Kultūra

2014.09.15 12:48

Godzilai sukanka 60 metų: Godzilos istorija

Šiemet, lapkričio 3 dieną, pasaulio mastu žinomam personažui Godzilai sukanka lygiai 60 metų. Šia proga kviečiu jus pasižvalgyti po šio kultiniu tapusio monstro istoriją.

Šiemet, lapkričio 3 dieną, pasaulio mastu žinomam personažui Godzilai sukanka lygiai 60 metų. Šia proga kviečiu jus pasižvalgyti po šio kultiniu tapusio monstro istoriją.

Kas yra Godzila?

Tikrasis Godzilos vardas, japoniškai skamba kaip Godžira (Gojira). Jo reikšmė sudaryta iš dviejų japoniškų žodžių gorira ir kudžira, kurie reiškia atitinkamai: „gorila“ ir „banginis“; taip kad galia juokaujant pasakyti, jog lietuviškai šis vardas ko gero turėtų skambėti kaip „goinis“. Nors šiaip pats monstro pavadinimas tiesiog buvo vieno iš Toho studijos, pastačiusios Godzilą, darbuotojo pravardė. Mums įprastas pavadinimas Godzila (ne Godžira) atsirado 1956 metais, kai filmas buvo demonstruojams JAV publikai.

Godzila savo išvaizda ne visada priminė dinozaurą, nes jau iš paties pavadinimo etimologijos tampa aišku, jog pradžioje ji turėjo būti banginio ir gorilos hibridas. Kitas svarstytas variantas buvo toks, kad monstras turėjo būti panašus į milžinišką aštuonkojį vardu Ookado, ir tik vėliau Godzilos tėvas ir autorius Tomojuki Tanaka sumąstė padaryti savo tvarinį ne tokį egzotišką. Dinozauro idėja gimė tada kai Tanaka pamatė amerikiečių filmą „Pabaisa iš 20 tūkstančių pėdų gilumos“. Šiame amerikiečių filme Niujorką sugriauna dinozauras, kuris buvo užšalęs Šiaurės jūros ledynuose. Pačią Godzilos išvaizdą Tanaka nukopijavo nuo driežo, matyto vienos kelionės į Indoneziją metu. Taigi, iš esmės Godzila yra dinozauras, kuris mutavo dėl radiacijos poveikio. Tokios mutacijos įvairiuose filmuose pasireiškė skirtingai: vienur pabaisa turėjo sparnus, kituose kvėpavo radioaktyviais spinduliais ir panašiai.

Tačiau Japonijoje Gozdila nėra šiaip sau radioaktyvus dinozauras ar peraugęs monstas, kaip koks King Kongas. Tai kultinė, fantastinė būtybė aplink kurią yra susitelkusi ištisa gerbėjų karta.

Godzila dar yra laikomas Kaidziu – šį pavadinimą galėjote girdėti ir nieko bendra su Godzila neturinčiame fantastiniame filme „Pacific Rim“. Kas gi yra Kaidziu? Kaidziu yra ne paprastas monstras, nes tokie monstrai kaip Kaidziu Japonijos mitologijoje prilygsta dievams. Jie ne šiaip sau griauna miestus ir kelia katastrofas, o neša „aukščiausiąjį teisingumą“.

Iš esmės Kaidziu yra griovimo dievybės atitikmuo. Jie sugriauna sena tam, kad būtų sukurta kažkas nauja, arba neretai gina pasaulį nuo blogio. Todėl Kaidziu nelaikomi blogomis dievybėmis. Jie dažnai būna laikomi neutraliais, tad visos Kaidziu sukeltos katastrofos bent jau Japonijoje iš esmės yra suvokiamos kaip bausmė už žmonijos nuodėmes.

Pats Kaidziu pavadinimas paprastai yra verčiamas į įvairias kalbas kaip „monstras“. Tačiau verčiant pažodžiui, Kaidziu reiškia „keistas žvėris“. Kaidziu paprastai yra modeliuojami iš įvairių realiai egzistuojančių gyvūnų dalių. Jei kas matėte 2014 metų „Godzilą“, ten galėjote pastebėti, jog šiame filme Godzila atitiko visus Kaidziu kanono reikalavimus. Ji apgynė pasaulį nuo priešistorinio monstro ir, kaip kad sakė vienas filmo herojų daktaras Ishiro Serizawa, „Godzila atnešė pusiausvyrą į gamtą“. Kaidziu neįmanoma užmušti paprastais ginklais, o Kadangi Godzila yra Kaidziu, tai šio sutvėrimo visuose filmuose nenugali jokie žemiški ginklai. Pirmajame filme Godzilą pavyko sunaikinti tik superginklu, pavadintu „deguonies naikintoju“.

Pirmasis filmas

Pats pirmasis filmas iš „godziliškosios“ epopėjos, buvo pastatytas 1954 metais pagal rašytojo fantasto Rėjaus Bredberio apysakos „Rūko trimitas“ motyvus. Rėjaus Bredberio kūrinyje vieniša pabaisa vis sugrįždavo prie švyturio, kurio sirenos kauksmas jai primindavo jos padermės atstovų skleidžiamą kauksmą. Filmą pastatė kompanija Toho. Šio filmo, kaip ir daugumos vėliau sekusių, prodiuseriu buvo Godzilos „tėvas“ Tomojuki Tanaka.

Pati Gozdilos idėja Tanakai gimė po to kai jam buvo uždrausta ekranizuoti realiais įvykiais grindžiamą filmą „Behind The Glory“. Šis filmas turėjo būti apie žvejybinį laivą „Lucky Dragon 5“ kuris atsitiktinumo dėka pateko į JAV vykdytų branduolinės bombos bandymų zoną. Visa „Lucky Dragon 5“ įgula nukentėjo nuo radiacijos. Tada Tanaka sugalvojo monstrą, kuris ilgą laiką miegojo vandenyno gelmėse, kol jo nepažadino atominės bombos bandymų metu įvykęs sprogimas.

Pradžioje norėta Godzilą atgaivinti animacijos pagalba, tačiau šios idėjos buvo atsisakyta dėl dviejų priežasčių: tai būtų buvę per brangu ir per ilgai būtų užtrukęs filmavimo procesas. Todėl buvo nuspręsta, jog Godzilą vaidins persirengęs aktorius. Godzilos vaidmenį pirmajame, o ir kai kuriuose vėlesniuose filmuose, atliko aktorius Charuo Nakadžima (beje, iš viso jis Godzilą vaidino vienuolikoje filmų, taip pat dabar jis yra vienintelis dar gyvas pirmosios Godzilos kūrėjas).

Pirmasis Godzilos kostiumas svėrė net 91 kg, tad aktorius juo vilkėdamas sunkiai begalėjo judėti. Jis tenueidavo apie 10 žingsnių ir kaskart sustojęs turėdavo pailsėti. Kiek vėliau kostiumas buvo gerokai palengvintas, bet gozdila taip ir liko nedaug judančiu padaru.

Godzila japoniškame filme buvo sukurta kompiuterinės grafikos pagalba tik du kartus. Tai filmas „Visada: saulėlydis trečiajame aveniu“, ir paskutinė, 2014 metų Gozdila, pastatyta jungtinės japonų ir amerikiečių komandos. Visuose kituose filmuose apie Godzilą ją vaidindavo aktorius arba būdavo naudojamos lėlės; be to, keliuose filmuose buvo naudojamas ir robotas.

Godzilos riaumojimas buvo sukurtas vedžiojant storą odinę pirštinę per kontraboso stygas. Vėliau „riaumojimas“ patobulintas, pridėjus šiek tiek specialiųjų efektų. Monstro žingsnius kūrėjai įgarsino virve daužydami metalinį katilą. Taupant biudžetą fimas buvo nufilmuotas juodai baltas.

Straipsnis paruoštas pagal Gabrieliaus Klimenkos paskaitą, skaitytą Lietuvos fantastikos mėgėjų konvente Lituanicon 25 / Japan Now 2014