Kultūra

2015.09.08 13:45

„Purpurinis vakaras“ pasiūlys daugiau nei muziką ir eiles

LRT.lt2015.09.08 13:45

Pirmasis šių metų nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras“ akordas nuskambėjo ketvirtadienio vakarą Vilniuje, klube „Artistai“.  Kantri tėvas ir vienas iš dainuojamosios poezijos pionierių Virgis Stakėnas čia pasirodė su vežimu legendinių baladžių, kurios privertė visiškai nauju žvilgsniu pažvelgti į visiems puikiai žinomą jo kūrybą.

Pirmasis šių metų nacionalinio bardų festivalio „Purpurinis vakaras“ akordas nuskambėjo ketvirtadienio vakarą Vilniuje, klube „Artistai“.  Kantri tėvas ir vienas iš dainuojamosios poezijos pionierių Virgis Stakėnas čia pasirodė su vežimu legendinių baladžių, kurios privertė visiškai nauju žvilgsniu pažvelgti į visiems puikiai žinomą jo kūrybą.

Pranešime spaudai rašoma, kad „Barzdotų bardų” vakarą pradėjo jaunosios anykštėnės – Mėta Pelegrimaitė ir Deimantė Kavaliauskaitė.  Beje, kaip teigė vakaro vedėja ir festivalio direktorė Alina Semionova,  D. Kavaliauskaitė – visų įmanomų Lietuvos dainuojamosios poezijos konkursų laureatė.

V. Stakėnas šypsodamasis sako, kad jo organizuojamas festivalis „Akacijų alėja“ ir anykštietiškasis „Purpurinis vakaras“ – tarsi tėvas ir motina Lietuvos dainuojamosios poezijos padangėje.  Dainų autorius ir prodiuseris prisimena, kaip pirmą kartą apie „Purpurinį vakarą“ sužinojo antrą valandą nakties žiūrėdamas festivalio transliaciją, o šiemet atlikėjas džiaugiasi,  jog būtent jam teko garbė festivalį pradėti.  

„Akacijų alėja“ ir „Purpurinis vakaras“ – tarp šių festivalių negali būti jokios konkurencijos. Dainuojamajai poezijai Lietuvoje dar yra vietos“, – sakė V. Stakėnas ir pridūrė, kad šie festivaliai  atrado tokius scenos perlus kaip tėvo ir sūnaus Sauliaus ir Jokūbo Bareikių duetą ar eiles dainuojantį aktorių R. Kazlą.

Beje, kaip ir kasmet, tai ir šiemet „Purpurinis vakaras“ stūkso ne tik ant pagrindinio kertinio akmens – dainuojamosios poezijos. Muzikinį pamatą papildo ir į Šventosios upės pakrantę Anykščiuose, šalia galingojo Puntuko, atrieda dar keturi menų akmenys – teatras, fotografija, poezija bei kinas. Renginyje pasirodys ir svečias iš Britanijos, pasaulyje pripažintas folk, pop, bliuzo ir kantri atlikėjas, išleidęs daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių,  Julianas Dawsonas.

Kitu kampu pažvelgti į Kristijono Donelaičio poemą „Metai“ kviečia aktorius Rolandas Kazlas, o susipažinti su dainuojančių aktorių gyvenimu bus galima Vytauto Daraškevičiaus fotografijų parodoje „Iš bardų gyvenimo: portretai”. Poezija liesis literatūros pavakaryje, kur eiles skaitys poetai Rimvydas Stankevičius, Ramunė Brundzaitė bei  Vytautas Stankus. Šią „Valandą poezijos“ gitaros ir literatūros vaikis Maksimas Ivanovas kartu su Giedre Smolskaite atliks dainas pagal M. Martinaičio, H. Radausko, K. Navako kūrybą.

Tradiciškai „Purpurinį vakarą“ aplankys nemažas jaunųjų atlikėjų būrys. Jaunystės ir energijos pliūpsniu Anykščių šilelį užlies  Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos mokinių ansamblis, Jūra Elena Šedytė ir grupė,  Žilvinas Ališauskas,  Greta Šepekliovaitė, Rugilė Urniežiūtė ir Greta Ruckytė, Aurelija Baliukynaitė ir Simonas Sakalauskas, Duetas „23-as ąžuolas“ bei grupė „Delčia“. Bardų festivalis ir šį kartą neapsieis be jaukių Domanto Razausko melodijų, žmogaus orkestro – Vido Bareikio bei vasaros gaiva garuojančios grupės „Arbata“ su Andriumi Zalieska priešaky.

Po muzikos dozės bardų festivalis kvies žiūrovus susirinkti prie lauko ekrano Dainuvos slėnyje. Čia „Kino pavasaris“ pristatys savo naują projektą „Kino karavanas atkeliauja į tavo miestą“, bus rodomi du auksine palmės šakele apdovanoti filmai.

Šį, jau septintąjį, „Purpurinį vakarą“ dainuojamosios poezijos tonais spalvins į sceną jau retokai beužsukantys atlikėjai. Būtent didžiajame festivalio pabaigos koncerte, rugpjūčio 18-ąją, 18 val., į sceną sugrįžta Užupio respublikos prezidentas Romas Lileikis, prieš daugiau nei 20 metų iš scenos pasitraukęs legendinis bardas Marijus Šnaras bei kantri muzikos Lietuvoje pradininkas Vytautas Babravičius-Simas.

„Sugrįžimų vakare“ romansus atliks Liuba Nazarenko, dainuojamąja poezija vakarą skaidrins šeimyninis Ancevičių kvartetas, taip pat laukiamas ir S. Mykolaičio vardo premijos laureatas, aktorius ir atlikėjas Artūras Dubaka kartu su Jonu Stankevičiumi. Pasirodys ir dainuojamosios poezijos meistrų grupė „Adios“ (Saulius Bareikis, Olegas Ditkovskis, Andrius Kulikauskas).

Nors „Purpurinį vakarą“ smagiausia stebėti jaukiai išsitiesus Anykščių Dainuvos slėnio pievutėje, festivalio rengėjai šiemet pasistengė gerokai išjudinti žiūrovus ir šeštadienio rytą kviečia pasportuoti, pajudėti ir pasimankštinti su profesionaliais treneriais, kurie į Dainuvos slėnį nuo pat ankstaus ryto atbėgs iš netoliese esančio viešbučio. 

Visą festivalio laiką veiks pramogų zona. Čia sporto žaidimai ir aktyvios pramogos vaikams ir tėveliams: šlapias tinklinis, muilo burbulai, piešinių ir linkėjimų kampelis, aklas labirintas ir  daugybė kitų atrakcijų. Taip mėgstamas asmenukes ir draugų nuotraukas visi galės pasidaryti prie festivalio fotosienos.

Organizatoriai ragina į festivalį atvykti ir su palapinėmis. Joms bus pritaikyta atskira erdvė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.