Kultūra

2015.09.08 13:45

Europos paveldo dienos kvies perprasti XX a. pradžios skonį

LRT.lt2015.09.08 13:45

Rugsėjo 19–21 dienomis Lietuvoje vyks Europos paveldo dienų (EPD) renginiai, kurių tema „XX a. pradžios skonis“.

Rugsėjo 19–21 dienomis Lietuvoje vyks Europos paveldo dienų (EPD) renginiai, kurių tema „XX a. pradžios skonis“.

Šių metų EPD skiriamos pažinčiai su praėjusio amžiaus pradžia ir šio laikotarpio politinės, ekonominės ir mokslo situacijos atspindžiu kultūros pavelde.

„Pažvelkime kad ir į mūsų sostinę. Atrodo, pažįstame Vilnių, tačiau norėdami jį iš tikrųjų suprasti, turime įvertinti ne tik senamiestį, bet ir kitų ryškesnių miesto plėtros etapų atspindžius miesto veide, – pranešime spaudai cituojamas Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis. – Tą patį galime pasakyti apie kiekvieną Lietuvos gyvenvietę, todėl EPD renginiai vyksta visoje šalyje. Ir ne tik joje – EPD vyksta visoje Europoje, tik temos skiriasi priklausomai nuo kiekvienos valstybės aktualijų“.

EPD metu vyks pažintinės išvykos, konferencijos, viešosios paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, parodos ir kita.

Kultūros paveldo departamentas vilniečius ir miesto svečius kviečia susipažinti su XX a. pradžios pastatų interjerais, Vilniaus miesto panorama ir jos pokyčiais XX a. pradžioje, buvusia „Pohulianka“ ir jos architektūra, Naujamiesčio prieigomis, lietuviškuoju XX a. pr. Vilniumi.

Architektūros tyrimų centras kviečia į pažintinį pasivaikščiojimą „XX a. pradžios moderno skonis – ART NOUVEAU“, o Bažnytinio paveldo muziejus – į parodą prie Katedros „Tarpukario Vilniaus istorija: nuo stichinių nelaimių iki įspūdingų atradimų“. Iš viso sostinėje vyks daugiau nei 20 renginių.

Renginiai vyks ir privačia iniciatyva. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Česlav Okinčic kvietimu bus galima apsilankyti buvusiame privačiame bute (dab. Advokato Česlav Okinčic kontora) ir pamatyti autentišką interjerą. Kelis renginius – lietuviškuosius arbatvakarius Umiastovskių rūmuose – siūlo penktus metus EPD dalyvaujantis „Vilniaus klubas“.

Kauno miesto ir rajono savivaldybės šiais metais dėmesio skiria moksleiviams ir akademiniam jaunimui: vyks ekskursija garlaiviu į tarpukario Kulautuvą, architektūros dirbtuvės, kultūrinio orientavimosi konkursai, kiti edukaciniai renginiai. Taip pat visuomenė kviečiama pažintinių pasivaikščiojimų metu pamatyti banko rūmus, B. ir V. Sruogų bei M. ir K. Petrauskų namus, paveldą, menantį Maironį ir kita.

Palangiškiai turės progą sudalyvauti istoriniuose pasivaikščiojimuose po XX a. pr. Palangą, šiauliečiai – susipažinti su tarpukario modernizmu Šiauliuose, o panevėžiečiai – sudalyvauti konferencijoje apie miesto architektūrą ir gyvenimą tarpukariu. EPD renginiai vyks daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių – visus juos galima rasti programoje www.kpd.lt/epd2014.

Visi renginiai nemokami, tačiau į kai kuriuos būtina išankstinė registracija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.