Kultūra

2015.09.08 13:45

Baltijos keliui skirtoje parodoje susibūrė trijų šalių menininkai

Baltijos kelio 25-erių metų sukakčiai paminėti po ilgų metų pertraukos vieningam projektui susibūrė Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkai. Sostinės galerijoje „Arka“ 60 Baltijos šalių kūrėjų pristato parodą „Kelias“.

Baltijos kelio 25-erių metų sukakčiai paminėti po ilgų metų pertraukos vieningam projektui susibūrė Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkai. Sostinės galerijoje „Arka“ 60 Baltijos šalių kūrėjų pristato parodą „Kelias“.

Praėjus ketvirčiui amžiaus nuo tada, kai gyva žmonių grandinė apjuosė tris Baltijos valstybes, bendruose projektuose svetur susitikdavę Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkai vėl suvienijo jėgas. 

Per Vilnių, Rygą ir Taliną keliausiančiai ekspozicijai kuratorių atrinkti darbai turėjo atspindėti kelio tematiką – nuo rankomis susikibusių žmonių iki kelio į šalių nepriklausomybę ir vidinę laisvę.

„Baltijos kelias yra labai svarbus visiems mums, nes jis atvedė į laisvę. Turiu omenyje ir kūrybos laisvę, kuria šiandien mėgaujamės. O estų menininkų darbai, kuriuos matome, gerokai skiriasi, kiekvienas jų dirba sava maniera, tad ryšys tarp jų gali pasirodyti sunkiai apčiuopiamas“, –  mano tapytojas, Estijos dailininkų sąjungos pirmininkas Vano Allsalu.

„Pati Baltijos kelio idėja iki šių metų buvo tarsi primiršta ir apsinešusi dulkėmis, tačiau dabartinė labai liūdna ir nesuvokiama situacija Ukrainoje – Rusijos invazija ir karas – aiškiai parodė, kad menininkai negali likti nuošalyje. Dėl to labai svarbu vėl akcentuoti Baltijos šalių vienybę“, – tvirtina tapytojas, Latvijos dailininkų sąjungos pirmininkas Igoris Dobičinas.

Parodoje „Kelias“ tarp tapybos, grafikos ir skulptūros formų įsiterpia instaliacijos ir kiti vaizdo kūriniai. Dvylika Latvijos, dvylika Estijos ir trisdešimt šeši Lietuvos kūrėjai akcentuoja ne tik šalių vienybės liudijimus Baltijos kelyje, bet ir žmogaus ėjimo į priekį, gyvenimo kelio ir laisvės siekio procesą. Skirtingas išraiškos formas pasitelkusių menininkų darbuose taip pat reiškiama mintis, kad Baltijos kelias yra ne vienkartinis įvykis, o tebesitęsiantis procesas, generuojantis bendrystės ir kūrybiškumo idėjas. 

„Tokie darbai ir tokie formatai, kokius čia matom, stiprūs. Tarkim, estų dailininkų sąjungos kolekcijoje Janas Elkenas – estų žvaigždė, taip pat Vano Allsalu. Latvių kolekcijoje labai daug garsių vardų. Manau, kad nereikia visko vardinti. Geriau pakvieskime žiūrovus ateiti į parodą, pamatyti viską savo akimis ir pasidžiaugti, kad menininkai sustojo į tokią Baltijos kelio grandinę“, – sako tapytoja, parodos kuratorė Dovilė Tomkutė-Veleckienė.

Spalio mėnesį jungtinė paroda bus perkelta į Rygą, o vėliau keliaus į Estiją. Lietuvos sostinėje darbus galima apžiūrėti iki rugsėjo 27 d.