Kultūra

2015.09.08 13:45

Seime – fotografijų paroda „Lozoraičiai kelyje į Laisvę“

ELTA2015.09.08 13:45

Penktadienį Seimo Vitražo galerijoje bus pristatyta paroda „Lozoraičiai kelyje į Laisvę“, skirta Lietuvos diplomato, Vilties prezidento Stasio Lozoraičio jaunesniojo (1924–1994 m.) 90-osioms gimimo metinėms paminėti.

Penktadienį Seimo Vitražo galerijoje bus pristatyta paroda „Lozoraičiai kelyje į Laisvę“, skirta Lietuvos diplomato, Vilties prezidento Stasio Lozoraičio jaunesniojo (1924–1994 m.) 90-osioms gimimo metinėms paminėti.

Parodoje eksponuojamos Lietuvos visuomenei jau rodytos Lozoraičių šeimos fotografijos iš Vytauto Didžiojo universiteto S. ir S. Lozoraičių muziejaus fondų, taip pat pirmą kartą pristatomos fotografijos iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo Fotodokumentų skyriaus Stasio Lozoraičio jaunesniojo ir Danielos Lozoraitienės kolekcijos.

Fotografijų autoriai – lietuviai Algirdas Sabaliauskas, Vladas Ščiavinskas, Jonas Staselis, taip pat užsienio fotografai – Arturo Mari, Michele Iannacci.

Iš Užnemunės valstiečių kilusi Lozoraičių giminė paliko neišdildomą pėdsaką lietuvių tautos kelyje į laisvę ir stovi lygia greta šalia tokių Lietuvos politikai, kultūrai, švietimui nusipelniusių asmenų kaip Biržiškos, Jablonskiai, Vailokaičiai, Vileišiai ir kiti. Trys Lozoraičių kartos nuosekliai dirbo Lietuvos valstybingumo baruose kuriant, įtvirtinant, išsaugant ir atkuriant Lietuvos valstybingumą per visą XX amžiaus Lietuvos istoriją. Pirmasis iškilus šios šeimos atstovas – Motiejus Lozoraitis (1866–1907 m.). Jis buvo teisininkas, pirmasis lietuvių advokatas, varpininkas, publicistas.

Jo sūnus Stasys Lozoraitis vyresnysis (1898–1983 m.) – žymus XX a. Lietuvos valstybės veikėjas, dirbęs Lietuvos pasiuntinybėje Vokietijoje. Jis buvo Lietuvos pasiuntinys ir laikinasis reikalų patikėtinis prie Šventojo Sosto, Lietuvos užsienio reikalų ministras, nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Italijoje. SSRS okupavus Lietuvą, ilgametis Lietuvos diplomatinės tarnybos vadovas (iki 1983 m.) S. Lozoraitis vyresnysis, kaip ir kiti demokratinio pasaulio valstybėse rezidavę Lietuvos diplomatai, toliau tęsė diplomatinę tarnybą.

Lietuvos diplomatinės tarnybos kelią pasirinko ir abu S. Lozoraičio sūnūs – Stasys Lozoraitis jaunesnysis ir Kazys Lozoraitis (1929–2007 m.). Tai buvo tarnystės Lietuvai kelias, nes okupuotos valstybės diplomatų darbas nebuvo jokia privilegija, veikiau priešingai – sunki ir nedėkinga veikla.

Aktyvi S. Lozoraičio diplomatinė veikla ir ilgametė patirtis, užsienio kalbų mokėjimas, asmenybės charizma, patarimai ir rekomendacijos Lietuvos politikams tapo lemiamais per Sąjūdžio atgimimą, Sovietų Sąjungos griūtį ir atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę 1990 m. kovo 11-ąją bei ją įtvirtinant tarptautinėje arenoje 1990–1992 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.