Kultūra

2014.08.21 17:52

Olandijos muziejus kol kas negrąžins Krymo archeologinių radinių kolekcijos

BNS2014.08.21 17:52

Vienas Olandijos muziejus trečiadienį paskelbė laikinai negrąžinsiantis savo eksponuojamos Krymo archeologinių radinių kolekcijos, nes baiminasi bylinėjimosi su Rusija arba Ukraina.

Vienas Olandijos muziejus trečiadienį paskelbė laikinai negrąžinsiantis savo eksponuojamos Krymo archeologinių radinių kolekcijos, nes baiminasi bylinėjimosi su Rusija arba Ukraina.

Keturių Krymo muziejų paskolinti viduramžių eksponatai vasarį buvo pradėti eksponuoti Amsterdame veikiančiame Allardo Piersono muziejuje, likus mažiau nei mėnesiui iki Rusijos įvykdytos to Ukrainai priklausančio Juodosios jūros pusiasalio aneksijos.

Muziejai, dabar pavaldūs Rusijos institucijoms, prašė grąžinti tas kolekcijas, į kurias teises taip pat reiškia Ukrainos vyriausybė.

Parodoje „Krymas: Juodosios jūros auksas ir paslaptys“ eksponuojami dirbiniai, datuoti nuo II amžiaus prieš mūsų erą iki vėlyvųjų viduramžių, įskaitant auksinį ritualinį skitų šalmą, taip pat Kinijoje pagamintą lakuotą dėžutę, patekusią į Krymą senovės Romos laikais Šilko keliu.

Tebevykstant pačiam teisiniam tyrimui, dar nebuvo „pritarta nei vienos iš šalių pretenzijoms“, nurodė muziejus, sakydamas, kad ši padėtis „unikali ir sudėtinga“.

Eksponatus grąžinus kuriai nors vienai iš šalių „beveik neabejotinai lemtų kitos šalies pretenzijas, o tai kelia nemažą riziką Allardo Piersono muziejui“, sakoma pranešime.

Ginčijama kolekcija bus saugiai laikoma, „kol padėtis taps aiškesnė“ arba kol bus pasiektas nutarimas, padarytas „kvalifikuoto teisėjo arba arbitro, arba tolesnis susitarimas tarp šalių“.

Krymas buvo senovės prekybos kelių kryžkelė, o pusiasalio pakrantės per archeologinius kasinėjimus rasta įspūdingų lobių.

Olandijos muziejus šią parodą uždarys rugpjūčio 31 dieną.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt