Kultūra

2015.09.08 13:45

Griaustinį primenantys aborigenų instrumento garsai – Griaustinio dieną

Raminta Levandraitytė, LRT.lt2015.09.08 13:45

„Geltonosios sofos klube“ antradienį skambės griaustinį primenantys egzotiško Australijos aborigenų pučiamojo muzikos instrumento – didžeridū – garsai. Šiuos instrumentus gaminantis Audrius Kliševičius pristatys didžeridū ir kitų instrumentų duetų albumą. „Didžeridū – energetiškai stiprus instrumentas, jo klausytis – tikra meditacija“, – teigia muzikantas.

„Geltonosios sofos klube“ antradienį skambės griaustinį primenantys egzotiško Australijos aborigenų pučiamojo muzikos instrumento – didžeridū – garsai. Šiuos instrumentus gaminantis Audrius Kliševičius pristatys didžeridū ir kitų instrumentų duetų albumą. „Didžeridū – energetiškai  stiprus instrumentas, jo klausytis – tikra meditacija“, – teigia muzikantas.

Idėja įrašyti didžeridū albumą A. Kliševičiui kilo ruošiantis apie metus truksiančiai kelionei, į kurią išvyks rugpjūtį. „Iškeliavus praleisime daug laiko grodami gatvėje – juk kuro už dyką neįsipilsi. Išleidę albumą, galėsime plačiau skleisti savo sukurtą muziką“, – sako jis.

A. Kliševičius pasidalino mintimis su draugais muzikantais, įrašė didžeridū  ir elektrinės gitaros duetą ir rezultatu liko patenkintas. Pabandęs groti įvairiais muzikos stiliais, nusprendė išlaikyti minimalistiškumą. „Didžeridū – tai vienos natos instrumentas, todėl kiti grojantys turi prisitaikyti prie jo tonacijos. Jis kalba už save“, – sako muzikantas. Nenorėdamas kūrinių perkrauti, jis sumanė su skirtingais instrumentais įrašyti duetus. Albume kartu su didžeridū skamba pianinas, trimitas, smuikas, kontrabosas, vokalas, būgnelis ir net elektroninis įrašas.

Muzikantas tikina, kad antradienio koncerte gros kitus kūrinius, nei albume. „Nemėgstu struktūruoti muzikos. Grodamas improvizuoju, palieku erdvės galvoje sklaidyti mintims ir džiaugtis“, – teigia jis.

Pirmą kartą egzotišką instrumentą A. Kliševičius pamatė prieš aštuonerius metus Amsterdame. Jam patiko didžeridū skleidžiamas garsas ir ypatinga grojimo technika, kuriai reikalingas cirkuliacinis kvėpavimas.

Groti muzikantas pradėjo prieš trejus metus. Pirmąjį bambukinį didžeridū A. Kliševičius atsivežė iš Ispanijos. Tuomet vaikinui kilo mintis pasigaminti geresnio skambesio – medinį instrumentą. „Niekas manęs nemokė, tiesiog ėmiau ir bandžiau“, – sako jis. A. Kliševičius taip pat gamina didžeridū iš popieriaus, o ateityje ketina sukurti šį instrumentą iš stiklo pluošto – sudėtinga technika jam atrodo įveikiama.

Muzikantas dažnai groja privačiuose renginiuose, muzikos festivaliuose, koncertuoja su grupe „Baltasis kiras“, projektu „Elektroninis kiras“, taip pat gatvėse kelionių metu. Jis groja ir pianinu, ukulele, perkusija, iš senų dujų balionų pagamintais būgneliais – tang drumais, kelių rūšių fleitomis, saksofonu, tačiau teigia geriausiai įvaldęs gitaros ir didžeridū grojimo techniką.

Vaikinas save laiko „šiek tiek amatininku“ ir sako, kad gamina viską – instrumentus, žalvarinius papuošalus ir net antkapius, tačiau pastaruoju metu jam labiau rūpi muzika ir būsima kelionė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.