Kultūra

2015.09.08 13:45

„Titanike“ pristatomi Z. Varnausko darbai

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta dailininko Zenono Varnausko darbų paroda.

Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta dailininko Zenono Varnausko darbų paroda.

Prieš ketverius metus mirusio dailininko ir pedagogo kūrybinis gyvenimas prabėgo Kaune. Liudo Truikio, Adomo Galdiko, Viktoro Petravičiaus mokinys Z. Varnauskas pirmasis Lietuvoje 1947-aisiais gavo tekstilininko diplomą.

Parodose jis dalyvaudavo itin retai, o pirmąją personalinę surengė tik aštuntajame dešimtmetyje, būdamas penkiasdešimties. Jo našlė, taip pat dailininkė, sako besistengianti kuo dažniau rengti vyro parodas, rodyti darbus visuomenei.

„Stengiamės jį populiarinti, rodyti visuomenei, kadangi jo paskutinė paroda buvo 1997 metais, kai jis šventė pedagoginio darbo 50-metį. Ištisa karta užaugo, kuri nematė jo darbų. Jis dalyvaudavo parodose su nedideliais darbais. Kadangi jo darbai buvo akvarelė, jie šalia aliejinių drobių atrodydavo kaip išblukę, nesižiūrėdavo, jis tada nustojo rodyt darbus šalia tapytojų, pradėjo ruošti individualias parodas“, – sako Aldona Tamošaitytė-Varnauskienė.

Parodoje eksponuojama kompozicijos, peizažai ir portretai, eksperimentiniai juodai balti darbai. Dailininkas dažniausiai kūrė iš natūros, būdamas gamtoje, bendraudamas su Lietuvos žmonėmis.

Žymiausi jo ciklai – „Motina ir vaikas“ bei „Nemuno krašto žmonės“.

„Dailininko darbai nėra mums įprasta tapyba, nes tai darbai ant popieriaus, juose nuolat kartojasi keletas motyvų. Pagrindinis jų – motina ir vaikas, taip pat tai Lietuvos žmonių portretai. Iš vienos pusės, jis tradicinis dailininkas, jam svarbu natūra, jis plenere tapydavo. Iš kitos pusės, tai dailininkas eksperimentuotojas, nes jis su tempera, guašu atlikdavo action painting judesius, visaip bandydamas paveikti tą paviršių“, – sako Rasa Andriušytė-Žukienė.

Šioje parodoje pristatoma nedidelė dailininko kūrybos dalis. Jo kūrybos visuma – peizažai, tekstilė, karikatūros – prieš metus buvo eksponuoti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, vėliau Klaipėdoje, Plungėje. Šių metų pradžioje dailininko kūryba pristatyta Ispanijoje, Lopez galerijoje Mursijos mieste.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.