Kultūra

2015.09.08 13:45

Fotografo R. Juškelio nuotraukose negyvi manekenai virsta žmonėmis

Gabrielė Valaitytė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje „Prospekto“ galerijoje trečiadienį atidaryta fotografo Romo Juškelio paroda „Tarp formos ir turinio. Marionetės“, kurioje sugretinami du fotografijų ciklai: „Rezervistai“ ir „Žmonės ir miestas“ („Manekenai“). Autorius sako, kad jo – sovietmečio žmonių – karta skaitė Ezopo kalba, ir tai atsispindi jo darbuose. „Mes rodėme manekenus, o galvojome apie žmones, ir atvirkščiai – fotografavome žmones ir galvojome, kas mus visus tampo už virvučių“, – teigia jis.

Vilniuje „Prospekto“ galerijoje trečiadienį atidaryta fotografo Romo Juškelio paroda „Tarp formos ir turinio. Marionetės“, kurioje sugretinami du fotografijų ciklai: „Rezervistai“ ir „Žmonės ir miestas“ („Manekenai“). Autorius sako, kad jo – sovietmečio žmonių – karta skaitė Ezopo kalba, ir tai atsispindi jo darbuose. „Mes rodėme manekenus, o galvojome apie žmones, ir atvirkščiai – fotografavome žmones ir galvojome, kas mus visus tampo už virvučių“, – teigia jis.  

Nuotraukų cikle „Rezervistai“ autorius vaizduoja savo tarnavimo armijoje metais (1983–1985 m.) užfiksuotus kareivius ir jų absurdišką gyvenimą. „Patekęs į rezervą, pradėjau fotografuoti tam, kad neprasigerčiau. Tuo metu buvo niūriausias laikotarpis mano gyvenime“, – kalba R. Juškelis.

Fotografijų ciklą „Manekenai“ jis pristato kaip vieną iš mylimiausių savo temų. Nuotraukose vaizduojami parduotuvių vitrinose įkalinti plastikiniai manekenai, kurie atspindi to meto politinę situaciją.

Anot parodos organizatoriaus Gyčio Skudžinsko, šių ciklų jungtis – literatūriška. „Romo darbuose absurdiškumą mes įžvelgiame tik po labai karnavališku, atrakcionišku sluoksniu, visų pirma matome komiškas situacijas, nerandančius sau vietos kareivius“, – sako parodos organizatorius.

Manekenas, pasak jo, imituoja žmogiškumą ir žmogaus būtį. „Kartais, žiūrint į tuos darbus, galima pamatyti, kad manekenai tampa žmogiškesni nei priverstinai armijoje esantys žmonės“, – kalba G. Skudžinskas. Jo teigimu, R. Juškelio darbų privalumas – humoro jausmas žvelgiant į absurdiškas situacijas.

Fotografijų autorius sako, kad dvi temos buvo darytos visiškai atskirai, o sujungtos į vieną, įgauna kitą kontekstą. „Mūsų, sovietmečio žmonių, karta turi labai didelį pranašumą – mes mokame skaityti Ezopo kalba. Mes rodėme manekenus, o galvojome apie žmones, ir atvirkščiai – fotografavome žmones ir galvojome, kas mus visus tampo už virvučių“, – teigia fotografas R. Juškelis. 

Paskutinį kartą menininko darbai Vilniuje buvo eksponuoti 2001 m.

Fotografijų paroda „Tarp formos ir turinio. Marionetės“ vyks iki rugpjūčio 16 d. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.