Kultūra

2015.09.08 13:45

Palangos simbolį „Anapilį“ kels naujam gyvenimui

ELTA 2015.09.08 13:45

Palangos simboliu tapusi legendomis apipinta medinė vila „Anapilis“ netrukus ims kilti naujam gyvenimui – Palangos miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį su Kultūros ministerija ir Centrine projektų valdymo agentūra dėl šios vilos restauravimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams.

Palangos simboliu tapusi legendomis apipinta medinė vila „Anapilis“ netrukus ims kilti naujam gyvenimui – Palangos miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį su Kultūros ministerija ir Centrine projektų valdymo agentūra dėl šios vilos restauravimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams.

Artimiausiu metu bus skelbiamas viešasis konkursas rangovams parinkti, tad netrukus prasidės darbai, kurie turėtų trukti iki 2016-ųjų vasaros. Restauruotame „Anapilyje“ įsikurs Palangos kurorto muziejus.

Grafų Tiškevičių laikus menanti medinė vila sovietmečiu buvo gerokai pakeista, tad specialistams teko nelengva užduotis – atkurti tikrąjį jos veidą. Kadangi senieji šio pastato brėžiniai nėra išlikę, atkurti autentišką vilą specialistams teko pasitelkiant senuosius atvirukus bei nuotraukas, kuriuose užfiksuotas šis pastatas. Po išsamių tyrimų buvo nustatyta, kurios „Anapilio“ interjero detalės yra autentiškos, koks buvo senasis pastato išplanavimas, netgi kokia buvo vilos sienų spalva. Remiantis specialistų išvadomis, bus atkuriamas tikrasis vilos veidas.

Pasak savivaldybės vyriausiojo architekto Vidmanto Dantos, restauruojant „Anapilį“ bus ne tik pagal ikonografinę medžiagą atkurtos renginiams bei ekspozicijoms skirtos salės ir kitos erdvės, bet ir atnaujinti sanitariniai mazgai, neįgaliųjų patogumui įrengtas liftas. „Suprojektuota ir papildoma laiptinė – kad pastatas atitiktų priešgaisrinius reikalavimus“, – sakė V. Danta.

Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė pabrėžė, jog „Anapilis“ – vienas iš įdomiausių ir labiausiai žinomų senosios kurorto architektūros statinių Lietuvos pajūryje, todėl labai svarbu, kad netrukus jis bus pradedamas kelti naujam gyvenimui. „Kartu tai yra vienas iš Palangos istorijos atspindžių bei simbolių“, – pabrėžė A. Kilijonienė.

Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus teigimu, svarbu ir tai, kad Palangoje atsiras dar viena uždara erdvė kultūriniams renginiams – jų kurorte nėra per daug. „Kone visa Lietuva dar prisimena koncertus buvusiame „Vandenio“ muzikos klube ir su nostalgija kalba apie „Anapilyje“ tvyrojusią ypatingą aurą. Tad atgaivinus vilą, tiek palangiškiai, tiek miesto svečiai vėl galės mėgautis puikiais muzikiniais vakarais senojoje viloje“, – sakė Š. Vaitkus.

Meras pabrėžė, jog „Anapilis“ yra vertingas ne tik savo išskirtine aura – tai yra nekilnojamojo kultūros paveldo vertybė, paminklas, susijęs su Palangos istorija. Todėl būtent šioje viloje apsispręsta įkurti Palangos kurorto muziejų.

„Šis pastatas, iškilęs XIX a. pabaigoje, yra laikomas viena iš pirmųjų grafų Tiškevičių šeimos vilų. Sutvarkius vieną iš pirmųjų Palangoje pastatytų vilų, mieste atsiras vieta, kurioje bus galima susipažinti su vieno iš didžiausių Lietuvos kurortų istorija – čia įsikurs Palangos kurorto muziejus, kuriame bus eksponuojama medžiaga, padedanti atskleisti krašto išskirtinumą, susijusį su žvejyba, uostu, muitine ir pasieniu, kurorto kūrimu, knygnešiais, garsiąja Palangos progimnazija ir jos auklėtiniais ir kita“, – sakė Š. Vaitkus.

Vilos „Anapilis“ restauracijos projekto vertė – 3 mln. litų. Lėšos skiriamos iš Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų programų bei Palangos savivaldybės biudžeto.