Kultūra

2015.09.08 13:45

„Van Vliet“: ašaros muzikoje neliūdins

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Rugpjūčio 26 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks koncertas, sujungsiantis alto ir akordeono skambesį. Ir nors duetas „Van Vliet“ savo pasirodymą pavadino gana intriguojančiai – „Ašaros muzikoje“, graudinti publikos jis nesiruošia. Kaip teigia atlikėjai, ašarojama ne tik tada, kai liūdna, o tai prilygsta pažadui, jog teigiamų emocijų, muzikinių atradimų ir puikios nuotaikos koncerto metu netrūks.

Rugpjūčio 26 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks koncertas, sujungsiantis alto ir akordeono skambesį. Ir nors duetas „Van Vliet“ savo pasirodymą pavadino gana intriguojančiai – „Ašaros muzikoje“, graudinti publikos jis nesiruošia. Kaip teigia atlikėjai, ašarojama ne tik tada, kai liūdna, o tai prilygsta pažadui, jog teigiamų emocijų, muzikinių atradimų ir puikios nuotaikos koncerto metu netrūks.

Pranešime spaudai rašoma, kad altininkas Ianas Andersonas ir akordeonistas Rafalas Lucas, susipažinę Londono Karališkoje muzikos akademijoje, 2011 m. nusprendė suvienyti savo menines pajėgas, įkurdami duetą „Van Vliet“. Vedini kūrybinių iššūkių troškulio, atlikėjai nevengia muzikinių eksperimentų, išsiskiria muzikiniu intelektu, tad netruko pelnyti tiek klausytojų, tiek profesionalų simpatijų. Jie jau pasirodė prestižinėje Londono Wigmoro koncertų salėje, tapo kasmetinio The Royal Overseas League kamerinės muzikos konkurso finalistais, laimėjo 13-tąjį tarptautinį kamerinės muzikos konkursą Javore, Lenkijoje, o specialiai „Van Vliet“ parašytas jauno Lenkijos kompozitoriaus Adamo Porebskio kūrinys ReVerse2 2013 m. triumfavo nacionaliniame kompozitorių konkurse Poznanėje.

R. Lucas aktyvią koncertinę veiklą pradėjo būdamas vos dešimties metų – nuo to laiko akordeonistas surengė daugybę rečitalių, tarp kurių verta paminėti penkiolikmečio debiutą su Vroclavo filharmonijos orkestru. Po pirmojo pasirodymo Londono Southbank Centre, kur R. Lucas grojo pasaulinėje Squeezy premjeroje kaip Park Lane Group jaunasis artistas, Didžiosios Britanijos laikraštis The Times jį apibūdino kaip nepaprastai brandų atlikėją, grojantį su dideliu įsitraukimu ir atskleidžiantį visą instrumento potencialą.

Daugybės tarptautinių konkursų laureatas, R. Lucas žavisi kamerine muzika, tad aktyviai koncertuoja ne tik kaip solistas: rengia pasirodymus su violončelininke Jessica Hayes, bendradarbiauja su tokiais kolektyvais kaip žymiausias Didžiosios Britanijos šiuolaikinės muzikos ansamblis London Sinfonietta, BBC simfoninis orkestras, Londono Contemporary Orchestra, Vroclavo opera ir kt.

R. Luco scenos partneris I. Andersonas – ne tik puikus altininkas, bet ir kompozitorius, gitaristas, dainų kūrėjas. Nenustebkite pamatę jį vieną vakarą griežiant Tarptautinio Mahlerio orkestro pasirodyme, o kitą – skambinantį gitara triukšmingame alternatyvaus roko grupės Idle Kings koncerte, kur skamba ir atlikėjo kurtos dainos. Tai – puikus universalumo pavyzdys bei skirtingų patirčių šaltinis, formuojantis išskirtinį muzikanto braižą.

„Nuostabus I. Andersono alto skambesys ir muzikos kokybė“, – pagyras žeria Perthshire Advertiser.

„Nuostabus pasiūlymas“, – taip Idle Kings muzikavimą vertina BBC Fresh on the Net, na, o pats atlikėjas, rodos, nieko nesureikšmina. Tarptautinių konkursų laureatui nesvetimas humoro jausmas bei ironija – tarp jo kūrinių, apdovanotų įvairiuose konkursuose, rasite tokių, kurie atspindi ne tik vidines impresijas, bet ir su šypsena žvelgia į šou pasaulio peripetijas, pvz., Justino Bieberio „Is Not Gay“ valtornei, smuikui, violončelei ir fortepijonui, Anna Kournikova sopranui ir fortepijonui...

Akivaizdu, kad atlikėjai nestokoja drąsos bei originalumo – net ir savo duetui suteikė žymaus amerikiečių kompozitoriaus Don Van Vliet vardą. Ši ryški persona geriau buvo žinoma avangardinės muzikos atlikėjo „Captain Beefheart“ slapyvardžiu.

Rugpjūčio 26 d. 19 val. neįprastas alto ir akordeono duetas, surengsiantis intriguojantį koncertą „Ašaros muzikoje“, patikina, kad jame ašaros riedės tikrai ne iš liūdesio.