Kultūra

2015.09.08 13:45

Raudondvaryje – S. Dali išdaigos ir R. Magritte provokacijos

LRT.lt2015.09.08 13:45

Tai, ką galima pamatyti Salvadoro Dali ir Rene Magritte parodoje „Daiktiškieji siurrealizmo atspindžiai“ Raudondvario dvare, yra intriga, paslaptis ir išskirtinė galimybė surasti ir atrasti kažką nematytą svetur ir Lietuvoje.   

Tai, ką galima pamatyti Salvadoro Dali ir Rene Magritte parodoje „Daiktiškieji siurrealizmo atspindžiai“ Raudondvario dvare, yra intriga, paslaptis ir išskirtinė galimybė surasti ir atrasti kažką nematytą svetur ir Lietuvoje.   

Pranešime spaudai rašoma, kad S. Dali – ispanų dailininkas, laikomas siurrealizmo veidrodžiu. Patogiai ir tvirtai jausdamasis šioje meno srovėje, drastiškais pasisakymais pagarsėjęs menininkas yra pareiškęs: „Siurrealizmas – tai aš.“

Būdamas labai drąsus, ryžtingas ir kupinas energijos, savo išradinga kūryba su fanatišku įniršiu jis ardė įprastus žmonių ir daiktų santykius su jį supančiu pasauliu, darė tai, ko nedarė kiti, – keitė medžiagų struktūrą: sunkūs daiktai pas jį kilo į orą, minkšti – stingo, o tiršti – išsiliejo.

Šis ekscentriškasis ispanas ištobulino daugiasluoksnio tapymo, dvigubo vaizdavimo technikas. Tuo metu jis gyveno taip, kaip jam atrodė reikalinga ar būtina savo kūrybinėms mintims ir sumanymams išreikšti, todėl nepaisydamas aplinkinių nuomonių yra pareiškęs:

„Mano ūsai tikrai nepritrauks nuobodulio, nekels niūrių minčių apie pasaulinio masto katastrofas, neprimins tiršto rūko ir Wagnerio muzikos. Ne, niekuomet! Mano ūsai bus imperialistiniai superracionalūs ūsai, nukreipti į dangų, tarsi vertikalusis misticizmas, tarsi vertikalūs ispaniškieji sindikatai. Pasaulis žavėsis manimi. Turbūt aš būsiu paniekintas ir nesuprastas, bet aš būsiu didis genijus. Aš įsitikinęs tuo“, – nepaisydamas aplinkinių nuomonių yra pareiškęs S. Dali.

R. Magritte – garsiausias XX a. belgų dailininkas. Jį domino tikrovės ir fantazijos santykis. Pats R. Magritte savo paveikslus aiškino kaip „matomus vaizdus, kurie savyje nieko neslepia; jie sukelia paslaptį ir, žiūrėdami į mano paveikslus, žmonės dažniausiai klausia, ką tai reiškia. Tai nieko nereiškia, nes paslaptis ir yra paslaptis“.

R. Magritte buvo skaudu, kad be keleto jam artimų sielų, pasauliui reikėjo beveik ketvirčio amžiaus tam, kad jo kūriniuose atrastų filosofinį ir poetinį turinį ir priimtų jį kaip didį menininką.

Lietuvos muziejai neturi nė vieno šio menininko kūrinio, ir jo darbai nebuvo rodyti Lietuvoje, todėl dabar Raudondvaryje galima pamatyti jo litografijas, kaip pirmąsias šio menininko kūrybos kregždes mūsų šalyje.

Paroda veiks spalio 2–lapkričio 30 dienomis.