Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Performanse dalyvavęs A. Kaušpėdas: negalėjau atskirti, ar tai Londonas, ar Marijampolė

Niujorko ir Londono menininkai Marijampolėje tapė paveikslus ant apleistų pastatų, dalijosi miesto planavimo ir kraštovaizdžio idėjomis. Tuo metu avangardinės muzikos kompozitorius Fastas Forwardas marijampoliečius ir miesto svečius pakvietė dalyvauti muzikos ir kulinarijos performanse.

Niujorko ir Londono menininkai Marijampolėje tapė paveikslus ant apleistų pastatų, dalijosi miesto planavimo ir kraštovaizdžio idėjomis. Tuo metu avangardinės muzikos kompozitorius Fastas Forwardas marijampoliečius ir miesto svečius pakvietė dalyvauti muzikos ir kulinarijos performanse.

Septyni simpoziumo „Marijampolė, Niujorkas, Londonas-idėjų migracija“ menininkai paveikslais papuošė Suvalkijos sostinės poezijos parko prieigas. Lietuvis dailininkas Ray`us Bartkus, gyvenantis Niujorke, pasirinkęs miesto centre apleistą namą sako savo tapyba siekiantis skatinti vietos bendruomenės ir kūrėjų dialogą.

„Mano darbe vaizduojami ateiviai, kurie taip pat iliustruoja mūsų invaziją į šitą miestą. Žmonės eina, važiuoja pro šalį, pypsina, mojuoja, atsigręžia, rodo, kažkas sako, kad pragare degsiu, nes juodas paveikslas, bet labai gerai, kai skatinama diskusija apie miestą“, – pastebi R. Bartkus.

Architektas Gintas Vieversys sako, kad erdvės buvo parenkamos bendradarbiaujant: „Erdves rinkome su Marijampolės architektais. Manau, kad kiekvienas svetimas žvilgsnis yra didelė padėka miestui, ir kita nuomonė yra labai svarbi bei vertinama.“

Niujorko ir Londono menininkai marijampoliečius kvietė į diskusijas apie miesto plėtrą, kraštovaizdžio formavimą ir įvaizdžio kūrimą. Vieną idėją cukraus fabriko sandėlyje įgyvendino garsus avangardinės muzikos kompozitorius F. Forwardas iš Niujorko. Performanso svečiai tapo muzikos ir kulinarijos šou dalyviais.   

„Scenoje fantastiniai muzikantai, geriausi Lietuvos džiazo muzikantai, patiekalus gamina televizijos ir meno žvaigždės, ne tik iš Lietuvos. Yra žmogus iš Kijevo, kurio knygos leidžiamos 70 kalbų“, – renginį apibūdina tarptautinio simpoziumo sumanytojas Algirdas Kumža.

Kijevietis Andrejus Kurkovas prisipažįsta viešai maistą ruošiantis pirmą kartą: „Namuose dažnai gaminu svečiams ir vaikams, bet viešai maistą ruošiu pirmą kartą. Muzika man netrukdo, jos eklektika kaip tik ir pateisina tai, ką aš gaminu.“

Performanse dalyvavęs dainininkas ir architektas Algirdas Kaušpėdas sako, kad visa improvizuojanti kompanija pasijautė kaip gyvi meninkai ir negalėjo atskirti, ar tai Londonas, ar Marijampolė.

„Čia pats svarbiausias dalykas – panaikinta riba tarp scenos ir žiūrovų, mes taip pat esame aktoriai“, – dėsto A. Kaušpėdas.

Performansas vyko pagal griežtą Fasto Forwardo scenarijų – vaizdo ir muzikos reginys tęsėsi pusantros valandos. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi