Kultūra

2015.09.08 13:45

Savo paroda R. J. Belevičius atsako į didėjančią įtampą pasaulyje

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje atidaryta skulptoriaus Ryto Jono Belevičiaus darbų paroda. „Šv. Jono gatvės galerijoje“ eksponuojami jo pastarųjų metų darbai, kuriuos autorius vadina „menininko atsaku į didėjančią įtampą pasaulyje“.

Vilniuje atidaryta skulptoriaus Ryto Jono Belevičiaus darbų paroda. „Šv. Jono gatvės galerijoje“ eksponuojami jo pastarųjų metų darbai, kuriuos autorius vadina „menininko atsaku į didėjančią įtampą pasaulyje“.

R. J. Belevičius – gerai pažįstamas Lietuvos numizmatams. Jo sukurtos proginės monetos, medaliai – daugelio kolekcininkų rinkiniuose. Pristatydamas savo kūrybą „Šv. Jono gatvės galerijoje“ skulptorius iš monetų dėlioja paslaptį – lankytojai jų turės ieškoti smėlyje, po stiklu. Daugiausia parodoje – pastaraisiais metais sukurti darbai. Grubus medžio paviršius, surūdijusios spygliuotos vielos fragmentai – šie kūriniai, pasak R. J. Belevičiaus, atsirado žiūrint žinių laidas, stebint, kas darosi pasaulyje.

„Jeigu yra agresija, tu ir atsakai į tą agresiją. O atsakai tuo, kuo gali atsakyti. Tokiu būtent plakatišku, šaukiančiu menu“, – aiškina skulptorius.

R. J. Belevičiaus sovietmečius buvo išsiųstas kariauti Afganistane. Sako, kad šiandien, žiūrint į Ukrainą išsiųstus Rusijos karius, jam atgijo jaunystės prisiminimai, tačiau siaubą kelia tai, jog nūdienos žmonės dėl savo užgaidų kankina visą pasaulį. Nuogąstavimą jis pristato skulptūra. Tarp paskutiniųjų darbų – ir paminklas ąžuolui.

„Iš tėvo paveldėjau didelį ąžuolo rąstą. Kaip koks skūpus žmogus jį stengiausi išsaugoti kokiam nors labai prasmingam darbui. Ir vis neatsirasdavo tas prasmingas darbas, kol vieną dieną pradėjo verstis skruzdėlės iš šerdies. Tada įtariau, kad kažkas negerai yra, tada aš jį perpjoviau ir paaiškėjo, kad jis trūnija“, – sako skulptorius.

Tėvo, taip pat skulptoriaus, Alberto Donato Belevičiaus atminimui parodoje pristatoma knyga, kurioje sudėti paskutinieji darbai, jo poezija. Jubiliejinėje sūnaus, R. J. Belevičiaus, ekspozicijoje galima išvysti ir ankstesnių, prieš keletą metų sukurtų darbų, skirtų Kristijono Donelaičio kūrybai, ciklui „Motinos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.