Kultūra

2012.10.05 13:57

Dėl lėšų trūkumo uždarytas Bosnijos nacionalinis muziejus

LRT.lt2012.10.05 13:57

Du pasaulinius karus ir 10 dešimtmečio Sarajevo apsiaustį išgyvenęs Bosnijos nacionalinis muziejus uždarytas dėl lėšų trūkumo ir politinių nesutarimų. 

Du pasaulinius karus ir 10 dešimtmečio Sarajevo apsiaustį išgyvenęs Bosnijos nacionalinis muziejus uždarytas dėl lėšų trūkumo ir politinių nesutarimų.

Muziejus įkurtas 1888 metais, kai Bosnija ir Hercegovina buvo Austrijos-Vengrijos imperijos dalimi, praneša BBC.

Muziejaus darbuotojai atlyginimų negauna jau maždaug metus. Jie ir šimtai studentų ketvirtadienį protestavo prieš muziejaus uždarymą.

Susiskaldžiusioms Bosnijos etninėms grupėms nuo karo pabaigos 1995 metais taip ir nepavyko susitarti dėl kultūros finansavimo.

Tarp vertingiausių Nacionalinio muziejaus eksponatų – Sarajevo agada, iliustruotas rankraštis, kurį į Bosniją atgabeno per inkviziciją iš Ispanijos ištremta žydų šeima. Antrojo pasaulinio karo metais jį pavyko apsaugoti nuo Hitlerio pajėgų.

Jau ne vienerius metus muziejus ir šešios kitos kultūros institucijos, saugančios Bosnijos nacionalinį paveldą, bando išgyventi su lėšomis, kurias skiria skirtingos vyriausybės šakos.

„Tokia sudėtinga institucija negali funkcionuoti tik improvizuojant. Valdžia turi skirti lėšas darbuotojų atlyginimams ir veiklos kaštams padengti“, – teigė Nacionalinio muziejaus vadovas Adnanas Busuladžičius.

Anot jo, muziejaus veiklai ir renginiams kas mėnesį reikia apie 60 tūkst. eurų.

Bosnija ir Hercegovina neturi bendros kultūros ministerijos. Šalis yra padalinta į du autonominius regionus - Bosnių ir kroatų federaciją bei Bosnijos serbų respubliką.