Kultūra

2014.08.04 11:49

Netekome tautodailininko J. Bunkos

ELTA2014.08.04 11:49

Eidamas 92-uosius metus, mirė tautodailininkas, Žemaitijos žydų istorijos puoselėtojas Jakovas Bunka.

Eidamas 92-uosius metus, mirė tautodailininkas, Žemaitijos žydų istorijos puoselėtojas Jakovas Bunka.

Dėl tautodailininko mirties užuojautą pareiškė Premjeras Algirdas Butkevičius.

„Iš gyvenimo pasitraukė savo kraštą nepaprastai mylėjusi ir jį savo darbais puošusi iškili asmenybė“, – užuojautoje sako Vyriausybės vadovas.

J. Bunka gimė 1923-iaisiais Plungėje. 1940 metais J. Bunka pradėjo mokytis staliaus amato pas dabartinėje Telšių gatvėje gyvenusį meistrą Šoblinską, bet tragiški įvykiai visą jo šeimą nubloškė į Sibirą.

1942 metais jį mobilizavo į kariuomenę, kurioje tarnavo iki 1947 m. Grįžęs į Plungę, visą gyvenimą paskyrė žmogaus ir menininko misijai. J. Bunkos vienas svarbiausių tikslų – įamžinti Plungėje šimtmečius buvusios žydų bendruomenės istoriją ir jos tragišką likimą. Medžio meistro sukurtos skulptūros ženklina žydų kapavietes Šateikiuose, Plateliuose. 1986 metais Kaušėnuose jo iniciatyva sukurtas žydų atminimo memorialas, kuris yra įspūdingiausių žydų tragediją Antrojo pasaulinio karo metais primenančių memorialų dešimtuke Europoje, o Kaušėnai yra specializuotų turistinių maršrutų viena iš lankytinų vietų

2007-aisiais nykstant Plungės žydų bendruomenei, buvo įkurtas J. Bunkos labdaros ir paramos fondas, baigęs jo paties pradėtą memorialą žydų masinėms žudynėms Kaušėnuose, parėmęs keliasdešimt kitų istorinių projektų Žemaitijoje ir visoje šalyje. J. Bunka taip pat buvo ir knygos apie Plungės žydų istoriją autorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt