Kultūra

2014.07.03 19:02

Mirė Antrojo pasaulinio karo didvyris, olimpinis ilgų distancijų bėgikas L. Zamperini

BNS2014.07.03 19:02

Būdamas 97-erių mirė olimpinis bėgikas ir Antojo pasaulinio karo veteranas Louisas Zamperini, kuris 47 dienas praleido plūduriuodamas ant plausto Ramiajame vandenyje, nukritus jo bombonešiui, o vėliau dvejus metus kalėjo Japonijos belaisvių stovyklose.

Būdamas 97-erių mirė olimpinis bėgikas ir Antojo pasaulinio karo veteranas Louisas Zamperini, kuris 47 dienas praleido plūduriuodamas ant plausto Ramiajame vandenyje, nukritus jo bombonešiui, o vėliau dvejus metus kalėjo Japonijos belaisvių stovyklose.

Informaciją apie L. Zamperini mirtį patvirtino kino studijos „Universal Pictures“ atstovas Michaelas Moses.

Ketvirtadienį paskelbtame šeimos pranešime sakoma, kad I. Zamperini sirgo plaučių uždegimu.

„Po 40 dienų trukusios kovos už gyvybę jis ramiai užgeso apsuptas visos savo šeimos, palikdamas paveldą, kuris palietė tiek daug gyvenimų, – sakoma šeimos pareiškime. – Jo nepalenkiama drąsa ir kovinga dvasia niekada nebuvo akivaizdesnės nei šiomis paskutinėmis dienomis“.

L. Zamperini gyvenimas atsispindi biografinėje rašytojos Lauros Hillenbrand knygoje, pagal kurią „Universal Pictures“ stato Angelina Jolie režisuojamą filmą „Nepalaužtas“ („Unbroken“). Filmas žiūrovus turėtų pasiektį šį gruodį.

„Šios netekties neįmanoma apibūdinti, – sakoma A. Jolie pareiškime. – Mes visi esame labai dėkingi už tai, kad pažinodami jį labai praturtinome savo gyvenimą. Mes jo siaubingai ilgėsimės“.

Būdamas Pietų Karolinos universiteto bėgimo žvaigždė L. Zamperini dalyvavo 1936 metais vykusiose Berlyno olimpinėse žaidynėse. Nors atbėgo aštuntas, tačiau atkreipė į save žiūrovų dėmesį, įveikdamas paskutinįjį bėgimo ratą per 56 sekundes.

Per Antrąjį pasaulinį karą jis buvo JAV karinių oro pajėgų bombonešio lakūnas. Jo lėktuvas sudužo Ramiajame vandenyne per žvalgybos operaciją. L. Zamperini buvo vienas kelių išgyvenusių įgulos narių, kurie 47 dienas praleido ant plausto vandenyje tarp ryklių, o paskui pateko į Japonijos pajėgų nelaisvę. Daugiau nei dvejus metus jam teko išgyventi kankinimus kaip karo belaisviui.

Gegužės mėnesį L. Zamperini buvo paskelbtas Pasadenoje, Kalifornijoje, vyksiančio 2015 metų Rožių parado vedliu. Ateinančių Naujųjų metų parado tema „Įkvepiančios istorijos“.

Priimdamas šią garbę L. Zamperini prisiminė, kaip rinkdama medžiagą savo knygai L. Hillenbrand norėjo pasikalbėti su jo koledžo ir kariuomenės laikų draugais.

„O dabar, kai knyga baigta, visi mano koledžo bičiuliai yra mirę, visi mano karo laikų bičiuliai yra mirę. Liūdna suvokti, kad netekai visų savo draugų, – sakė jis. – Bet manau, kad atsigriebiau. Susiradau naują draugę – Angeliną Jolie. Ir ta mergelė tikrai mane myli, ji mane apkabina ir pabučiuoja, todėl negaliu skųstis“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.