Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Netikėti požeminiai radiniai Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje Kaune

Archeologai skelbia atkasę 15 amžiaus grindinio fragmentą. Iki šiol Lietuvoje buvo rastos atskiros detalės. Dabartinis radinys padės architektams atkurti ir pristatyti visuomenei autentiškas to meto mozaikas.

Archeologai skelbia atkasę 15 amžiaus grindinio fragmentą. Iki šiol Lietuvoje buvo rastos atskiros detalės. Dabartinis radinys padės architektams atkurti ir pristatyti visuomenei autentiškas to meto mozaikas.

Žinoma, kad 1471 metais Kaune, šalia Nemuno ir Neries santakos pranciškonus observantus įkurdino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės maršalka ir Gardino kaštelionas Stanislovas Sandzivonius. Čia esą stovėjo jo rūmai, kuriuos kartu su žeme maršalka padovanojo vienuoliams. Tyrinėdami dabar šioje vietoje stovinčią šv. Jurgio Kankinio bažnyčią archeologai atkasė itin retą 15 amžiaus grindinio dalį. Jie svarsto, ar radinys nėra kadaise čia buvusių rūmų liekanos.

„Yra nemaža tikimybė, kad tai yra grindys iš iki to laiko stovėjusio dvaro rūmų pastato. (...) Gali būti, kad mes radome tų rūmų grindų fragmentą“, – sako archeologas Mindaugas Bertašius.

Tokių radinių, pasak archeologų, Lietuvoje itin reta. Daugiausiai 15 amžiaus grindinio liekanų rasta Vilniuje. Tačiau iki šiol nepavyko atkurti autentiškų jų raštų.

„Grindys yra iš to pirmojo statybos etapo, pirmojo statybos laikotarpio, darytas iš rombinių keraminių plytelių. Matome eglute sudėtą jo raštą. Mes galime matyt ir įsivaizduot kaip atrodė tos grindys, kaip buvo plytelės išdėstytos“, – sako M. Bertašius.

„Kiek dar slepia vienuolyno sienos vertybių ir tų freskų, mes dar nežinome. Tai yra ateities dalykai, kurie laukia restauruojant šią bažnyčią ir vienuolyną“, – sako brolis pranciškonas Rolandas Taučius.

Šv. Jurgio kankinio bažnyčia – vienas iš penkių vėlyvosios gotikos pavyzdžių Lietuvoje. Ją, kaip ir šventosios Onos ir Bernardinų bažnyčias Vilniuje pastatė Gdansko meistras Mykolas Enkingeris.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi