Kultūra

2015.09.08 13:45

„Žmogus-paukštis“ skrenda į Veneciją, supermoteris S. Johansson šaudysis Lokarne

Edvinas Pukšta, 15min.lt2015.09.08 13:45

Trys svarbūs tarptautiniai kino festivaliai paskelbė savo flagmanus – atidarymo ceremonijų filmus. Venecijos tarptautinis kino festivalis prasidės dideliais lūkesčiais plasnojančia meksikiečių režisieriaus Alejandro Gonzalezo Inarritu juodo humoro komedija „Žmogus-paukštis“ (Birdman), kurią jo artimas bičiulis ir dvejais „Oskarais“ apdovanotas režisierius Alfonso Cuaronas netiesiogiai jau pakrikštyjo šedevru.

Trys svarbūs tarptautiniai kino festivaliai paskelbė savo flagmanus – atidarymo ceremonijų filmus. Venecijos tarptautinis kino festivalis prasidės dideliais lūkesčiais plasnojančia meksikiečių režisieriaus Alejandro Gonzalezo Inarritu juodo humoro komedija „Žmogus-paukštis“ (Birdman), kurią jo artimas bičiulis ir dvejais „Oskarais“ apdovanotas režisierius Alfonso Cuaronas netiesiogiai jau pakrikštyjo šedevru.

Lokarno tarptautinis kino festivalis išlaikė tradiciją iššauti fejerverkus pramoginiu ir efektingu reginiu, o prancūzų režisieriaus Luco Bessono futuristinis veiksmo trileris „Liusė“ (Lucy) kuo puikiausiai tinka seansui didžiausiame kino teatre po žvaigždėmis – centrinėje miesto aikštėje (Piazza Grande) sumontuotame milžiniškame ekrane filmus mėgsta žiūrėti bent 8 tūkst. žmonių minia, nors dažnai žiūrovų aktyvumą sugriauna rugpjūtį pliaupiantis lietus.

Tuo metu vis daugiau ambicijų skleidžiančiam Jeruzalės tarptautiniam kino festivaliui teko priimti netradicinį sprendimą ir savaitei pavėlinti atidarymo cemeremonijai pasirinktą pasaulinę premjerą – režisieriaus Erano Rikliso dramą „Šokantys arabai“ (Dancing Arabs). Renginio vadovai ir optimistinio filmo prodiuseriai atsižvelgė į specialiųjų tarnybų įspėjimus, kad paaštrėjus Izraelio ir Palestinos konfliktui raudono kilimo seansas aikštėje gali būti pavojingas ir pernelyg rizikingas 6 tūkst. svečių saugumui.

Arabų šokiai prasidės vėliau

Jeruzalės kino festivalis prasidėjo liepos 10 d. žymiai ramiau negu planuota. Likus vos dviems dienoms iki ištaigingos atidarymo ceremonijos šventė buvo atšaukta dėl saugumo sumetimų ir atidėta vienai savaitei. Tarptautiniuose kino festivaliuose pripažinto režisieriaus Erano Rikliso („Citrinmedis“, „Alyvmedis“, „Nuotaka iš Sirijos“) naujausia drama „Šokantys arabai“ pastaruosius metus kaitino kraują intriguojančiu scenarijumi ir žinomais aktoriais (vieną iš pagrindinių vaidmenų sukūrė 2013 m. „Kino pavasario“ konkursinės programos „Nauja Europa-nauji vardai“ vertinimo komisijos narys palestinietis Ali Sulimanas).

Izraelio kino teatrai ketino paleisti komercinius filmo seansus nuo liepos 11 d., tačiau prodiuseriai paprašė atidėti premjerą iki liepos 24 d. „Jautriai reaguodami į pastarųjų dviejų savaičių tragiškus įvykius ir gerbdami žuvusiųjų atminimą, nutarėme pavėlinti mūsų filmo seansus“, – paaiškino režisierius E. Riklis.

Esminiu „Šokančių arabų“ veikėju yra arabų kilmės berniukas iš Tiros miesto (Palestina), kuriam pavyksta patekti į prestižinę žydų vidurinę mokyklą Jeruzalėje. Situacija Vakarų Krante paaštrėjo po įkaitais pagrobtų trijų paauglių iš Izraelio nužudymo ir išprovokuoto keršto, kai Izraelio ekstremistai pagrobė, nužudė 16-metį palestinietį ir paliko jo kūną Jeruzalės miške. Bent 200 pasipiktinusių jaunų palestiniečių atsakė mėtydami akmenis į policijos pareigūnus, o saugumo tarnyba „Shin Bet“ bandė raminti žiaurumo bangą pranešimu apie įtariamųjų žudikų areštą.

