Kultūra

2012.10.08 10:48

Apdovanoti festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ laureatai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba2012.10.08 10:48

Druskininkuose apdovanoti šių metų tarptautinio festivalio „Poetinio Druskininkų rudens“ laureatai. Jotvingių premija skirta poetui R. Stankevičiui už eilėraščių rinkinį „Ryšys su vadaviete“, jaunojo Jotvingio premija įteikta I. Valantinaitei, išleidusiai antrą poezijos rinkinį „Pasakos apie meilę ir kitus žvėris“.

Druskininkuose apdovanoti šių metų tarptautinio festivalio „Poetinio Druskininkų rudens“ laureatai. Jotvingių premija skirta poetui R. Stankevičiui už eilėraščių rinkinį „Ryšys su vadaviete“, jaunojo Jotvingio premija įteikta I. Valantinaitei, išleidusiai antrą poezijos rinkinį „Pasakos apie meilę ir kitus žvėris“.

Rudenėjantys Druskininkai pasitiko dvidešimt trečiojo festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ dalyvius – poetus, prozininkus, vertėjus iš Lietuvos ir 15 užsienio šalių. Festivalyje pristatytos per metus išėjusios poezijos knygos – tarp jų Aido Marčėno „Ištrupėjusios erdvės“, Gintaro Bleizgio „Sodas“, Sigito Gedos „Freskos“, Valdemaro Kukulo „Saulėlydis – mano giesmė“.

Šiemet pasirinkta tema „Kūrybiniai socialiniai kontekstai: poezija ir politika“.

„Čia ta poezija ir politika įdėta dėl įdomumo, kad diskusijų sukeltų, bet ne dėl rinkimų. Todėl, kad poetai galbūt per mažai reflektuoja tos socialinės palinkos įtaką savo kūrybai. Ir netgi jeigu kuris mano, kad jis neturi jokio kūrybinio ryšio su socialine aplinka, taip nėra, ir tada jis dažniausiai ir būna tos socialinės aplinkos labai veikiamas ir supainiotas“, – sako „Poetinio Druskininkų rudens“ organizatorius Kornelijus Platelis.

Pagrindinis „Poetinio Druskininkų rudens“ apdovanojimas – Jotvingio premija skirta poetui Rimvydui Stankevičiui už eilėraščių rinkinį „Ryšys su vadaviete“. Šeštuoju eilėraščių rinkiniu Jotvingių premijos lauretas tarsi baigė vientisą kūrybos ciklą, pradėtą rinkiniu „Laužiu antspaudą“ ir pratęstą rinkiniu „Patys paprasčiausi burtažodžiai“.

„Kai pabaigiau šitas tris knygas, kurias vadinu trilogija, nors jos yra savarankiškos knygos, labai ilgai buvau toje poetinėje tonacijoje, kuri yra giminiška visoms trims knygoms. Dabar man būtinai, netgi mediciniškai, reikalingas poilsis, kad manyje tos visos tonacijos, visa ritmika nuslobtų“, – tvirtina Jotvingių premijos laureatas R. Stankevičius.

„Tai yra poezijos knygos, kurios yra prisodrintos ypatingos įtampos, labai įtemptų išgyvenimų, tokių dramatiškų būsenų, ir bandymo mums ką nors įteigti. Įtikinti tebėra tikėjimas poetinio žodžio galia, kaip burtažododžio, kaip užkalbėjimo, ir šitos pastangos išsiskiria“, – teigia Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyr. redaktorius Valentinas Sventickas.

Jaunojo Jotvingio premija įteikta poetei Indrei Valantinaitei už antrąją po penkerių metų pertraukos išleistą eilėraščių knygą „Pasakos apie meilę ir kitus žvėris“, kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

„Sunku pačiam kalbėti apie save. Tai vistik būtų moteriška poezija. Ir labai kartais sudėtinga būna ta meilė, šis žodis yra pavadinime, tiek jau apie ją rašyta, tiek kalbėta, kad sudėtinga rasti kitą kampą, pasižiūrėti dar kažkaip, kad nebūtų tai jau tūkstantį kartų girdėta“, – mano Jaunojo jotvingio premijos laureatė I. Valantinaitė.