Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Valdovų rūmai pristato operą „Euridikė“

1636-aisiais rugsėjo 4-ąją Valdovų rūmuose Vilniuje pirmą kartą pastatyta opera. Atgimę Valdovų rūmai tęsia pažintį su rūmuose gyvavusiomis tradicijomis ir ketvirtadienio vakarą pristato tų laikų operą „Euridikė“.

1636-aisiais rugsėjo 4-ąją Valdovų rūmuose Vilniuje pirmą kartą pastatyta opera. Atgimę Valdovų rūmai tęsia pažintį su rūmuose gyvavusiomis tradicijomis ir ketvirtadienio vakarą pristato tų laikų operą „Euridikė“.

Prieš daugiau kaip 400 metų italų kompozitoriaus Giulio Romolo Caccinio parašyta drama vadinama vienu svarbiausių kūrinių, lėmusių operos žanro atsiradimą. Koncertinį „Euridikės“ variantą su kolektyvu „Brevis“ Vilniuje atliks jungtinė solistų komanda iš įvairių šalių.

„Muzika gana sudėtinga. Nors negaliu pasakyti, kad buvo sunku mokytis, solistams muzika parašyta labai patogiai. Tačiau emocijos ir ekspresija čia paslėptos smulkiose detalėse, labai subtiliai“, – sako Orfėjo atlikėjas Steinas Skjervoldas.

„Euridikė“ buvo parašyta Prancūzijos karaliaus Henriko 4-ojo ir Florencijos hercogo dukters Marie de Medici tuoktuvių proga. Tiesa, vestuvėse suvaidinta kito kompozitoriaus opera. Tačiau būtent G. Caccinio giminė yra palikusi pėdsaką ir Lietuvoje. Istorinių šaltinių teigimu, kompozitoriaus dukrai buvo patikėta sukurti operą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovams.

„Paprastai mes esame įpratę žinoti ir mylėti tą lietuviškąją operą, tai yra „Birutę“, kuri pastatyta 1906 metais. Bet operos kultūros sklaidos pradžia turėtų būti nukeliama 270 metų anksčiau, tai yra į 1636 m., kada rugsėjo 4 dieną šitoje rezidencijoje buvo parodyta specialiai sukurta opera „Elenos pagrobimas“, – tvirtina LDK Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė.

Valdovų rūmų administracija sako, kad po kelerių metų, kai bus baigta rūmų statyba, tokie renginiai, kaip šis, persikels į specialiai operiniams pastatymams pritaikytą salę. Tada žmonės bus supažindinami ne tik su muzika, kuri skambėjo Lietuvos valdovams, bet bus atkuriami ir tų laikų kostiumai, scenografija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi