Kultūra

2015.09.08 13:45

Klaipėdos piliavietėje – netikėti radiniai

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Klaipėdos piliavietės teritoriją tyrinėjantys archeologai sparčiai pildo radinių lobyną. Vienoje iš perkasų atkastas pilies gynybinis griovys su styrančiais XIV-XV a. mediniais kuolais.

Klaipėdos piliavietės teritoriją tyrinėjantys archeologai sparčiai pildo radinių lobyną. Vienoje iš perkasų atkastas pilies gynybinis griovys su styrančiais XIV-XV a. mediniais kuolais.

Nuo liepos pradžios Klaipėdos piliavietėje dirbantys archeologai kruopščiai ištyrinėjo jau tris pilies perkasas. Ilgiausioje ir sudėtingiausioje – antrojoje – atkasti gerai išsilaikę, daugiau kaip penkių šimtų metų senumo sukalti mediniai kuolai, kurie trukdė prieiti prie pilies. 

„Daugiausiai naudota pušis, bet yra ir ąžuolinių. Gerai išsilaikė, nes viskas buvo po vandeniu. Tai, ką čia matome, viskas buvo žemiau jūros lygio ir visą laiką buvo užlieta vandeniu arba drėgna. Dėl to išliko“, – tvirtina archeologinių tyrimų vadovas doc. dr. Gintautas Zabiela.

Perkasose arba gynybiniuose pilies grioviuose archeologai nė nesitiki rasti statinių liekanų, tačiau šįkart specialistams nepaprastai pasisekė. Atkasta priešpilio gynybinės sienos dalis ir vieno gynybinio bokšto,(šie paprastai stūkso pilies kampuose), stogą laikiusios medinės konstrukcijos. Spėjama, kad bokštas griuvo XVII a. 

Per tris mėnesius Klaipėdos piliavietėje rasta daugiau nei 2 tūkst. unikalių radinių, išlikusių nuo XIV-XV a. ar net XIII a. 

Iš viso rasta daugiau nei 5 tūkst. radinių. Daugiausiai jų atkasta rugsėjį – žvejybinių kabliukų, arbaletų antgalių, įvairių pasvarų, peilių ir net moteriškų papuošalų, nors, kaip teigia istorikai, pilis priklausė vienuolių ordinui.

„Taip pat radome gana įspūdingą radinį – kovinį ginklą, naudotą mūšiuose – alebardą. Jis labai gerai išsilaikęs. Džiaugiamės, nes nedažnai randame tokius radinius“, – teigia archeologė Miglė Urbonaitė. 

Netrukus perkasos bus užkastos, o ištyrinėjus ir ketvirtąją, darbą pradės statybininkai – bus gręžiami būsimo naujo konferencijų centro pamatai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.