Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Valdovų rūmuose bus eksponuojami unikalūs gobelenai, įvertinti 25 mln. litų

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmuose bus pristatyti 34 XV–XVI amžių gobelenai, įkainoti beveik 25 mln. litų.

Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmuose bus pristatyti 34 XV–XVI amžių gobelenai, įkainoti beveik 25 mln. litų.

Dar niekam nerodytas ir mažai žinomas gobelenų rinkinys priklauso kelioms privačioms kolekcijoms, kurios buvo sukauptos Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, kitose Europos šalyse ir JAV, pranešė Valdovų rūmai.

Audiniai bus pristatyti Valdovų rūmų muziejaus parodoje „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus Vydo Dolinsko, senieji gobelenai – tai labai savitas vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso bei Baroko epochos dailiosios tekstilės fenomenas, be kurių neapsieidavo Europos valdovų bei didikų ar bažnyčios hierarchų rezidencijos.

Gobelenai XVI–XVII amžiais buvo labai populiarūs ir Lietuvoje bei Lenkijoje - jie dabino Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, kiek vėliau buvo kaupiami ir Vilniaus katedroje, Lietuvos didikų rezidencijose. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas turėjo vieną didžiausių ir brangiausių gobelenų kolekcijų Europoje, ją sudarė 360 aukso ir sidabro siūlais austų audinių.

„Sakoma, kad Žygimantui Augustui viena figūrinių gobelenų serija kainavusi tiek, kiek XVI a. vidurio Livonijos karo metinė kampanija. Vėlesniais laikais dar papildyta Abiejų Tautų Respublikos valdovų gobelenų kolekcija siekė net 600 audinių ir buvo bene gausiausia ir vertingiausia pasaulyje. Tad rengiama tarptautinė paroda bus ne tik senojo Europos meno šedevrų pažinimo, bet ir Lietuvos valstybės istorijos, paveldo bei ryšių su daugeliu kitų Europos šalių, svarbiausių to meto kultūros ir meno centrų aktualinimas“, – muziejaus pranešime cituojamas V.Dolinskas.

Didelė dalis į Vilnių atkeliavusių viduramžių ir Renesanso dailiosios tekstilės kūrinių – tai FRANSES gobelenų archyvui (Londonas, Jungtinė Karalystė) ir Nathano Levio rinkiniui (Florencija, Italija) priklausantys bei iš kitų kolekcijų visame pasaulyje paskolinti senieji meniniai audiniai.

Tarptautinėje parodoje bus eksponuojami svarbiausiuose XV amžiaus pabaigos–XVI amžiaus meninių audinių centruose Nyderlanduose (Belgija, Flandrija), Prancūzijoje ir Italijoje išausti seniausi gobelenai, puošę daugelio Europos valdovų, žymių didikų, bažnyčios aukštųjų hierarchų rezidencijas ir bažnyčias.

Paroda bus atidaryta rugsėjo 17 dieną ir veiks iki gruodžio 14-osios.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi