Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

„Vilnius šviečia“ pasakos negirdėtas ir pamirštas parko istorijas

Pasitelkiant šiuolaikines apšvietimo ir vaizdo sklaidos technologijas, spalio 11 dieną Vilniuje, Bernardinų sode ir Pilaitėje, įvyks nemokamas šviesos festivalis „Vilnius šviečia“.

Pasitelkiant šiuolaikines apšvietimo ir vaizdo sklaidos technologijas, spalio 11 dieną Vilniuje, Bernardinų sode ir Pilaitėje, įvyks nemokamas šviesos festivalis „Vilnius šviečia“.

5min.lt kalbasi su vienafestivalio organizatorių Dovile Balčiūnaite.

– Kaip atsirado idėja surengti festivalį „Vilnius šviečia“?

– Surengti „Vilnius šviečia“ buvo kūrybos namų „Elitaz“ idėja, kurią palaimino Vilniaus miesto savivaldybė. Šviesos festivaliai kaimyninėse šalyse sulaukia didžiulio tiek vietinių, tiek svečių iš užsienio dėmesio. Rygos šviesos festivalis „Staro Riga“, Torunėje vasarą vykstantis tarptautinis šviesos festivalis „Skyway“ – laukiami metų įvykiai, kurie ne tik pristato šviesos meną, bet ir skatina bendruomeniškumą, kultūrą „išeiti iš namų“. Norėjome duoti startą gražiai tradicijai, kuri po kelių metų galbūt nušvies ir visą miestą.

– Kodėl pasirinkta erdvė yra būtent Bernardinų sodas ir Pilaitė?

– Bernardinų sodas pasirinktas tikslingai – tai mėgstama vilniečių ir miesto svečių poilsio zona pačiame centre, sodas turi ilgą ir įdomią istoriją. Šviesa bus mūsų priemonė atkurti ir pasakoti negirdėtas arba jau pamirštas parko istorijas.

Prie šviesos festivalio jungiasi ir Pilaitė. Čia jau ketvirtus metus vyksta šviesos instaliacijų festivalis „Beepositive“. Šis renginys labiau kamerinis, sutraukiantis vietinę Pilaitės bendruomenę bei aplinkinių rajonų gyventojus. „Beepositive“ taip pat plečia festivalį geografiškai.

– Kokios pramogos lauks festivalininkų?

– Šviesos pagalba atgims istoriniai prisiminimai: ant seniausio Vilniuje ąžuolo bus rodoma 3D vaizdo projekcija, tvenkinyje naudojant projekciją bus atkurti 3 dingę fontano drambliukai, ant medžių lapų bus interaktyvi projekcija su veidu, kuriam praeiviai galės keisti nuotaikas.

Vienuolyno daržo ekspozicija, alpinariumas, Belvederio kalnelis sušvis interaktyviame amplua ir atskleis pamirštų arba niekada negirdėtų faktų.

Festivalio lankytojų laukia ir įtraukiančios šviesos pramogos – Bernardinų vienuolyno siena virs interaktyvių žaidimų ekranu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, parko suoliukai nušvis ir suskambės, kai to nesitikėsite.

Kadaise parke veikusį kino teatrą ir šokių salę antram kvėpavimui prikels trumpametražiai filmai ir lindyhop džentelmenai ir damos. Skirtingos instaliacijos bus išsibarsčiusios visame parke – kiekvienas galės atrasti savo mėgstamiausią.

Šviesos instaliacijų festivalyje „Beepositive“ savo darbus pristatys  Lietuvos ir pasaulyje garsūs Švedijos menininkai: Dascha Esselius, Asa Maria Bengtsson, Fredrikas Weerasinghe'as. Taip pat bus galima sudalyvauti šokių pamokose ir kūrybinėse dirbtuvėse, išvysti ugnies šou, spektaklius, koncertus, pasivaikščioti po amatininkų mugę.

– Kas neįprasto ruošiama šiais metais?

– Šiais metais – viskas bus nauja. Tokio masto festivalis vyksta pirmą kartą.

Dauguma žmonių yra pratę matyti projekcijas ant pastatų sienų, „Vilnius šviečia“ jas rodys ant medžių, įkels į vandenį, leis pasijausti proceso dalimi – ne tik pamatyti, bet ir išgirsti, pakeisti projekcijos nuotaiką, sužaisti partiją ant didžiausio TV ekrano – Vienuolyno sienos.

Visi festivalio punktai buvo pasirinkti neatsitiktinai – remiantis jų istorija buvo sukurtos unikalios projekcijos, paryškinančios jų prigimtį.

– Kodėl pasirinkote būtent spalio 11 dieną?

– Rudenį norime pakviesti žmones pasidžaugti šviesa – pasikrauti įspūdžių, spalvų, istorijų, gražių prisiminimų metams į priekį. Rinkdami konkrečią datą derinomės ir prie kitų renginių kalendoriaus. Rudenį Vilniuje nevyksta daug švenčių, norime praskaidrinti tamsius ir šaltus vakarus.

– Ar darbus pristatys vien tik lietuviai, ar galėsime išvysti ir kūrėjų iš užsienio, jei taip, kokių?

– Bernardinų sodo projekcijas, instaliacijas kuria lietuviai profesionalai, dažnai savo idėjas įgyvendinantys užsienyje – Idropt, Gluk, Urgent tools, Recream kūrybinės komandos. Pilaitės „Beeopsitive“ savo darbus pristatys Lietuvos ir pasaulyje garsūs Švedijos menininkai: Dascha Esselius, Asa Maria Bengtsson, Fredrikas Weerasinghe'as. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi