Kultūra

2015.09.08 13:45

Švedijoje Lietuvos vardas skambėjo ypatingai garsiai

LRT.lt2015.09.08 13:45

Liepos 25–rugpjūčio 2 dienomis Vokietijoje Lingeno mieste vykos 13-asis pasaulinis vaikų teatrų forumas „Pasaulio spalvos“. Po ilgų atrankų Lietuvos vėliava tarp didžiųjų pasaulio valstybių iškelti suteikta Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ ir jo vadovams Sigitai ir Romui Matuliams.

Liepos 25–rugpjūčio 2 dienomis Vokietijoje Lingeno mieste vykos 13-asis pasaulinis vaikų teatrų forumas „Pasaulio spalvos“. Po ilgų atrankų Lietuvos vėliava tarp didžiųjų pasaulio valstybių iškelti suteikta Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatrui „Saula“ ir jo vadovams Sigitai ir Romui Matuliams.

Tai – didžiausias ir reikšmingiausias pasaulinės reikšmės įvykis, kurį kas antri metai organizuoja pasaulinė teatrų sąjunga AITA/NEATA, vienijanti daugiau nei šimtą valstybių.

Olimpinėms varžyboms savo reikšme prilyginamame įvykyje atrenkami dalyvauti 19 geriausių vaikų teatrų iš viso pasaulio. Atrinktas teatras tampa ne tik pasaulinės atrankos laureatu, bet ir turi galimybę pristatyti savo šalį ir savo kūrybą visam pasauliui. Pasauliniame teatrų forume be atrinktų kolektyvų dalyvauja teatrų sąjungų prezidentai, režisieriai, teatro pedagogai ir ekspertai iš daugybės pasaulio šalių.

Tai – nepaprastai reikšmingas ir aukščiausias pasaulinio lygio įvertinimas ir teatro kūrybos pripažinimas. Daugybė pasaulio valstybių teikdami savo teatrus tikisi, kad jų valstybių vėliavos plevėsuos forume, nes atrenkant teatrą suteikiama galimybė pirmiausiai pačiai šaliai pristatyti savo kultūrą ir tradicijas. Šį kart Lietuva nenusileido pasaulio didžiausioms valstybėms ir tarp Kanados, Rusijos, Kinijos, Japonijos, Paragvajaus, Argentinos, Kolumbijos, Graikijos, Vokietijos ir kitų pasirodė lygiaverčiai, kaip gilių teatro tradicijų puoselėtojai, rašoma Plungės kultūros centro pranešime spaudai.

Plungės teatras „Saula“ pasauliniame forume Lingene parodė Lietuvoje geriausiu vaikišku spektakliu pripažintą spektaklį, pagal Lietuvių liaudies pasakas „Velnių monai“, spektaklio režisieriai ir inscenizacijos autoriai Sigita ir Romas Matuliai. Be spektaklio forumo „Spalvų parkas“ „Saulos“ aktoriai pristatė teatralizuotą programą paremtą Lietuvių liaudies šokiais, dainomis ir žaidimais. Forume dalyvių eisenoje „Sauliečiai“ pasidabinę tautiniais kostiumais, nešė vėliavas ir skandavo Donelaičio tekstus iš poemos „Metai“.

Nuo pirmųjų akimirkų lietuvaičiai sulaukė nepaprasto susidomėjimo, traukė ne tik spaudos, televizijos, bet ir visų dalyvių bei žiūrovų dėmesį. Po spektaklio parodyto Lingene „Theater an der Wilhelmschohe“ teatras „Saula“ buvo įvardintas, kaip profesionaliai dirbantis teatras ir susilaukė daugelio šalių ekspertų ir režisierių palankaus pripažinimo ir šiltų sveikinimų.

Pasaulinis forumas, tai ne tik didžiausias kultūrinis įvykis, bet ir unikali galimybė kartu kurti, bendrauti, mokytis su viso pasaulio vaikais, nepaisant jų odos spalvos, religijos ar socialinių skirtumų. „Sauliečiai“ mokėsi teatro laboratorijose, įvairiose kūrybinio meistriškumo pamokose, dalyvavo mugėse, žaidimuose ir kituose forumo renginiuose. Vadovai be visų veiklų dalyvavo režisierių diskusijose į kurias rinkdavosi teatro pedagogai iš viso pasaulio. Diskusijose buvo analizuojamos įvairių šalių teatro mokyklos, skirtingos metodikos, dalinamasi patirtimi.

Po įspūdingo pasaulinio forumo uždarymo ceremonijos Lingeno meras perdavė įgaliojimus Kanados teatrų sąjungos prezidentui 14-ąjį forumą surengti Kanadoje. Taigi po dviejų metų pasaulio geriausi teatrai rinksis Amerikoje, o kol kas didžiuojamės Plungės teatru „Saula“, nes iki šiol dar niekam nepavyko pasiekti tokio aukšto pripažinimo ir įvertinimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.