Kultūra

2015.09.08 13:45

Kaune prasideda Dainių šventė

Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Šeštadienį prasideda jubiliejinė, 90-metį mininti Dainų šventė. 37 tūkst. atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio pristatys Lietuvos tautines dainas, šokius. Kultūros ministras įvertinęs pasiruošimą Dainų šventei, teigia, kad valstybė šiam renginiui skiria per mažą finansavimą.

Šeštadienį prasideda jubiliejinė, 90-metį mininti Dainų šventė. 37 tūkst. atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio pristatys Lietuvos tautines dainas, šokius. Kultūros ministras įvertinęs pasiruošimą Dainų šventei, teigia, kad valstybė šiam renginiui skiria per mažą finansavimą.

Nėra taip kaip norėtųsi, tačiau daugiau neleidžia finansinė padėtis, teigia kultūros ministras, kalbėdamas apie pasiruošimą Dainų šventei. Ir Vingio ir Kalnų parkų estrados padailintos tik kosmetiškai, nors joms jau reikia kapitalinio remonto. Latviai ir estai tokius darbus seniai atliko, Lietuva tą tik planuoja, nors vien Vingio parkos estrados atnaujinimui reikėtų mažiausiai 20 mln. litų.

Šių metų Dainų šventei valstybė skyrė 8 mln. litų, didžioji dalis šių pinigų bus išleista dalyviui maistui ir apgyvendinimui ir tik apie 3 mln. – meninei programai. Palyginimui – latviai Dainų šventei skyrė 10 kartų daugiau.

„Mes turim pusę dar sumos surinkti – sąmata apie 16 mln. lt. Tai neparduodant bilietų Dainų šventė neįvyktų, reikia tą labai aiškiai pasakyti, arba neturint rėmėjų. Dainų šventė, tai yra idėja, tikrai daugelis menininkų, vadovų dirba iš idėjos, nes tai yra šventė, yra tautos šventė. Jeigu žmonės nedirbtų iš idėjos, tų pinigų tikrai neužtektų“, – sakė Kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Šių metų Dainų šventei Lietuvos tautines dainas, šokius, ansamblių, pučiamųjų orkestrų, kanklių muzikos ir teatro programas pristatys per 37 tūkst. atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio.

Pirmą kartą Dainų šventėje kvies ir Teatro diena, taip paminėdama 300 K. Donelaičio gimimo metines. 2008 metais Dainų ir šokių švenčių tradicija Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje buvo įtraukta ir į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą

„Dainų šventė buvo įtraukta dėl akapelinio dainavimo, tos senosios tradicijos, kaip be akompenimento, liaudiško dainavimo tradicija išsaugota, daugiabalsis dainavimas akapela. Tai šitas pagrindinis dalykas ir tai sena tradicija, šitiek metų puoselėta ir jeigu prisimintumėme pirmąją – 1924 metų šventę, tai joje visą repertuarą sudarė harmonizuotos lietuvių liaudies dainos“, – pasakojo Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė.

Dainų šventė šeštadienį prasidės Kaune, o liepos 2-ąją persikels ir į Vilnių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.