Kultūra

2015.09.08 13:45

R. Wagnerio kūrybai skirtas festivalis patiria nuosmukį?

BNS2015.09.08 13:45

Bairoite penktadienį bus pakelta prestižinio, mėnesį truksiančio vasaros muzikos festivalio uždanga, bet stebėtojai sako, kad ši Richardo Wagnerio kūrybai skirta šventė galbūt praranda dalį savo tviskesio.

Bairoite penktadienį bus pakelta prestižinio, mėnesį truksiančio vasaros muzikos festivalio uždanga, bet stebėtojai sako, kad ši Richardo Wagnerio kūrybai skirta šventė galbūt praranda dalį savo tviskesio.

Skeptiški kritikai sako, kad su dabartinėmis vadovėmis – R. Wagnerio provaikaitėmis Katharina Wagner ir Eva Wagner-Pasquier, kurios vadovavimą perėmė 2009 metais, – Bairoito festivalis smunka.

Velionio vokiečių kompozitoriaus gerbėjai jau juokauja, kad geriausius R. Wagnerio kūrybos dainininkus gali išgirsti kur tik nori, bet ne Bairoite.

Tačiau įsivaizduojamas meninių standartų nuosmukis dabar pradeda veikti ir bilietų pardavimą, o tai yra negirdėtas dalykas festivaliui, kuris visada didžiuodavosi tuo, kad jo bilietai išparduodami ir kad jų tenka laukti po 10 metų ir ilgiau.

Intelektualus dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ šią savaitę skundėsi, kad festivalis serga „menine arterioskleroze“ ir yra „maždaug toks pat jaudinantis kaip išsivadėjęs alus“.

Nuo pat to laiko, kai R. Wagnero vaikaičiai Wolfgangas ir Wielandas po Antrojo pasaulinio karo atkūrė festivalį, jo bilietus gauti būdavo sunkiausia visame operos ir klasikinės muzikos pasaulyje.

Tačiau šiemet, kai viena vietų grupė pirmą kartą buvo tiesiogiai prieinama internete, jie nebuvo iškart išparduoti. Iš tikrųjų dar buvo likę bilietų į vieną iš tetralogijos „Nybelungo žiedas“ spektaklį kitą savaitę.

Nepopuliarūs sprendimai dėl režisierių

Kritikai beda pirštu į meninius sprendimus, kuriuos priėmė Katharina ir Eva.

Pernai, pavyzdžiui, kai buvo minimos R. Wagnerio gimimo dušimtosios metinės, save Vokietijos teatro „enfant terrible“ tituluojantis Frankas Castorfas buvo parinktas režisuoti visiškai naują „Nybelungo žiedo“ pastatymą.

Pasamdytas šiam projektui likus labai nedaug laiko, kai pasitraukė iš pradžių numatytas režisierius, kino kūrėjas Wimas Wendersas, F. Castorfas su savo pankiška, anarchistine estetika buvo pasmerktas įsiutinti ultrakonservatyvius Bairoito festivalio žiūrovus.

Ir kai jis pernai po premjeros išėjo nusilenkti, jį pasitiko daugiau kaip 15 minučių trukę švilpimas ir patyčios dėl jo keisto, siurrealaus varianto, kurio veiksmas buvo nukeliamas į tokias tolimas vietas kaip Azerbaidžano sostinė Baku ir kuriame buvo prostitučių, gangsterių, Kalašnikovo automatų ir besiporuojančių krokodilų.

Tačiau ir ankstesni seserų sprendimai dėl režisierių buvo nepopuliarūs.

Pačios Katharinos nesenas „Niurnbergo meisterzingerių“ pastatymas buvo išpeiktas ir kritikų, ir žiūrovų.

O dabartinis Sebastiano Baumgarteno „Tanhoizerio“ pastatymas, parinktas šiemetinio festivalio pirmajam vakarui, yra kone vienbalsiai peikiamas nuo pat jo premjeros 2011 metais.

Interviu žurnalo „Der Spiegel“ šios savaitės numeriui F. Castorfas kaltino Kathariną ir Evą laikius jį „idiotu“ ir valdant festivalį baimės ir bauginimo atmosfera, pažįstama iš komunistinės Rytų Vokietijos, kurioje jis augo.

F. Castorfas net užsiminė apie galimą teisinę kovą, pasakydamas, kad patarėju pasikvietė garsų kairiųjų politiką ir teisininką Gregorą Gysi.

Dar neaišku, ar Katharinai pavyks susigrąžinti festivalio sėkmę, kai kitais metais Eva išeis į pensiją ir ji pradės vadovauti viena pati.

A. Merkel nebus

Pernykštis Bairoito festivalis, skirtas R. Wagnerio dušimtosioms gimimo metinėms, taip pat sulaukė daug kritikos.

Remontuojama kompozitoriaus vila „Wahnfried“, kurioje įsikūręs Richardo Wagnerio muziejus ir archyvas, iš esmės virto statybų aikštele.

Garsieji miesto Markgrafo operos rūmai – baroko brangakmenis, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, – taip pat buvo uždarytas neribotam laikui, renovuoti.

Tuo metu teatras „Festspielhaus“, pastatytas pagal paties R. Wagnerio sumanymus, buvo apstatytas pastoliais, kad ant praeivių galvų nekristų yrančių plytų gabalai. Teatro remontas tikriausiai taip pat užtruks daug metų.

Tokias įvaizdžio problemas dar labiau padidino anksčiau šį mėnesį paskelbtas pranešimas, kad kanclerė Angela Merkel, kuri labai mėgsta R. Wagnerio kūrybą ir iki šiol visada lankydavosi Bairoito festivalyje, pirmą kartą per 10 metų nedalyvaus iškilmingame festivalio atidarymo vakare.

Oficialia priežastimi nurodoma jos darbotvarkė, o festivalio atstovas Peteris Emmerichas tvirtina, kad A. Merkel festivalyje apsilankys vėliau.

Bairoito festivalis prasidės penktadienį ir truks iki rugpjūčio 28 dienos; iš viso įvyks 30 septynių operų spektaklių.

Į festivalio programą įtrauktos operos „Tanhoizeris“, „Skrajojantis Olandas“, „Lohengrinas“ ir „Nybelungo žiedas“, susidedantis iš „Reino aukso“, „Valkirijos“, „Zygfrydo“ ir „Dievų žuvimo“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt