Kultūra

2015.09.08 13:45

Gaono žydų muziejuje – unikali paroda „Prancūzijos spalvos ir formos“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje, Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, atidaryta paroda „Prancūzijos spalvos ir formos“, kurioje eksponuojami garsių litvakų tapybos ir skulptūros kūriniai.

Vilniuje, Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, atidaryta paroda „Prancūzijos spalvos ir formos“, kurioje eksponuojami garsių litvakų tapybos ir skulptūros kūriniai.

Parodoje „Prancūzijos spalvos ir formos“ eksponuojami litvakų, XX-ojo amžiaus pradžioje susibūrusių „l‘Ecole de Paris“ aplinkoje, kūriniai, sukurti per plenerus Pietų Prancūzijoje, iš „Lewben“ ir Lietuvos išeivijos dailės fondų bei Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinių.

„Šį kartą kviečiame lankytojus [į parodą], kurioje vyrauja gamtos motyvai, peizažai, natiurmortai, tai atspindi vasarą, kuri karaliauja šių metų laiku. [...] Unikali tuo, kad nėra atvežta iš užsienio, o jau sukaupta Išeivijos fondo ir „Lewben“ fondo rinkiniuose, mes pristatome pačių žymiausių litvakų išeivių „L`ecole de Paris“ atstovų tapybą ir skulptūras, daugelis skulptūrų pirmą kartą rodomos Lietuvoje. [...] Michaelis Kikoine, Pinchus Kremegne – jiems buvo svarbi gamta“, – teigia parodos kuratorė Ieva Šadzevičienė.

Parodoje eksponuojami Jacques`o Lipchitzo, Emmanuelio Mane-Katzo, Ossipo Zadkine, Marco Chagalo, Arbit Blato ir kitų garsių litvakų tapybos bei skulptūros darbai. Dauguma skulptūrų Lietuvoje eksponuojamos pirmą kartą, kaip pavyzdžiui, Arbit Blato skulptūra „Jacques Lipchitzas“ – tai didžiulės skulptūros, stovinčios Bulonės miške, modelis.

Pasak parodos kuratorės, tai – artimos draugystės ir nepertraukiamų ryšių tarp litvakų dailininkų ir skulptorių, susibūrusių „l‘Ecole de Paris“ dirbtuvėse „Avilys“, pavyzdys. Parodos rengėjų teigimu, tai, kas eksponuojama parodoje, tik mažytis litvakų paveldo, išblaškyto visame pasaulyje, pėdsakas ir svaraus istorinės Lietuvos įnašo į Prancūzijos dailės istoriją paliudijimas.

„Ateityje Valstybinis Gaono žydų muziejus planuoja plėstis, jau pateiktas projektas atidaryti didelį litvakų dailės ir meno centrą. [...] Prie muziejaus fonduose esančių kūrinių prisidėjo išeivija, kūriniai bus deponuoti pagal ilgalaikę sutartį“, – teigė parodos kuratorė I. Šadzevičienė.

Paroda Tolerancijos centre veiks pora mėnesių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.