Kultūra

2012.10.09 10:49

Šv. Kotrynos bažnyčioje skambės gitarų kvarteto ir styginių orkestro koncertas

LRT.lt2012.10.09 10:49

Klasikinės gitaros kolektyvų Baltijos gitarų kvartetas kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, diriguojamu Donato katkaus, šv. Kotrynos bažnyčioje penktadienį surengs koncertą.

Klasikinės gitaros kolektyvų Baltijos gitarų kvartetas kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, diriguojamu Donato katkaus, šv. Kotrynos bažnyčioje penktadienį surengs koncertą.

Nors kolektyvai susitinka jau ne pirmą kartą, koncerto svečiai išgirs ir naujienų – pirmąkart bus atliktas garsaus lietuvių kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus specialiai gitaristams parašytas kūrinys.

„Gitarų kvartetai ir orkestrai scenoje susitinka tikrai retai – tad šis koncertas išskirtinis visų pirma mums patiems, nes dažniausiai koncertuojame keturiese. Susitikimas su kameriniu orkestru yra ir šioks toks iššūkis – turėsime užmegzti dialogą su didžiuliu kitų styginių instrumentų pulku“, – sako kvarteto narys Sergejus Krinicinas.

Anot S. Krinicino, šis pasirodymas apskritai reikšmingas klasikinės gitaros atstovams ir Lietuvos muzikai: „Pirmą kartą lietuvių kompozitorius parašė kūrinį, skirtą gitarų kvartetui ir orkestrui. Tai svarbus įvykis, mat tokie kūriniai ypač reti, nes reikia įsigilinimo ir gerai išmanyti klasikinės gitaros subtilybes. Žinoma, be galo džiaugiamės, kad kompozitorius šį kūrinį skyrė ir premjerą atlikti patikėjo būtent mūsų kvartetui.“

G. Kuprevičiaus kūrinys „Nedidelė muzika keturioms gitaroms ir styginiams“ – pirmasis jo prisilietimas prie klasikinės gitaros. Pasak kompozitoriaus, jam teko skirti nemažai laiko stipresnei pažinčiai su gitara, juolab kad kūrinys skirtas keturiems instrumentams. „Daugiau laiko sugaišau teorijai nei pačiam kūrybiniam procesui, kuris prasidėjo tuoj pat, kai jau „nebebijojau“ instrumento. Džiaugiuosi, kad muzikantai priėmė mano darbą ir labai nuoširdžiai įgyvendino sumanymą – puikiai pasirengė atlikti tris kūrinio dalis su įvairių nuotaikų mozaika. Puikus Baltijos gitarų kvarteto išgaunamas garsas ir muzikos pojūtis dar įspūdingiau atsiskleidžia skambant kameriniam orkestrui“, – sako G. Kuprevičius.

Baltijos gitarų kvarteto narius Zigmą Čepulėną, Sergejų Kriniciną, Saulių S. Lipčių, Chrisą Ruebensą ir Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą sieja tai, kad visi jie atlieka įvairią muziką, yra stilistiškai universalūs ir originalūs, į rėmus savęs nespraudžiantys kolektyvai. Grojami kūriniai nukelia klausytojus nuo Lietuvos į pačias įvairiausias pasaulio vietas. Šįkart koncerte muzikos mylėtojai apsilankys Argentinoje ir Italijoje.

Šv. Kotrynos bažnyčioje, be G. Kuprevičiaus kūrinio, skambės dar dvi premjeros. Klausytojai turės progą pasimėgauti kanadiečio kompozitoriaus Patricko Rouxo koncertu „Concerto tradicionuevo“, kuriame garbė atiduodama tango stiliui – jis skambės tradiciškai pagal Carlosą Gardelį ir naujoviškai pagal Astorą Piazzolą. Tradicinė dalis nukels klausytojus į Buenos Aires, kur nuotaika virs dramatiška. Antroji dalis – „En las calles de Buenos Aires“ – pavėžins muzikos mylėtojus taksi mašina po įspūdingus Argentinos sostinės bulvarus.

Programoje Šv. Kristoforo kamerinis orkestras taip pat atliks pasaulyje žinomą Velso kompozitoriaus Karlo Jenkinso kūrinį „Palladio“ – įkvėptą XVI a. Italijos architektūros. 

Apie Baltijos gitarų kvartetą

Jaunų ir talentingų klasikinės gitaros atlikėjų iniciatyva 2004 metais susibūręs Baltijos gitarų kvartetas yra bene vienintelis tokios sudėties ir muzikavimo žanro ansamblis Baltijos šalyse. Dabartinės sudėties kvartetas susiformavo, kai 2008-aisiais prie Zigmo Čepulėno, Sergejaus Krinicino ir Sauliaus S. Lipčiaus prisijungė belgas Chrisas Ruebensas. Kolektyvas itin vertinamas vietinių klasikinės muzikos gerbėjų, užsienyje pristatomas kaip lyderiaujantis gitarų ansamblis Baltijos šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt