Kultūra

2014.07.01 18:05

Rusija uždraudė necenzūrinę leksiką mene ir žiniasklaidoje

BNS2014.07.01 18:05

Rusijoje antradienį įsigaliojo labai prieštaringai vertinamas įstatymas dėl necenzūrinių žodžių vartojimo uždraudimo mene, kine, teatre ir žiniasklaidoje, Kremliui užsibrėžus paryškinti tradicines vertybes ir su šaknimis išrauti keiksmažodžius.

Rusijoje antradienį įsigaliojo labai prieštaringai vertinamas įstatymas dėl necenzūrinių žodžių vartojimo uždraudimo mene, kine, teatre ir žiniasklaidoje, Kremliui užsibrėžus paryškinti tradicines vertybes ir su šaknimis išrauti keiksmažodžius.

Prezidento Vladimiro Putino gegužės mėnesį pasirašytame įstatyme už jo pažeidimą numatomos didelės baudos, siekiančios iki 2,5 tūkst. rublių (193 lt) privatiems asmenims ir iki 50 tūkst. rublių (3,8 tūkst. litų) verslo įmonėms.

Filmai, kuriuose girdėtos nešvankybės, neturės platinimo licencijos, o prekybininkai nuo šiol turės perspėti vartotojus dėl necenzūrinės kalbos.

Nors dokumente tiksliai nepaaiškinama, kokia kalba yra laikoma nešvankia, tačiau manoma, kad įstatymas yra nukreiptas prieš be galo paplitusią rusišką nešvankybių „lingua franca“, vadinamą „matu“.

Kol vieni sako, kad tokie keiksmažodžiai yra labai įžeidžiantys, nemalonūs ruso ausiai ir turi būti uždrausti, tačiau yra tokių, kurie tvirtina, jog „matas“ yra tam tikra meninė priemonė, leidžianti pavaizduoti ypatingą žmogaus būseną, tokią kaip skausmas arba pyktis.

Daugelis šaipėsi iš įstatymo, sakydami, kad bandymai uždrausti tai, kas iš esmės yra neatsiejama Rusijos kultūros dalys, yra pasmerkti žlugti.

Savo darbuose be keiksmažodžių neapsiėjo net tokie pasaulio garso rusų poetai kaip Michailas Lermontovas arba Aleksandras Puškinas.

Vieno nekomercinius filmus rodančio kino teatro direktorius Andrejus Zviagincevas pareiškė, kad gegužės mėnesį Kanų kino festivalyje kritikų pripažinimo sulaukęs filmas „Leviathan“ yra vienas tų, kurio likimas Rusijoje pakibo ant plauko dėl jame pavartotų keiksmažodžių.

Trečiai kadencijai į Kremlių 2012 metais sugrįžęs V.Putinas įvairiais būdais nori užsitikrinti vidutinio amžiaus gyventojų paramą ir sustiprinti visuomenės ryšį su Ortodoksų Bažnyčia.

Naujai įsigaliojęs įstatymas – dar viena prezidento priemonė, kuria siekiama išaukštinti konservatyviąsias vertybes ir pristatyti Rusiją kaip priešpriešą Vakarams.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.