaikytas lankymui tuo pačiu išsaugant išlikusius autentiškus bei minimaliai atkuriant sunaikintus šios žudynių vietos elementus.

Panerių memorialas, skirtas Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti – išlikusi masinių žudynių vieta ir kapai, kur 1941-1944 metais nacių vykdytų egzekucijų metu buvo žudomi žmonės, daugiausiai – žydai. Didelė dalis nužudytųjų palaikų buvo sudeginta, kiti liko užkasti šioje teritorijoje.

Vilniaus pakraštyje esantis Panerių memorialas sušaudytų aukų skaičiumi yra didžiausia Holokausto vieta Lietuvoje, plačiai žinoma tarptautiniu mastu. Panerių miške taip pat nužudyti Lietuvos vietinės rinktinės, Armijos Krajovos kariai, įvairių tautybių Raudonosios armijos karo belaisviai, antinacinio pasipriešinimo dalyviai ir kitos nacių okupacinio režimo aukos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.