„Nutikusi tragedija tik paaštrino neblėstantį Izraelio ir Palestinos konfliktą. Jis niekuomet nebuvo nurimęs, nuolat gyvename įtampoje, patenkame į nepavydėtinai komplikuotas situacijas, nuo smurto išpuolių nukenčia vis daugiau taikių ir nekaltų piliečių, tačiau nenustoju raginti, kad išlaikytume optimizmą regiono ateičiai ir jo žmonėms. Būtent dėl šios priežasties sukūriau filmą. Tikiu, kad mano kūrinys yra sąžiningas, jausmingas, šviesus ir garbingas visiems žmonėms, kuriuos paliečia išgalvoti įvykiai. Stengiausi pasidalinti viltimi, nenutylėdamas skausmingos realybės“, – pripažino E. Riklis.

Jeruzalės kino festivalis vis dar planuoja surengti „Šokančių arabų“ (Prancūzijos kino platintojai filmą pavadino „Antruoju sūnumi“) pasaulinę premjerą liepos 17 d. Tarptautinė filmo premjera turėtų įvykti Venecijoje arba Lokarne, nors oficialių pranešimų dar reikia palaukti.

Scarlett prieš vyrus

Lokarno tarptautinio kino festivalio meno vadovas Carlo Chatrianas paskelbs pilną renginio programą liepos 16 d. Likus penkioms dienoms iki spaudos konferencijos jis atskleidė pagrindinį filmą atidarymo ceremonijai, kuri vyksta miesto aikštėje ir palankiu oru suvilioja bent 8 tūkst. žiūrovų. Jie išvys ir įvertins prodiuserio, scenaristo ir režisieriaus Luco Bessono („Penktasis elementas“, „Žana D’Ark“, „Leonas“, „Nikita“) futuristinį veiksmo trilerį „Liusė“ (Lucy), kuriame seksualioji Scarlett Johansson su malonumu traiško, daužo ir šaudo jos gyvenimą sujaukusius vyrus.

A. G.Inarritu, Sipa Press/Scanpix nuotr.

„Žmogus-paukštis“ pasakoja apie kadaise kultinį superherojų vaidinusį aktorių-veteraną (labai panašu į Michaelo Keatono karjeros vingius), kuriam sunkiai sekasi repetuoti ir ruoštis spektakliui Brodvėjaus scenoje. Likus kelioms dienoms iki premjeros užsispyręs egoistas bando atrasti naują save, susigrąžinti savo šeimą, prikelti susmukusią karjerą ir pamirštą šlovę. Pagrindiniam aktoriui talkina įspūdinga komanda – Edwardas Nortonas, Zachas Galifianakis, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts (australų aktorė nusipelnė „Oskaro“ nominacijos už vaidmenį Alejandro Gonzalezo Inarritu filme „21 gramas“).

Šedevras ir antras „Oskaras“ iš eilės?

„Kitais metais jūs pamatysite vieną ypatingą filmą. Jis nufilmuotas vienu tęstiniu kadru. Tai yra šedevras“, – dalindamas interviu ir „Oskarams“ apšildydamas kosminį trilerį „Gravitacija“ 2013 m. rudenį intrigavo meksikiečių režisierius Alfonso Cuaronas. Jis nepaminėjo konkretaus pavadinimo, tačiau visi (kas norėjo) suprato, kad kalbama apie bičiulį ir kolegą A. G. Inarritu. Draugai režisieriai pasidalijo genialiu operatoriumi Emmanueliu Lubezkiu.

Lietuviško kraujo turintis ir „Chivo“ pravardę prisijaukinęs meksikietis (jo senelis Maxas gimė Alytuje) pelnytai atsiėmė „Oskaro“ premiją už nerealius „Gravitacijos“ stebuklus, o apie jo neįtikėtiną darbą su „Žmogumi-paukščiu“ jau dabar sklando legendos. Būsimojo kūrinio vizualiniu pasididžiavimui žadama bent 40 minučių nenutrūkstančiu vienu kadru nufilmuota sudėtinga realaus laiko scena. Kalbama, kad montažo magijos pagalba „Žmogus-paukštis“ atrodys lyg ištiso vieno kadro filmas.

„Didžiuojuosi tuo, ką pavyko pasiekti. Anksčiau neteko bandyti nieko panašaus. Gavau absoliučiai kitokios ir naujos patirties. Inarritu nuostabiai išpildė sudėtingą idėją, o Michaelas suvaidino tiesiog fenomenaliai“, – teigia operatorius Emmanuelis Lubezkis, bendradarbiavęs su broliais Coenais („Perskaityk ir sudegink“), Timu Burtonu („Raitelis be galvos“), Alfonso Cuaronu („Ir tavo mamą taip pat“, „Žmonių vaikai“, „Gravitacija“), Terrence'u Malicku („Gyvenimo medis“, „Naujas pasaulis“, „Arčiau stebuklų“, dar du montuojami nauji filmai).

Rugpjūčio 27–rugsėjo 6 d. Lido saloje vyksiantis 71-asis Venecijos tarptautinis kino festivalis jau paviešino ir uždarymo filmą – kinų režisierės Ann Hui („Volpi“ taure už geriausią aktorės vaidmenį Venecijoje apdovanotas 2011 m. „Paprastas gyvenimas“ buvo rodomas ir „Kino pavasaryje“) trejų valandų trukmės biografinę romantinę dramą „Auksinė era“ (The Golden Era).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt