Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Sapiegos ligoninė Vilniuje virs technologijų, meno ir poilsio erdve

Puikiame, nors šiuo metu ir apleistame parke visiškai šalia Vilniaus centro, Šv. Petro ir Povilo bažnyčios pašonėje įsikūrusi Sapiegos slaugos ligoninė jau kitąmet ištuštės. Tuomet čia tikimasi įkurti kūrybinių industrijų uostą, kuriame vietos atsirastų technologijoms, menui ir poilsiui. Taip būtų atgaivintas ir Sapiegų parkas. Tokį projektą pradėjo svarstyti Vilniaus politikai.

Puikiame, nors šiuo metu ir apleistame parke visiškai šalia Vilniaus centro, Šv. Petro ir Povilo bažnyčios pašonėje įsikūrusi Sapiegos slaugos ligoninė jau kitąmet ištuštės. Tuomet čia tikimasi įkurti kūrybinių industrijų uostą, kuriame vietos atsirastų technologijoms, menui ir poilsiui. Taip būtų atgaivintas ir Sapiegų parkas. Tokį projektą pradėjo svarstyti Vilniaus politikai.

Slaugos ligoninė jau kitų metų pirmąjį pusmetį turėtų persikraustyti į rekonstruotą buvusios Antakalnio vaikų poliklinikos pastatą. Tad Sapiegų parke esančios patalpos liks tuščios ir miestas jau pradeda galvoti, kas čia galėtų įsikurti.

Bus kūrybinių industrijų uostas

Kai Sapiegos ligoninė buvo verčiama tik slaugos paslaugas teikiančia įstaiga, o vėliau neteko savarankiškumo ir iš pradžių buvo prijungta prie Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, o vėliau tapo Šv. Roko ligoninės dalimi, daug kas gąsdino, kad, iškėlus ligoninę, čia išdygs koks nors prabangus gyvenamųjų ar biuro pastatų kvartalas. Tačiau Vilniaus politikams pateiktas projektas ne toks.

Projektą pristačiusi tarybos nariams savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktoriaus pavaduotoja Rasa Cibulskienė pasakojo, kad viešoji įstaiga, kurios dalininkė yra ir Vilniaus savivaldybė, Vilniaus technologijų ir meno centras pateikė prašymą išnuomoti lengvatine tvarka Antakalnyje esančius pastatus. Jie būtų išnuomoti viešajai įstaigai, tad veikla čia būtų vykdoma tik tokia, kokią šis centras įsipareigotų savivaldybei.

„Tai būtų didžiulis kūrybinių industrijų uostas, kuriame būtų sukuriama labai daug darbo vietų. Pagrindinė jų veikla būtų žaidimai, didieji duomenys, „Bid Data“, kibernetinis saugumas, vizualinė grafika, medija. Susitikimų metu sulaukėme paprastų klausimų, kas tai yra. Tad jeigu įsivaizduojate aplikacijų ar žaidimų kūrimą, tai yra ir grafinis dizainas, ir IT dalis. Tai didelis kūrybinis procesas, kurio metu sukuriamas funkcionalus žaidimas“, – apie būsimą centro, norinčio įsikurti Sapiegos ligoninės patalpose, veiklą kalbėjo R. Cibulskienė.

Stabdys „protų nutekėjimą“

Tikslų toks uostas sau kelia daug: tai ir „protų nutekėjimo“ stabdymas, ir inovatyvi miesto plėtra, ir pasaulinių kompanijų investicijų pritraukimas. Anot R. Cibulskienės, Vilnius turi ne vieną universitetą, išleidžia daug studentų, todėl norėtųsi, kad jie kurtų ir dirbtų Lietuvoje.

Tai turės būti ne pelno siekianti organizacija, kurios visos gautos pajamos būtų skiriamos tolimesnės veiklos vystymui. Įmones, kurios galėtų šioje vietoje veikti, atrinktų specialus komitetas. Pagal projektą, tai turėtų būti tik aukščiausios kvalifikacijos bendrovės.

