Kultūra

2015.09.08 13:45

Palangoje galima išvysti „atgijusius“ grafus

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Kurorto istoriją palangiškiai pasakoja kiek neįprastai – ją pristato po Birutės parką vaikštinėjantys grafai Tiškevičiai ir jų šeimos nariai. Tiesa, tai – persirengėliai, tačiau yra ir tikinčių, kad į kurortą grįžo ponai. 

Kurorto istoriją palangiškiai pasakoja kiek neįprastai – ją pristato po Birutės parką vaikštinėjantys grafai Tiškevičiai ir jų šeimos nariai. Tiesa, tai – persirengėliai, tačiau yra ir tikinčių, kad į kurortą grįžo ponai.  

Po Birutės parką ant neįprasto dviračio važinėjantis svečias iš Anglijos, pievoje su vaikais žaidžiančios guvernantės, rožynuose triūsiantis sodininkas ir vaikštinėjantys patys grafai Tiškevičiai kaip mat patraukia aplinkinių dėmesį.

„Puiku. Taip susidvejina laikas, tarytum gali pabūti, pajausti, tarytum patiki, kad kažkada taip buvo“, – sako Vilma iš Vilniaus.

„Būtų tikrai smagu, kad visi dvarai, esantys Lietuvoje, būtų rekonstruojami ir dažniau vyktų tokie pasirodymai. Jaunimą atsivežėme, kad parodytume tuos rūbus, kuriuos jie matė tik muziejuose ir nelabai supranta, kas ten su kuo vaikščiojo“, – teigia Neringa, taip pat atvykusi iš Vilniaus.

Grafų šeimyną, kurią vaidina palangiškiai, Birutės parke galima pastebėti kiekvieną ketvirtadienį nuo šeštos iki pusės aštuntos vakaro.

„Buvo sugalvota istorija, kaip papasakoti apie parką kitaip. Šitie personažai, kuriuos mes išleidome, neturi nei vardo, nei pavardės. Jie niekada nesiejami su jokia tikrų grafų pavarde, bet jie atspindi to meto istoriją“, – tvirtina Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.

Kai kurie personažai sako, kad jau priprato prie fotoaparatų blyksnių ir poilsiautojų žvilgsnių, tačiau kai kuriems vis dar neįprasta.

Aktoriai vaidina taip įtikinamai, kad viena pagyvenusi palangiškė grafo paprašė pinigų savo poezijos knygai išleisti. O nesulaukusi atsakymo, pasiskundė Gintaro muziejaus vadovybei, kad šis su ja nebendravo.

„Šitie mūsų personažai nekalba. Jeigu jūs kalbintumėte, jie gali pasakyti vieną sakinį, kad šiuo metu Palanga – graži“, – sako A. Latonienė.

Pasak režisierės, kiekvienais metais grafų šeimyną papildo arba nauji nariai, arba įsigyjama tą laikotarpį atspindinčių daiktų. Šiemet Dailės muziejus padovanojo XVIII amžiaus Tiškevičių karietą. Ant jos durelių puikuojasi grafų herbas. Karieta į Palangą atvažiuoja grafai iš Kretingos dvaro.

Pasigrožėti senoviniais apdarais pasidabinusiais ir po parką vaikščiojančiais personažais bus galima iki rudens.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.