Kultūra

2014.09.29 13:35

Prancūzų institutas mini Pirmojo pasaulinio karo metines

LRT.lt2014.09.29 13:35

Spalio 7–29 d. Prancūzų institutas Lietuvoje kartu su Italijos kultūros institutu bei Lenkijos institutu Vilniuje kvies į viešas dokumentinių ir meninių filmų peržiūras, paskaitas, parodas, koncertus, skirtus Pirmajam pasauliniam karui atminti, rašoma pranešime spaudai.

Spalio 7–29 d. Prancūzų institutas Lietuvoje kartu su Italijos kultūros institutu bei Lenkijos institutu Vilniuje kvies į viešas dokumentinių ir meninių filmų peržiūras, paskaitas, parodas, koncertus, skirtus Pirmajam pasauliniam karui atminti, rašoma pranešime spaudai.

„Nepaisant skirtingo požiūrio, trys institutai Lietuvoje (Italijos, Lenkijos ir Prancūzijos) nusprendė susivienyti bendrai pareigai prisiminti ir perduoti visuomenei išmoktas pamokas apie imperijų ir žmonių puikybę, susitarimo ir sąjungos tapatumą, taip pat apie stiprų atgimimo troškimą, kuris, laimei, gali atsirasti iš šiurpo ir nevilties“, – sako Prancūzų instituto direktorius Fredericas Bellido.

Filmų programoje antradieniais 18 val. Prancūzų instituto kino salėje suksis režisierių Isabelle Clarke ir Daniel Costelle dokumentiniai filmai iš ciklo „Apokalipsė, Pirmasis pasaulinis karas“, trečiadieniais 18 val. – elitinių prancūzų režisierių Francois Truffaut, Bernardo Tavernier, Christiano Cariono vaidybinės juostos Pirmojo pasaulinio karo tema.  

Spalio 7 d. 17.30 val. Prancūzų instituto parodų salėje bus atidaryta 2014 m. „Angouleme“ festivalyje Publikos premiją pelniusios Cloe Cruchaudet komiksų paroda „Mauvais genre“, o  Prancūzų instituto mediatekoje visą spalio mėnesį veiks leidinių apie šį istorijos laikotarpį ekspozicija.

Trečią spalio mėnesio savaitę Prancūzų institutas duris atvers dviem paskaitom su vertimu į lietuvių kalbą. Spalio 16 d. 18 val.  dėstytojas, politikas, istorikas iš Prancūzijos Jeanas-Noelis Jeanneney pakvies į paskaitą „Pirmasis pasaulinis karas – naujausios Europos pradžia“, kurios metu pažvelgs į Pirmąjį pasaulinį karą iš šių dienų perspektyvos.

Spalio 17 d. 17.30 val. bus pristatyta knyga „Moterys Pirmojo pasaulinio karo metais“, kurioje 11 rašytojų ir žurnalistų pasakoja apie moterų dalyvavimą jame. Šiame Italijos kultūros instituto organizuojamame renginyje dalyvaus 4 knygos autorės ir žurnalistas.

Minėjimą  užbaigs du koncertai – spalio 28 d. 18 val.  Lietuvos Kongresų rūmų kamerinėje salėje žinomas prancūzų smuikininkas Fredericas Pelassy surengs XX a. pradžios kompozitorių Eugene Ysaye, Klodo Debiusi ir Moriso Ravelio sonatų rečitalį.

Spalio 29 d. 18 val.  Lenkijos institutas Vilniuje  pakvies į Vilniaus paveikslų galeriją, kurioje pianistė Šviesė Čepliauskaitė atliks lenkų kompozitorių Ignaco Jano Paderewskio ir Karolio Szymanowskio kūrinius.

2014 m. pasaulis mini Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtmetį. Šis karas, dar vadinamas Didžiuoju karu,  yra giliai įsirėžęs kolektyvinėje europiečių, o ypač prancūzų, atmintyje. Prancūziją sukrėtė nesuvokiama nelaimė, iš kurios ji išbrido tarsi iš neįsivaizduojamo košmaro – 8 mln. žuvusiųjų ir 20 mln. sužeistųjų.

Vis dėlto Pirmasis pasaulinis karas paskatino daugelio tautų, taip pat ir Lietuvos, nepriklausomybę, iš naujo nubrėžė sienas, kurias istorija, deja, vėliau negailestingai pakeitė. Pirmasis pasaulinis karas vienaip ar kitaip žymi naujos eros pradžią ir tai, be abejo, paaiškina, kodėl įvairių Europos tautų kolektyvinėje atmintyje jis vertinamas skirtingai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.