Kultūra

2015.09.08 13:45

Ko nepraleisti gatvės meno festivalyje „Vilnius Street Art“

LRT.lt2015.09.08 13:45

Neseniai visą programą pristatę festivalio „Vilnius Street Art“ organizatoriai dalijasi ir patarimais, kada ir kur geriausia tapti festivalio dalyviu. Vieni gatvės kūrėjai mėgsta kurti naktį, kiti pageidavo, kad aplink vyktų šventė, yra ir tokių festivalio dalyvių, apie kurių kūrinius nežino net ir patys jo sumanytojai.

Neseniai visą programą pristatę festivalio „Vilnius Street Art“ organizatoriai dalijasi ir patarimais, kada ir kur geriausia tapti festivalio dalyviu. Vieni gatvės kūrėjai mėgsta kurti naktį, kiti pageidavo, kad aplink vyktų šventė, yra ir tokių festivalio dalyvių, apie kurių kūrinius nežino net ir patys jo sumanytojai.

„Tai festivalis, kuris nesibaigia, todėl norintiems pamatyti, kaip kuriamas gatvės menas, kviečiam ypač gerai įsiskaityti programą, nes vienas iš šio festivalio privalumų – kiekvienas norintis gali sekti kūrybos procesą“, – sako festivalio organizatorė Ūla Ambrasaitė.

Ji pataria jau šį savaitgalį užsukti į Odminių gatvės skverą. Čia veiks kūrybinė erdvė – 8 menininkai gyvai pieš savo kūrinius ir norintiems prisidėti, mielai duos išbandyti aerozolo flakonėlį. Be to čia įrengti info stendai, kuriuose Žaliojo tilto skulptūroms skirtas projektas ir pirmąkart Vilniuje eksponuojamas fotomenininko Liudo Parulskio Miesto muliažų ekspozicija.

Jau šiandien, penktadienį, piešti po Liubarto tiltu pradeda festivalio draugu tapęs Ernestas Zacharevičius. Gimstantį kūrinį geriausia stebėti nuo Goštauto g. pusės. Menininkas naudosis sudėtingai į upę sumontuotais pastoliais ir dirbs visą savaitę.

Centrinis festivalio „taškas“ bus Jasinskio ir Dainavos gatvių kampe esantis skveras. Čia įsikurs festivalio draugai – užkandinė ant ratų „The Great Tit“ („Didžioji Zylė“), kuri siūlys pietauti ir užkandžiauti bei stebėti, kaip ant šalia esančio namo sienos gimsta talentingo ispanų menininko Aryz kūrinys. Čia pietaus ir festivalio organizatoriai, menininkai ir svečiai. Visi jie laukia norinčių pabendrauti ir pasidalinti savo mintimis apie gatvės meną, sienas, kurioms jau laikas keistis, erdves, kuriose galėtų būti sukurta kas nors gražaus.

Nuo šeštadienio ryto ant įspūdingo dydžio Profsąjungų rūmų darbuosis lenkų menininkas M–City su kolega. Užlipus ant kalno ir priėjus arčiau prie pastato bus galima matyti, kaip išradingai ir profesionaliai M–City naudoja trafaretus ir jais išgauna urbanistinius vaizdus.

Rugsėjo 8–11 d. verta sukti ratus šalia Lukiškių kalėjimo. Lenkų menininkas Tank Petrol trafaretais ant šio jau amžių veikiančio ir į paveldo objektų sąrašą įtraukto pastato kurs savo unikalų piešinį.

Rugsėjo 10 d., trečiadienį, nuo 16 valandos „sveiko meno“ mylėtojai kviečiami į didelę pievą prie Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro (Saulėtekio alėjos pradžia). Konkursą laimėjusio kūrinio eskizą ant  sienos pieš Jurgis Tarabilda ir Gabija Žilionytė. Užlies aktyvaus laisvalaikio pramogos ir taip pat bus galima paskanauti užkandinės ant ratų „The Great Tit“ kulinariniais išradimais. Be abejo, bus muzikos ir viskas tęsis iki nakties, kiek bus ūpo. (kūrėjai darbus pradės jau rugsėjo 8 d.)

Festivalio metu savo idėjas dar neskelbiamose miesto erdvėse įgyvendins du ypatingi lietuvių menininkai – kaunietis Morfai ir vilnietis anonimas 209. Kas kada ir kur – sekite FB/VilniusStreetArt ir spaudoje.

Rugsėjo 13 d. – pats laikas nekantriausiems pamatyti, kokią injekciją mieste paliko antrasis festivalis ir jo pakviesti menininkai. Jau bus baigti piešiniai, išvežta visa technika ir pirmąkart bus galima išvysti išbaigtas įgyvendintas menininkų idėjas.

Šis antrąkart vykstantis ambicingas festivalis pribrendo ne tik kurti, bet ir patogiomis ir ne visai patogiomis temomis kalbėti apie gatvės meną. Šiemet aktualiausias klausimas – iš kur kyla poreikis asmeninintis viešąsias erdves. Rugsėjo 13 d. nuo 16 val. visi turintys nuomonę kviečiame į diskusiją kultūros bare „Kablys“. Urbanistas Tomas S. Butas, sociologė Veronika Urbonaitė–Barkauskienė bei paveldosaugininkas Vitas Karčiauskas dalinsis mintimis, prie kurių prisijungs ir menininkai, ir visuomenės veikėjai.

Festivalis finišuos su grupe Mondayjazz kultūros bare „Kablys“.

Pasibaigus festivaliui, vyks turas, kuriame bus aplankomi visi ryškiausi gatvės meno darbai, žinoma, didžiausią dėmesį skiriant šių metų kūriniams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.