Kultūra

2014.09.02 11:15

Europos kultūros sostinėje – dėmesys latvių modernizmo menininkams

ELTA2014.09.02 11:15

2014-ųjų metų Europos kultūros sostinėje Rygoje rudenį atidaromos parodos pristatys latvių modernizmo kūrėjus Gustavą Klucį bei Voldemarą Matvejų.

2014-ųjų metų Europos kultūros sostinėje Rygoje rudenį atidaromos parodos pristatys latvių modernizmo kūrėjus Gustavą Klucį bei Voldemarą Matvejų.

Paroda „Eksperimento anatomija“, pristatanti žymųjį Latvijos grafiką, tapytoją, dizainerį, fotografą G. Klucį ir jo gyvenimo istoriją, iki spalio pabaigos veiks Rygos Arsenalo parodų erdvėje.

G. Klucis (1895–1938) kūrė konstruktyvizmo, suprematizmo stiliais, daug eksperimentavo ir vienas pirmųjų pradėjo naudoti fotomontažo techniką. Menininkas studijavo Maskvoje bolševikų perversmo metu 1917-aisiais ir netrukus tapo vienu iš svarbiausių komunistinės propagandos menininkų, kurdamas agitacinius stendus, plakatus, iliustracijas. G. Klucis sukūrė propagandinių kūrinių ir Sovietų sąjungos paviljonams Pasaulinėse parodoje 1929-aisiais Berlyne ir 1937-aisiais Paryžiuje. 1938 m. NKVD buvo suimtas ir sušaudytas.

V. Matvejus (1877–1914) buvo dailininkas, meno teoretikas ir tyrinėtojas, XX a. pradžioje studijavęs Afrikos, Ramiojo vandenyno tautų bei šiaurės Azijos meną bei kultūrą. Jo knygos „Velykų salų menas“ ir „Juodaodžių menas“ buvo populiarios tarp Latvijos ir Rusijos avangardo menininkų ir turėjo įtakos tolimesnei modernizmo meno raidai.

Paroda „Ateities meno paieškos. Voldemaras Matvejus ir ne Europos (Afrikos, Ramiojo vandenyno, Šiaurės Azijos) menas“ duris atvers rugsėjo 5-ąją „Rygos biržos“ muziejuje.

Rugsėjį Latvijos sostinėje taip pat vyks šiuolaikinio meno festivalis „Išgyvenimo rinkinys 6“. Festivalį, kaip reakciją į pasaulinę ekonominę krizę, nuo 2009-ųjų organizuoja Šiuolaikinio meno centras Rygoje. Kasmet festivalio rengėjai siekia išryškinti konkrečius apleistus pastatus Rygoje – šiemet jis vyks „Vagnerio salėje“ senamiestyje ir buvusioje tekstilės gamykloje „Medvilnė“ („Bolševička“) Sarkandauguvos rajone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.