Iš ateinančiųjų čia vykdyti projektą bus reikalaujama investuoti 10 mln. Lt į pastatų renovaciją, be pačios veiklos vykdymo. Taip pat turėtų įsisteigti ne mažiau nei 35 naujos įmonės su 350 naujų darbo vietų.

Atnaujinimo sulauktų ne tik pastatai, bet ir apgailėtinai šiuo metu atrodantis Sapiegos parkas. Žaliosios zonos, pasak R. Cibulskienės, privalo išlikti, jos būtų atviros visiems. Pagrindinėse patalpose, kuriose vyktų veikla, yra numatomas Bendruomenės centras, vaikų darželis arba dienos centras. Parke atsirastų oranžinių dviračių nuomos punktas, elektromobilių aikštelė su įkrovimo stotele.

Projektas kol kas tėra vizija

Kokios įmonės čia galėtų įsikurti, kur kiekviena iš jų dirbtų, dar nėra detaliai išanalizuota. Projektas kol kas tėra pirminis, bet jau matyti tam tikri matmenys.

R. Cibulskienė paminėjo Vroclavo pavyzdį, kur taip pat buvusioje ligoninėje įsikūrė panašus uostas. Apie 25 tūkst. kv. m patalpas rekonstravo miestas, pasinaudodamas ES parama. Skirtumas nuo planuojamo vilnietiškojo – ten įsikūrė bio- ir nanotechnologijų uostas. „Jie ten turi daug geros įrangos, jaunimas, išvažiavęs iš Lenkijos, grįžta ir ten dirba. Tai labai geras pavyzdys, džiaugiamės ir matome, kad galime padaryti ne blogiau“, – kalbėjo R. Cibulskienė.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vadovo Valdo Benkunsko paklausta, ar ši vieta tikrai tinkamiausia tokiam projektui, nes pasaulyje aukštųjų technologijų slėniai kuriasi miesto pakraščiuose, o Vilnius jį įsileidžia į teritoriją pačiame centre su dideliu ir gražiu parku, R. Cibulskienė aiškino, kad šios patalpos netrukus bus tuščios ir jos puikiai tinka tokiai veiklai. Teritorija didelė, galimybės ją vystyti – puikios. Parduoti jų miestas nei dabar, nei ateityje negalės, nes tai paveldo objektai su parku.

A. Zuokas jau mato Mažeikių naftos gamyklos dydžio verslą

Vilniaus meras Artūras Zuokas taip pat sakė, kad šis projektas yra puiki galimybė sostinei turėti svarbų objektą beveik miesto centre su puikiai sutvarkytu parku šalia.

Be to, jau yra konkretūs partneriai, norintys projektą plėtoti. „Dažniausia politikai kažką inicijuoja, o dabar mes turime verslo pasiūlymą, dirbame kartu su „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“. Tai yra didelis privalumas, mes turime privačius partnerius, kurie gali idėjas įgyvendinti. Šito slėnio sukuriama pridėtinė vertė Lietuvos ekonomikai bus ne mažesnė, o gal ir didesnė, negu „Mažeikių naftos“ šiandien“, – teigė meras.

Dar vienas argumentas, kodėl ši vieta yra tinkama tokiai veiklai, yra tas, kad čia nevyks jokia gamyba, tai bus kūrybinės erdvės.

Galutinis sprendimas dar nėra priimtas, projektą svarstys Vilniaus miesto tarybos komitetai, tuomet lauks dar vienas balsavimas taryboje. Tačiau teritorija išnuomota bus bet kokiu atveju tik tuomet, kai iš čia išsikels slaugos ligoninė. Jeigu miesto taryba pritars siūlomai sutarčiai, tai pastaroji jau dabar leis tik pradėti projektuoti, kaip kas ligoninėje atrodys ateityje. Anot A. Zuoko, tenorima, kad patalpos nė dienai neliktų tuščios. Išnuomoti patalpas žadama 25 metams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi