Kultūra

2015.09.08 13:45

Restauruojamoje Veliuonos bažnyčioje – netikėti radiniai

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Prasidėjo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios Veliuonoje restauravimo darbai. Per kelerius metus planuojama sutvarkyti maldos namų pamatus ir fasadus. Tuo pat metu vykdomi archeologiniai tyrimai. Radiniai jau užminė mįslių istorikams.  

Prasidėjo Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios Veliuonoje restauravimo darbai. Per kelerius metus planuojama sutvarkyti maldos namų pamatus ir fasadus. Tuo pat metu vykdomi archeologiniai tyrimai. Radiniai jau užminė mįslių istorikams.  

Manoma, kad pirmoji Veliuonos bažnyčia buvo pastatyta Vytauto lėšomis XV a. pradžioje. Oficialiai patvirtinus Žemaičių vyskupiją, Vytautas jam priklausančioje Veliuonoje įsteigė parapiją – miestelis tapo religiniu centru. Vytauto bažnyčia, deja, nėra išlikusi – dabartinės fundatorius buvo LDK kancleris Albrechtas Stanislovas Radvila. Jo rūpesčiu 1636–1944 m. Vytauto laikų maldos namai buvo perstatyti.  

Pradėję archeologinius tyrinėjimus ekspertai aptiko, kad dalis pamatų nėra lygiagretūs visai bažnyčiai. Keliama versija, kad tarp pirmosios ir dabartinės buvo dar vieni maldos namai. Juos čia buvus įrodo ir radiniai.

„Iš ankstesnės bažnyčios, manome, įdomiausias radinys – čerpės stogo glazūruos, dengtos žalia glazūra. Tai yra labai vertingas turto atributas“, – aiškina archeologijos ekspertas Bronius Dakanis.

Archeologai tyrinėja atkastą XVII a. kapinyną. Kapuose rasta tam laikotarpiui būdingų pinigų: Jono Kazimiero šilingų, švediškų monetų.

Taip pat rasta pavienių keramikos fragmentų, kurių puošyba būdinga XIV a. kovoų su kryžiuočiais laikotarpiui. 

„Kapinėse randome, kaip įtariama, įmovinės arbaleto strėlės antgalį, randame tokių dalykų kaip Aleksandro Jogailaičio monetą – na tai tikrai įdomus radiniai, kurių čia kaip ir neturėtų būti“, – stebisi istorikas Ričardas Dediala.

Kol archeologai tyrinėja šventorių, skubama tvarkyti bažnyčios pamatus ir fasadą. Specialistai sako, kad daug žalos pastatui padarė drėgmė, todėl planuojama įrengti drenažo sistemas. Galiausiai žadama sutvarkyti bažnyčios langus.  

„Norėtųsi kuo greičiau baigti tuos darbus, nes jų užtęsimas nieko gero nežada, ber čia mus sustabdys laikas, kadangi ateina ruduo, žiema, ir tų darbų mes negalėsime vykdyti, todėl bus padaryta pertrauka“, – aiškina „Lietuvos paminklų“ direktorius Vydmantas Drumsta.

Kultūros paveldo departamentas Veliuonos bažnyčiai tvarkyti šiais metais skyrė 450 tūkst. litų, keliasdešimt tūkstančių pridėjo Jurbarko rajono savivaldybė. Numatytiems darbams reikia dar milijono litų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.