Kultūra

2015.09.08 13:45

Graikijoje rasta Periklio vyno taurė

BNS2015.09.08 13:45

Taurė, kuria, kaip manoma, naudojosi senovės Graikijos klasikinės epochos valstybės veikėjas Periklis, buvo rasta vieno neturtingo žmogaus kape Atėnų šiauriniame rajone.

Taurė, kuria, kaip manoma, naudojosi senovės Graikijos klasikinės epochos valstybės veikėjas Periklis, buvo rasta vieno neturtingo žmogaus kape Atėnų šiauriniame rajone.

Molinė vyno taurė, suskilusi į 12 šukių, buvo rasta vienoje statybų aikštelėje Atėnų šiauriniame Kifisijos priemiestyje, rašo dienraštis „Ta Nea“.

Sudėlioję šukes, archeologai apstulbo, pamatę, kad ant vienos iš jos ąselių išraižyti Periklio ir penkių kitų vyrų vardai – veikiausiai surašyti pagal hierarchinį eiliškumą.

Ekspertai 99 proc. įsitikinę, kad šia taure naudojosi Atėnų miesto-valstybės veikėjas, kadangi tarp kitų vardų buvo įrašytas Arifronas – Periklio vyresniojo brolio vardas.

„Arifrono vardas nepaprastai retas“, – „Ta Nea“ sakė Graikijos epigrafijos draugijos sekretorius Angelos Matthaiou.

„Jis įrašytas virš Periklio vardo, todėl esame 99 proc. įsitikinę, kad jie yra tiedu broliai“, – pridūrė jis.

Taurė tikriausiai buvo naudojama per vyno simpoziumą, kai Perikliui buvo apie 20 metų, o šeši iš jos gėrę vyrai išraižė ant taurės savo vardus prisiminimui, aiškino A. Matajus.

„Jie buvo neabejotinai kauštelėję, nes tas, kuris užrašė Periklio vardą, padarė klaidą ir turėjo ją ištaisyti“, – pridūrė ekspertas.

Vėliau ta taurė veikiausiai buvo padovanota kitam vyrui, vardu Drapetis, kurio vardas graikų kalba reiškia „pabėgėlis“.

Todėl, anot archeologų, tikėtina, jog jis buvo vergas patarnautojas arba tavernos savininkas.

Ironiška, kad taurė buvo rasta Spartos gatvėje. Spartos valstybė buvo pagrindinė Atėnų varžovė ir priešininkė Peloponeso kare, kuris krėtė regioną beveik 30 metų.

Periklis, kuris buvo Atėnų strategas (kariuomenės vadas) per šio miesto aukso amžių, mirė nuo maro 429 metais prieš mūsų erą per spartiečių apsiaustį.

Rastoji taurė nuo ateinančio rudens bus eksponuojama Atėnų epigrafijos muziejuje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.