Kultūra

2015.09.08 13:45

Klaipėdoje laukiama festivalio „Parbėg laivelis“ prisišvartavimo

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Liepos 17–20 d. į Klaipėdos uostą „prisišvartuos“ kas antrus metus pasirodantis ir dėmesį pritraukiantis tradicinis tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“.

Liepos 17–20 d. į Klaipėdos uostą „prisišvartuos“ kas antrus metus pasirodantis ir dėmesį pritraukiantis tradicinis tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“.

Pranešime spaudai rašoma, kad šiam festivaliui suteikti reprezentacinio Klaipėdos miesto ir prioritetinio Lietuvos mėgėjų meno festivalių statusai. Festivalis yra įtrauktas į CIOFF (tarptautinės liaudies meno organizacijos prie UNESCO) festivalių kalendorių.

Renginių metu svečiai iš Ligūrijos, Udmurtijos, Karelijos, Kipro, Baltarusijos, Estijos, Slovakijos, Sardinijos bei Lietuvos, apie 700 dalyvių, atskleis tradicinių dainų, muzikos, šokių, tautinio kostiumo savitumus. Renginiai, koncertai vyks Danės krantinėje prie paminklo „Arka“, Meno kieme (Daržų g. 10), Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kieme (Didžioji Vandens g. 2).

Klaipėda pasipuoš vėtrungėmis

Festivalio pirmąją dieną, liepos 17 d., 17.00 val. Šiauriniame rage bus atidaroma Vėtrungių alėja, tai – vienas iš pagrindinių Vėtrungių metų renginių, kuriame dalyvaus Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Neringos, Šilutės savivaldybių atstovai – Vėtrungių alėjos populiarinimo idėjos puoselėtojai ir įgyvendintojai.

Prie pirmosios Vėtrungių alėjos lauksime Klaipėdos krašto žmonių, kur visi drauge ypatingai pažymėsime 10-ąjį tarptautinį folkloro festivalį „Parbėg laivelis“. Nuo ketvirtadienio iki šeštadienio taip pat galėsite išvysti vėtrungių drožybos dirbtuves bei Lietuvos jūrų muziejaus kuruojamus užsiėmimus vaikams „Dirbdysiu vėtrungę“.

Klaipėdoje aidės Pasidainavimų vakaras

Liepos 17 d. Meno kieme organizatoriai kviečia drauge dainuoti gražiąsias Klaipėdos krašto ir kitų regionų dainas. Kiekvienas norintis galės atsiversti specialiai parengtą dainynėlį ir, padedant net 7 folkloro ansambliams, savo balsu prisidėti prie bendros dainos aidėjimo per visą senamiestį.                

Pasitiks Giesmių vakaras

Neatskiriama tautinės bei religinės kultūros dalis – giesmė, kuri yra tarsi kiekvienos tautos sielos natūrali išraiška. Tą liudija mūsų patarlė „Kas gieda – dvigubai meldžiasi“. Todėl tarptautiniame folkloro festivalyje bus laikomos šv. Mišios už liaudies giesmininkus. Giesmių vakare savo giesmėmis dievą šlovins katalikai, evangelikai liuteronai, ortodoksai iš Karelijos, Kipro, Ligūrijos, Sardinijos, Slovakijos, Lietuvos ir pačios Klaipėdos. Keliaudami kalendoriniu metų ratu  drauge patirsime, pajausime įvairiomis kalbomis ir muzikos dermėmis išgiedoto tikėjimo jėgą, liaudiškojo pamaldumo grožį bei vertę.

Liepos 19 d. 18.00 val. šv. Mišios už liaudies giesmininkus bus aukojamos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje. Po jų – tarptautinis Giesmių vakaras.

