Kultūra

2015.09.08 13:45

Zarasuose – Jehudos Peno tapybos paroda

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Zarasų krašto muziejuje atidaryta žymaus žydų dailininko, išeivio iš Zarasų, Jehudos Peno tapybos darbų paroda. Ji skirta dailininko 160-osioms gimimo metinėms. Atvežti iš Vitebsko muziejaus darbai Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą.

Zarasų krašto muziejuje atidaryta žymaus žydų dailininko, išeivio iš Zarasų, Jehudos Peno tapybos darbų paroda. Ji skirta dailininko 160-osioms gimimo metinėms. Atvežti iš Vitebsko muziejaus darbai Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą.

J. Penas gimė 1854 metais Zarasuose, tuometiniame Novoaleksandrovske. Mokėsi Sankt Peterburgo dailės akademijoje. 1896 metais pakviestas Vitebsko gubernatoriaus atvyko į šį miestą ir pragyveno jame daugiau negu 40 metų.

Pasak Vitebsko muziejaus darbuotojų, čia jis įkūrė pirmąją šalyje dailės mokyklą, išugdė nemažai talentingų menininkų, tarp jų – pasaulinio garso dailininką Marką Šagalą. Vitebsko muziejuje saugoma apie du šimtus J. Peno tapybos ir grafikos darbų.

Pasak menotyrininkų, J. Penui pavaldūs visi žanrai, tačiau jis vadinamas psichologinio portreto meistru. Jam pavyko atskleisti žmogaus būseną ir charakterį. Dailininkas tapė ir peizažus, daug dėmesio skyrė žydų buities vaizdams, yra laikomas Vitebsko metraštininku.

M. Šagalas, kalbėdamas apie savo mokytojo kūrinių realizmą, pabrėžė, kad, žiūrėdamas į juos, pasijunti tarsi gyventum šiame mieste.

Vitebsko srities Kraštotyros muziejaus darbuotoja Svetlana Kot sako, kad daugelis mokinių jį prisimena kaip labai kuklų, labai nuoširdų ir turintį puikų humoro jausmą žmogų. „Jis labai visu mylėjo. Nors pats valgydavo kukliai, viskuo dalydavosi su savo mokiniais. Vitebske jis buvo labai gerbiamas žmogus. Ne tik įkūrė pirmąją dailės mokyklą, bet ir savo studijoje įrengė galeriją, į kurią galėjo užeiti kiekvienas“, – pasakojo muziejaus mokslo bendradarbė.

Apie žymų kraštietį tik prieš septynerius metus sužinoję Zarasų muziejininkai sako, kad po 160 metų jo darbai į gimtinę grįžo tik dėl bendro Latvijos, Baltarusijos ir Lietuvos projekto, skirto žydų tautos kultūros keliui.

Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė sako, kad Vitebsko menotyrininkai pasakojo, jog J. Penas daugiau žinomas kaip M. Šagalo mokytojas. „Bet, jų nuomone, J. Peno valanda dar išauš, jis sulauks pripažinimo pasaulyje“, – pastebi ji.

J. Peno darbų paroda Zarasų krašto muziejuje veiks iki rugsėjo 15 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.