Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Trakų Vokėje visuomenei atidaromas Tiškevičių dvaras

BNS 2015.09.08 13:45

Penktadienį Trakų Vokėje šalia Vilniaus oficialiai lankytojams atidaromas dar vienas Tiškevičių dvaras.

Penktadienį Trakų Vokėje šalia Vilniaus oficialiai lankytojams atidaromas dar vienas Tiškevičių dvaras.

Jis daugiau kaip dešimt metų priklausė Lietuvos bajorų karališkajai sąjungai ir nebuvo prieinamas visuomenei. Šiemet jį perėmė valdyti Vilniaus miesto savivaldybė, kuri ir rengia atidarymo rūmų šventę.

Ta proga bus įjungtas garsusis dvaro fontanas. Lankytojai galės apžiūrėti istorinę oranžeriją, rūmų sales, kuriose bus eksponuojami Lietuvos ir užsienio tapytojų darbai.

Vienuolika metų Trakų Vokėje vyksta tapybos plenerai, sukviečiantys keliasdešimt kūrėjų iš Europos. Būtent jų tapybos darbai atidarymo dieną puoš rūmų, pastatytų XIX a. pagal italų architekto Leonardo Marconio projektą, sales. Dviejose iš jų bus eksponuojami Trakų Vokės menininkų – Ojaro Mašidlausko ir Romo Žmuidzinavičiaus – kūriniai.

Vilniaus savivaldybėje sudarytos Trakų Vokės dvaro ansamblio pritaikymo ir administravimo modelio parengimo darbo grupės vadovė, sostinės tarybos narė Nijolė Jagelavičienė tikisi, kad iš ES struktūrinių fondų pavyks gauti lėšų restauruoti rūmus, atkurti istorinį prancūzų kraštovaizdžio architekto Edouardo Andre parką.

„Trakų Vokės dvaras turi tapti istorinio-kultūrinio turizmo objektu“, – sakė ji.

Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga buvo gavusi daugiau kaip 2,2 mln. litų Trakų Vokės dvaro rūmų rekonstrukcijai. Už šiuos pinigus rūmuose turėjo būti atlikta šildymo, vėdinimo, vandentiekio ir kanalizacijos sistemų renovacija, pastatyta katilinė. Tačiau kai kurie darbai išvis nebuvo padaryti, kai kurie atlikti nekokybiškai. Atliktas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir didelės istorinės reikšmės turinčio pastato sugadinimo, byla perduota teismui.

Trakų Vokės dvaro sodyba – viena raiškiausių ir vertingiausių istorizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Jos teritorija kartu su istoriniais pastatais, parku, alėjomis, tvenkiniais kaip nedalomas istorinis-kultūrinis vienetas susiformavo XIX amžiaus antroje pusėje.

Trakų Vokės dvaro sodybos klestėjimas siejamas su grafais Tiškevičiais, jie čia įsikūrė XIX amžiaus viduryje. 1867–1880 metais italų kilmės architektas L.Marconis suprojektavo neklasicistinius rūmus, o 1898–1900 metais garsus kraštovaizdžio architektas E.Andrė suprojektavo ir įkūrė įspūdingą parką.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi