Kultūra

2015.09.08 13:45

Po 15 metų pertraukos – personalinė A. Sutkaus paroda

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniuje, „Vartų“ galerijoje, atidaryta personalinė fotomenininko Antano Sutkaus paroda, skirta jo 75-mečiui. Eksponuojamos iki šiol nerodytos autoriaus archyvo nuotraukos.

Vilniuje, „Vartų“ galerijoje, atidaryta personalinė fotomenininko Antano Sutkaus paroda, skirta jo 75-mečiui. Eksponuojamos iki šiol nerodytos autoriaus archyvo nuotraukos.

Įėjęs į „Vartų“ galeriją ir apžiūrinėdamas savo darbų ekspoziciją A. Sutkus visą laiką fotografavo savo darbus, jį kalbinančius, fotografuojančius ar filmuojančius žmones. Fotomenininkas sako, kad jau keliolika metų nekuria fotografijų, tačiau su savimi nešiojasi fotoaparatą vietoje užrašų knygutės.  

„Fotografuot nefotografuoju, nes neužtenka laiko ir sveikatos dirbti su archyvu, nes daug šlamšto reikia peržiūrėti, kad atspausdinti. Viskas kainuoja, ieškai, randi, paskui tą surastą pameti. Skaičius svyruoja tarp 10 ir 100 tūkst. – sunku juose gaudytis“, – teigia autorius.

Paroda, kurioje eksponuojama apie 70 nuotraukų iš A. Sutkaus archyvo, pavadinta „Be pavadinimo“.  Pasak menininko, tai suteikia daugiau laisvės.

„Kai pradėjau daryti, bendras ciklas buvo Lietuvos žmonės, bet visur rašyti tą patį – iš ciklo iš ciklo... Be pavadinimo yra laisviau“, – pastebi A. Sutkus.

Jis pasakoja, kad žvelgdamas į fotografijas beveik visas gerai atsimena, kokiomis aplinkybėmis fotografuota ir kur, tačiau viena nuotrauka pačiam buvo atradimas.

„Va šitas darbas, tokios jau bobelytės kaip iš Sibiro tremties grįžusios, į kaimą duona veža. Man jis toks artimiausias, egzistentiškai brandus“ – tvirtina menininkas.

Pasak parodos kuratorės Julijos Čistiakovos, šia paroda, skirta A. Sutkaus 75-erių metų gimtadieniui, kurį menininkas švęs penktadienį, siekta parodyti gerai visiems žinomo autoriaus nematytus darbus.  

„Lietuvoje jo solo parodų nebuvo jau 15 metų. Paskutinioji surengta, kai jam sukako 60 metų. Idėja – ištraukti iš jo archyvų tuos kadrus, kurių niekas nematė ir pristatyti Lietuvos publikai“, – nurodo J. Čistiakova.

Iš gausaus A. Sutkaus archyvo parodai atrinktos fotografijos apima visą  kūrybos laikotarpį, jo darbai suskirstyti į kelis ciklus, atspindinčius ilgalaikę fotomenininko kūrybą: „Portretai“, „Moterys“, „Vaikai“, „Gatvės scenos“. Šalia nuotraukų taip pat eksponuojami įvairių laikų fotografijų parodų plakatai bei katalogai, asmeninės A. Sutkaus nuotraukos, rodomi filmai apie menininko kūrybą ir gyvenimą.

Paroda „Vartų“ galerijoje veiks mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt