Kultūra

2015.09.08 13:45

Vienas L. da Vinci paveikslų buvo nutapytas trečiu bandymu

ELTA2015.09.08 13:45

Krokuvos Vavelio pilyje šiuo metu eksponuojamas Leonardo da Vinci paveikslas „Dama su šermuonėliu“ buvo nutapytas iš trečio karto, rodo naujausi tyrimai.

Krokuvos Vavelio pilyje šiuo metu eksponuojamas Leonardo da Vinci paveikslas „Dama su šermuonėliu“ buvo nutapytas iš trečio karto, rodo naujausi tyrimai.

Prancūzų optikos inžinierius Pascalis Cotte trejus metus tyrinėjo šį Renesanso laikotarpio portretą, naudodamas naują sluoksnių amplifikacijos metodą. Jis padeda nustatyti, kaip paveikslas atspindi šviesą, skelbia thenews.pl

„Ši technologija įgalina mus „nulupti“ paveikslą tarsi svogūną, atidengiant paviršius ir leidžia pamatyti, kaip paveikslas atrodė prieš uždedant skirtingus sluoksnius. Atradome, kad Leonardas dažnai apsigalvodavo – ištrindavo detales, kažką pridėdavo, apsigalvodavo dar ir dar kartą“, – sakė P. Cotte.

Anot tyrinėtojo, pirmojoje paveikslo versijoje iš viso nebuvo šermuonėlio, antrojoje gyvūnas pavaizduotas kitokioje pozoje.

L. da Vinci tekstuose šermuonėlis yra tyrumo simbolis. Paveikslą dailininkas nutapė 1489–1490 m. Milane. 1798-aisiais jį įsigijo didikas Adomas Czartoryski.

Per 1830–1831 m. sukilimą Czartoryski šeima paveikslą išgabeno į Paryžių, 1870 m. per Prancūzijos–Prūsijos karą jis buvo nukeliavęs į Londoną, po to vėl atsidūrė Krokuvoje įkurtame Czartoryskių muziejuje. Per II pasaulinį karą paveikslą konfiskavo nacistinė Vokietija, jis buvo numatytas asmeniniam Adolfo Hitlerio muziejui.

Po komunistinės Lenkijos žlugimo „Dama su šermuonėliu“ grąžinta Czartoryskių fondui, šiuo metu jis laikinai eksponuojamas Krokuvos Vavelio pilyje.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.