Pramogų užteks visai šeimai

Šių metų festivalis daug dėmesio skiria šeimos ratui, kuriame kuriasi gražiausios tautos tradicijos. Liepos 19 ir 20 dienomis nuo 11.00 iki 15.00 val. Danės krantinėje bus galima žaisti senuosius lietuvių liaudies žadimus ant žolės. Veiklos ras visa šeima: gudresni galės pasukti galvas dėliodami lietuviškus galvosūkius, mažesniųjų lauks sūpynės.

Individualius žaidimus mėgstantys galės atrasti kankorėžių į lazdą mėtymo, butelio kėlimo šiaudu, šokinėjimo virvute, medžiaginio sviedinio mėtymo tehnikas. O patys aktyviausi, drąsiausi ir greičiausi galės jėgas bandyti žaisdami tokius lietuvių sportinius žaidimus kaip akmeninis futbolas, meškos varymas, lindimas per lanką, kojūkų lenktynės, vilkelių varžytuvės, ūžių sukimo maratonas, taiklumo bandymas, žiužio slėpimas, į dangų lipimas, bitelės, bluselės, šokinėjimas su maišais,  žuvų gaudymas, rato varymas ir t.t.

Šeimoms taip pat bus dedikuojamas koncertas „Po savo stogu visaip patogu“, kurio metu savo muziką ir dainas žiūrovams skirs folkloro ansambliuose dalyvaujančios šeimos.

Vilios kūrybinės dirbtuvės

Smalsesnius festivalio dalyvius ypač turėtų nudžiuginti festivalio kūrybinės dirbtuvės, kurios šiemet išsiskiria pristatomų tradicijų gausa ir įvairove. Liepos 18 ir 19 dienomis vyksiančių dirbtuvių metu festivalyje dalyvaujantys užsienio kolektyvai supažindins su tradiciniais savo tautų kostiumais, pristatys muzikos instrumentų, muzikavimo būdų bei šokių tradicijų išskirtinumus.

Ypatingas dėmesys bus skirtas dainavimo tradicijoms – į UNESCO reprezentatyvaus žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktoms dainoms, subtiliam runiniam dainavimui, magiškai karelų jojgi tradicijai ir kitoms.

Jomarke – sūrio slėgimas ir žuvienės virimas

Festivalis kvies ir tradiciniu prekymečiu – jomarku, kuris keturias dienas šurmuliuos Danės skvero pakrantėje. Jame dalyvaus tautinio, kulinarinio paveldo produktų gamintojai bei amatininkai, tęsiantys krašto tradicijas, savo darbais perteikiantys lietuvių pasaulėjautą.

Jomarko vedėja etnologė Gražina Kadžytė pristatys prekymečio dalyvius ir kvies stebėti sūrio slėgimo, sviesto mušimo, žuvienės virimo, alaus gamybos procesus, o taip pat kvies ir į Klaipėdos krašte tradicišką kafijos gėrimą, kurios metu išgirsite renginio vedėjos pokalbius su Klaipėdos miesto garbiomis ir ypatingomis asmenybėmis.

Jomarke bus pristatoma ir edukacinė-pramoginė programa „Legendinė Klaipėdos virtuvė“, supažindinanti su kulinariniu Klaipėdos miesto ir regiono paveldu.

„Pamatuose“ laukia muzikinės improvizacijos

Liepos 17–19 d. senamiestyje, Vežėjų g. 2, veiks jaunimo amatų ir folkloro kiemas „Pamatai“. Festivalio svečius į šį kiemą kviečia Klaipėdos etnokultūros centro draugai – jaunųjų amatininkų gildija „Krikragaa“.

Šiomis dienomis išvysime kaip nuo pat pradžios yra meistraujamos senųjų burvalčių vėtrungės. Taip pat vyks įvairūs koncertai, o vienas iš jų, projektas „Rasa Serra & World Trio”, pasirodys didžiojoje scenoje, prie paminklo „Arka“. Šiame „Pamatų“ kieme netrūks muzikinių improvizacijų, amatų demonstravimo, kitų etno-įdomybių bei gyvo ir jaunatviško folkloro.