Kultūra

2015.09.08 13:45

Pusano kino festivalyje pristatytas filmas nagrinėja patyčias internete

BNS2015.09.08 13:45

Naujas Pietų Korėjos trileris apie naujųjų technologijų kartos jaunuolius mėgina nušviesti vis aktualesne tampančią patyčių internete temą šalyje, kuri pagal jaunuolių savižudybių skaičių užima vieną aukščiausių pozicijų pasaulyje.

Naujas Pietų Korėjos trileris apie naujųjų technologijų kartos jaunuolius mėgina nušviesti vis aktualesne tampančią patyčių internete temą šalyje, kuri pagal jaunuolių savižudybių skaičių užima vieną aukščiausių pozicijų pasaulyje.

Filme „Sociofobija“ (Socialphobia), kurio pasaulinė premjera įvyko šeštadienį Pusano tarptautiniame kino festivalyje, vaizduojama, kaip du „pradedantieji“ internetiniai užgauliotojai patys tampa patyčių taikiniais.

Režisieriaus Hong Seok-Jae pirmajame meniniame filme gyvai ir išsamiai atvaizduojamas Pietų Korėjos gyvybingas, tačiau itin neramus interneto komentatorių pasaulis, kur iš pažiūros nereikšmingi debatai gali greitai įplieksti dideles aistras.

Pietų Korėja pagal interneto skvarbą – viena iš pirmaujančių šalių: plačiajuostis interneto ryšys prieinamas beveik visur, ir daugiau negu 70 proc. gyventojų naudojasi išmaniaisiais telefonais.

Daugeliui interneto portalų būdingi kas valandą atnaujinami labiausiai aptarinėjamų temų sąrašai, kai kritikai tvirtina, kad tokia praktika skatina bandos mąstyseną.

Agresyvus kibernetinis priekabiavimas, ypač nutaikytas į garsenybes, pastaraisiais metais, kaip manoma, daug žmonių pastūmėjo į savižudybę – tarp jų vieną iškilią aktorę, pasitraukusią iš gyvenimo 2008-aisiais.

Būtent tokioje atmosferoje pagrindiniai filmo personažai – jauni ambicingi policijos pareigūnai Kim Čivungas ir Ha Jongminas – įsitraukia į „raganų medžioklę“ internete, nutaikytą prieš vieną merginą.

Įtūžę dėl jos žinutės apie jaunus karius, žuvusius tarnybos metu, internautai išsiaiškina ir paviešina tos merginos tikrąjį vardą, nuotrauką bei namų adresą.

Grupė jaunų vyrų, tarp jų Kim Čivungas ir Ha Jongminas, nusprendžia nuvykti į tos merginos namus ir tos kelionės vaizdą tiesiogiai transliuoti internete. Tačiau savo auką jie randa jau mirusią – iš pažiūros pasikorusią.

Tuomet internautų įtūžis nukrypsta į abu policininkus – jie kaltinami privedę merginą prie savižudybės.

Mėgindami atpirkti savo kaltę, jaunuoliai įtikina vienas kitą, kad mergina buvo nužudyta, ir pradeda tirti jos praeitį.

Filmo siužetą ir personažus sukurti įkvėpė tikri įvykiai ir interneto komentatorių kultūra, Hong Seok-Jae sakė interviu naujienų agentūrai AFP.

„Pietų Korėjoje itin išaugusi interneto bendruomenė, kurioje jauni žmonės nuolat sudaro anoniminę kliką ir ieško progų susigrumti su kokiu nors įsivaizduojamu „priešu“, – aiškino 31 metų kino kūrėjas.

„Daugeliui užgauliojimas atrodo tapusios dar vienu internetiniu žaidimu“, – pridūrė jis.

Tikroviškas siužetas

2008 metais viena Seule gyvenusi mergina, parašiusi virtinę tulžingų komentarų apie dziudo žvaigždę savo tinklaraštyje, pati sulaukė didelio masto puolimo, o jos asmeniniai duomenys buvo viešai paskelbti.

Ne kartą buvo pasitaikę atvejų kaip Hong Seok-Jae filmo siužete, kai būdavo pavagiama kurio nors internauto asmeninė informacija, surenkami visi kada nors jo arba jos paskelbti komentarai ir ta medžiaga įkeliama į kurį nors tinklalapį, kur sulaukdavo negailestingų komentatorių patyčių.

2008 metais grupė jaunuolių išvyko asmeniškai susitikti su rūstybę užsitraukusia mergina, o tūkstančiai sekėjų tiesiogiai stebėjo įvykių vaizdą internete.

Tolesnėmis šio puolimo aukomis tapo tos merginos tėvai, draugai ir netgi jos koledžo profesorius, kol galiausiai ji buvo priversta atsiprašyti.

„Buvau vienas iš tūkstančių, kurie stebėjo visa tai tiesiogiai besivystant internete, ir buvau itin sukrėstas“, – pasakojo Hong Seok-Jae.

„Tai nutiko dar prieš (socialiniams tinklams) „Facebook“ arba „Twitter“ tampant mūsų gyvenimo dalimi. Pamaniau, kad tokie dalykai bus dar labiau įprasti ateityje ir kad turėčiau sukurti apie tai filmą“, – sakė režisierius.

Pietų Korėja pagal savižudybių skaičių pirmauja tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) šalių: 2010 metais 100 tūkst. gyventojų teko 33,5 savižudžio.

Tai reiškia, kad šalyje per dieną nusižudo vidutiniškai beveik 50 žmonių.

Didžiulį atgarsį sukėlė garsios aktorės Choi Jin-sil savižudybė 2008 metais. Garsenybė pasikorė, internete pasklidus gandams apie jos asmeninį gyvenimą.

Viena populiari televizijos sporto naujienų pranešėja 2011 metais taip pat pasitraukė iš gyvenimo, iššokusi per savo buto langą, neatlaikiusi ištisas savaites trukusio užgauliojimo, šimtus seksualinio turinio „Twitter“ žinučių.

Hong Seok-Jae sakė, kad grėsminga interneto bendruomenė, vaizduojama jo filme, galbūt piešiama pernelyg sutirštintomis spalvomis, tačiau nežinia, kaip padėtis gali pakrypti ateityje.

„Tačiau manau, jog šią problemą mes visi turėsime spręsti anksčiau, negu manome“, – pažymėjo jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.