Kultūra

2012.10.18 11:00

Bendruomenė paveldosaugininkų reikalavimus vadina biurokratiniais

Rūta Lankininkaitė, LRT Televizijos naujienų tarnyba2012.10.18 11:00

Kazlų Rūdos Antanavo bendruomenei už ES lėšas užsimojus sutvarkyti Antanavo dvaro istorinį parką ir įrengti šalia vienintelės Lietuvoje šešiakampės medinės koplyčios drenažą, darbus stabdo paveldosaugininkų reikalavimas atlikti papildomus archeologinius tyrimus.  

Kazlų Rūdos Antanavo bendruomenei už ES lėšas užsimojus sutvarkyti Antanavo dvaro istorinį parką ir įrengti šalia vienintelės Lietuvoje šešiakampės medinės koplyčios drenažą, darbus stabdo paveldosaugininkų reikalavimas atlikti papildomus archeologinius tyrimus.

Tam reikia papildomų lėšų, o archeologiniai tyrimai pasak savivaldybės ir Antanavo bendruomenės vadovų buvo atlikti, kai prieš pustrečių buvo restauruota koplyčia, praneša LRT Televizijos Naujienų tarnyba.

Paveldosaugininkai reikalauja, kad prieš įrengiant drenažą, parko teritorijoje būtų atlikti papildomi archeologiniai tyrimai. Ten kur planuojami vandens surinkimo šuliniai. Tokiems tyrimams prireiktų ne mažiau kaip 14 tūkstančių litų.

Drenažas reikalingas, nes prieš trejetą metų restauruotos unikalios šešiakampės medinės koplyčios požemius plauna vanduo. Sienos jau suskilusios, po smarkaus lietaus čia telkšo vanduo. Vietos bendruomenė piktinasi paveldosaugininkų reikalavimu atlikti papildomus archeologinius tyrimus – esą jie jau buvo atlikti restauruojant koplyčią. Bendruomenė baiminasi, kad koplyčia vėl nepradėtų griūti.

„Mes turime išvadas – jokių čia archeologinių radinių nerasta, juolab, jog čia šita teritorija tarybiniais metais buvo vedama šiluminė trasa, vandens gręžinys į gamyklą ėjo. Tai, manome, kad čia iškasinėta. Tie reikalavimai mums stabdo procesą. Ir mes, deja, atsiliekam nuo projekto vykdymo įgyvendinimo laikotarpio“, – „Panoramai“ teigė Antanavo bendruomenės pirmininkė Reda Kneizevičienė.

Paveldosaugininkai tikina, kad remiasi įstatymais ir teisės aktais, kurie numato, kad archeologiniai tyrimai privalomi statiniams, statytiems iki 1800 metų.

„Reikia įrodyti, kiek žemė judinta, ir dokumentais pagrįsti, kad žemė jau judinta. Naujai judinamose žemėse reikia atlikti archeologinius tyrimus. Tegul pateikia dokumentus, projektus tų trasų tiesimo ir tada tose vietose galima neatlikti. [Jeigu kasinėjant archeologai neatras nieko vertingo. Tai bus išmesti pinigai į balą?] Dažnai taip nutinka. Kai nerandama archeologinio kultūrinio sluoksnio, bet būna kad ir randa“, – sako Kultūros paveldo departamento Marijampolės teritorinio padalinio vedėjas Algis Milius.

Vietos bendruomenės vadovė sako, kad jie yra įvykdę  paveldosaugininkų reikalavimus – dvaro parko istoriniai ir dendrologiniai tyrimai atlikti. Tačiau papildomų archeologinių tyrimų atlikti neketinantys, ir tokį reikalavimą vadina biurokratiniu.