Kultūra

2015.09.08 13:45

Jubiliejinė Dainų šventė jau kitą savaitę kviečia visus sugrįžti namo

LRT.lt2015.09.08 13:45

„Čia – mano namai“ – tokius žodžius liepos 2–6 d. ištars per 37 tūkstančiai Dainų šventės dalyvių ir šimtai tūkstančių žiūrovų. Jau kitą savaitę po ketverių metų į Lietuvos sostinę susibursiantys ir dieną naktį melodijomis, ritmais užliesiantys Vilniaus gatves, aikštes ir parkus atlikėjai bei svečiai vėl primins jau 90 metų šalyje gyvą dainų švenčių tradiciją. Jai paminėti skirtas renginys aidės jau šį šeštadienį, birželio 28 dieną, Kaune.

„Čia – mano namai“ – tokius žodžius liepos 2–6 d. ištars per 37 tūkstančiai Dainų šventės dalyvių ir šimtai tūkstančių žiūrovų. Jau kitą savaitę po ketverių metų į Lietuvos sostinę susibursiantys ir dieną naktį melodijomis, ritmais užliesiantys Vilniaus gatves, aikštes ir parkus atlikėjai bei svečiai vėl primins jau 90 metų šalyje gyvą dainų švenčių tradiciją. Jai paminėti skirtas renginys aidės jau šį šeštadienį, birželio 28 dieną, Kaune.

Šventinis šurmulys sostinėje prasidės jau kitą savaitę – visos šventės metu gatvėse netrūks ne tik dainų ir šurmulio, bet ir šventei skirtų netikėtų staigmenų, skelbiama pranešime spaudai.

„Dainų šventė kviečia jau kitą savaitę būtinai atvykti į Vilnių ir pasijusti visiems viena šeima vienuose namuose. Kviečiame susėsti prie vieno stalo ir užtraukti dainą, o po to sušokti smagų šokį, kad neliktų jokios ribos tarp atlikėjų ir tų, kurie ateis pasigrožėti reginiais. Šėlsime nuo pat ryto iki vėlyvo vakaro“, – teigia Dainų šventės direktorius Saulius Liausa. Jo teigimu, namų motyvas jungs visus dainų šventės renginius: nuo atidarymo koncerto iki finalinės Dainų dienos.

Beveik savaitę truksianti Dainų šventė iš viso pasiūlys net dvylika renginių. Didžioji dalis iš jų bus nemokami, o bilietai į Ansamblių vakarą, Šokių dieną, pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertą ir Dainų dieną (sėdimas vietas) jau tirpsta, tad norinčius juos išvysti organizatoriai kviečia suskubti ir pasirūpinti bilietais jau dabar. Stovimus bilietus planuojama pardavinėti tik į Ansamblių vakarą Kalnų parke.

Dainų šventės programą liepos 2 dieną pradės lietuviškai dainai skirtas koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje. Jo metu kiekvienas galės įsitraukti ir kartu sudainuoti ne tik gerai žinomas liaudies dainas, bet ir skirtingų laikmečių bei žanrų populiariuosius kūrinius.

Nuo smėlėtų Nidos kopų ir audringos Baltijos jūros, Nemuno krantais, per visą Lietuvą, aplankant kiekvieną mūsų šalies regioną ir pajuntant  jo savitumą, tarmes ir spalvas, įsisupus į tautinį kostiumą, kvies keliauti liaudies meistrai, ansambliai, orkestrai, teatro kolektyvai ir šokėjai. Nuo ankstaus ryto iki vėlyvos nakties visas penkias Dainų šventės dienas jaukią namų aplinką kurs nesibaigiančios dainos ir šokiai, gardūs tradiciniai valgiai. Pažinimo džiaugsmo suteiks tradiciniai liaudies amatai ir teatro kolektyvų pasirodymai. Tuo metu Liaudies meno parodoje atsiversiantys „virtualūs namai“ į senąją lietuvių pirkią nukels kiekvieną, išsiilgusį praeities.

Dainų šventė be tradicinių renginių kvies ir naujovėmis: veiks vaikų tradicinių amatų miestelis, šurmuliuos Teatro diena, skirta lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms ir Teatro metams, o liepos 4 dieną į Valdovų rūmų kiemą įžengs septynios baltų gentys – be unikalios specialiai šiai Dainų šventei atkurtos baltų genčių kostiumų kolekcijos, reginio žiūrovai čia išvys modernų teatralizuotą pastatymą, paremtą šiuolaikiniu šokiu, poezija, į kurį įsijungs ir choras „Brevis“, saksofonistas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, geriausi Lietuvos šiuolaikinio šokio atlikėjai. Kuriamą „vyro ir moters“ istoriją sustiprins moderniausios technologijos – nuo įspūdingų scenografijos sprendimų iki trimačių projekcijų, vaizdo ir garso sprendimų.

Visą Lietuvą sujungsiančią Dainų šventę iškilmingai vainikuosiančios Dainų dienos metu netrūks ir visą tautą vienijančių ritualų – vienu kvėpavimu dainas, su kuriomis užaugome, atliks per dvylika tūkstančių choristų. Renginio metu bus prisimintos ne tik Dainų šventės ištakos – prieš 90 metų nuskambėjusi pirmoji Dainų diena, bet ir Baltijos kelio, sujungusio visus su daina, 25 metų jubiliejus. Dalyvių eitynėmis nuo Katedros aikštės į Vingio parką prasidėsiančio renginio kulminacija taps 21 val. kartu su viso pasaulio lietuviais giedama „Tautiška giesmė“.

Be to, liepos 6 dieną pirmą kartą skelbiama Tautinio kostiumo diena. Ją organizatoriai kviečia švęsti visus ir pasipuošti tautiniu kostiumu ar jo detale – specialūs tautiniai kostiumai pasiūdinti ir visiems Dainų dienos dirigentams. Visgi, net ir neturintys tautinio kostiumo neliks nuskriausti. Šventės metu Katedros aikštėje veiks specialus foto veidrodis, kuris leis virtualiai „pasimatuoti“ tautinį kostiumą.

Prekybos centre „Akropolis“ jau galima įsigyti Dainų šventės atributikos ir suvenyrų nuo 10 iki 50 litų. Specialiai šiai šventei sukurti autentišku suvalkietišku raštu puošti marškinėliai ir kojinės. Tautine juostele puoštos skrybėlės ne tik puoš, bet ir saugos nuo saulės kaitros, o austiniai tautiniais raštais puošti maišeliai išskirs iš minios kiekvieną jį besinešantį. Mėgstantys smulkesnius suvenyrus galės pasirinkti sagę, kepurėlę, šventės puodelį ar atšvaitą.

Lietuvos dainų šventė – svarbiausias šalies kultūros įvykis, jungiantis visas kartas ir visus žmones, stiprinantis šalies tapatybę ir garsinantis jos vardą pasaulyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.