Kultūra

2015.09.08 13:45

Į Lietuvą atvykstantis teatro magas H. Goebbelsas nemėgsta sunkiojo metalo

LRT.lt2015.09.08 13:45

Lapkričio 8–9 d. – neeilinės dienos Lietuvos teatrinei ir muzikinei publikai. „Vilniaus festivalių“ ir Goethe`s instituto kvietimu į Vilnių atvyksta pasaulinio garso vokiečių režisierius ir kompozitorius Heineris Goebbelsas.

Lapkričio 8–9 d. – neeilinės dienos Lietuvos teatrinei ir muzikinei publikai. „Vilniaus festivalių“ ir Goethe`s instituto kvietimu į Vilnių atvyksta pasaulinio garso vokiečių režisierius ir kompozitorius Heineris Goebbelsas.

Su savo kūriniais daugelį šalių aplankiusi teatro įžymybė šiemet pirmą kartą sutiko atvykti į Lietuvą – lapkričio 8 d. kūrėjas susitiks su savo kūrybos gerbėjais, o lapkričio 9 d. Nacionaliniame dramos teatre vienintelį kartą bus parodytas jo garsusis spektaklis „Max Black“, rašoma „Vilniaus festivalių“ pranešime spaudai.

H. Goebbelsas – vienas įdomiausių Europos muzikinio teatro novatorių, konvencijoms nepaklūstantis individualistas, jaunystėje buvęs ir roko muzikantu. Jo kūrybos neįmanoma įsprausti į jokias kategorijas. Atmesdamas nusistovėjusias taisykles, šis menininkas neieško tiesaus kelio. Jo meniniai sprendimai yra smalsaus pasaulio tyrinėjimo ir praktinės patirties rezultatas.

Kiekviename režisieriaus spektaklyje žiūrovo laukia staigmena – tai muzikantai yra susodinami taip, kad nematytų vienas kito, tai jie apskritai nepasirodo scenoje, užleisdami ją penkiems fortepijonams. Pasak H. Goebbelso, tokiais būdais jis sąmoningai stengiasi plėsti teatro meno ribas, keisti ar provokuoti žiūrovo suvokimą.

H. Goebbelso kūrybai didelę įtaką turėjo įvairūs muzikiniai reiškiniai: politinė muzika, radijo pjesės, koliažai, noise performansai, džiazas ir rokas. Jo paties žodžiais, muzikoje jis nemėgsta tik dviejų žanrų – techno ir sunkiojo metalo. Nors ir tematiškai neapibrėžti, visi jo kūriniai pasižymi labai tikslia architektūrine forma. Režisierių galima pavadinti tikru alchemiku, kuris sukuria užburiančią scenos atmosferą, dėlioja nuotaikas ir vaizdus iš netikėtų ar paslaptingų elementų bei detalių.

Taip atsitinka ir spektaklyje, kurį pamatysime Vilniuje – „Max Black“. Šio spektaklio žvaigždė – legendinis prancūzų teatro ir kino aktorius Andre Wilmsas, kuris ne kartą filmavosi garsiųjų kino režisierių Aki Kaurismaki ir Agnieszkos Holland filmuose. Scenoje išvysime keistą laboratoriją, pilną įmantrių sunkiai suvokiamos paskirties objektų, kurie spektaklio metu aktoriaus rankose atgyja įvairiausiais pavidalais.

Genialus mokslininkas Maxas Blackas savo laboratorijoje yra nuolat kuo nors užsiėmęs ir kalba pats su savim. Staiga senas dviračio ratas pavirsta liepsnojančiu ugnies lanku, scenoje skraidžioja kibirkščiuojančios raketos, o virš mokslininko galvos apšviestame akvariume supasi paukščio iškamša.

A. Wilmsui šis vaidmuo yra tikras iššūkis, nes jis turi pademonstruoti savo pirotechninius sugebėjimus ir išmokti valdyti visas garuojančias, griaudėjančias ir ugnimi spjaudančias mašinas, kurių yra prikimšta scena. Pasak spektaklį liaupsinančių kritikų, scenoje „atgyja poetiniai momentai, kai intelektualumas yra sujungiamas su vaikišku džiugesiu ir spontanišku jausmingumu“. Laikraščio „Die Welt“ apžvalgininkas rašė: „Kas būtų pagalvojęs, kad scenoje galima ne tik filosofuoti apie Wittgensteiną, bet ir tikrąja to žodžio prasme uždegti fejerverką? H. Goebbelsas griauna sienas tarp vizualiųjų menų, naujosios muzikos ir teatro: o dangau! Padėk!“

H. Goebbelso spektaklis „Max Black“ paliko neišdildomą įspūdį ne vienam šiuolaikiniam scenos menininkui. Štai garsi danų režisierė Kirsten Dehlholm apie jį atsiliepė: „Tai yra pats nuostabiausias spektaklis, kokį tik esu mačiusi. Nors mačiau jį prieš dešimt metų, niekada jo nepamiršau ir nepamiršiu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.