Kultūra

2014.06.23 09:42

Obeliuose atidengiamas paminklams 1941-ųjų sukilėliams ir sovietų aukoms

BNS2014.06.23 09:42

Sekmadienį Obeliuose, Rokiškio rajone, bus atidengtas paminklas 1941 metų birželio sukilėliams ir sovietų aukoms atminti.

Sekmadienį Obeliuose, Rokiškio rajone, bus atidengtas paminklas 1941 metų birželio sukilėliams ir sovietų aukoms atminti.

Paminklas pastatytas Obelių kapinėse. Jis atkurtas sovietų valdžios nugriauto paminklo vietoje.

1942 metais Obelių kapinėse, prie žuvusių antisovietinio Birželio sukilimo dalyvių kapų, vietos gyventojų lėšomis buvo pastatytas įspūdingas aštuonių metrų ilgio ir trijų metrų aukščio betoninis monumentas. Jo centre – Kristaus bareljefas, kuriam iš šonų – du Lietuvos karių bareljefai.

Šis paminklas įamžino ne tik sukilimą prieš sovietinę valdžią, bet ir pirmosios sovietinės okupacijos aukas – žuvusius, ištremtus krašto žmones. Jį projektą sukūrė ir darbams vadovavo Gurijus Kateščenka.

Prie paminklo palaidoti Kazys Jankauskas, Petras Putra, Algis Stankevičius, Juozas Šnioka, Konstantinas Seibutis, Jonas Baltrušaitis ir du nežinomi kariai.

Antrosios sovietų okupacijos metais paminklas buvo nugriautas.

2010 metais Rokiškio rajono savivaldybė taryba priėmė sprendimą atstatyti paminklą. Tam lėšų skyrė ne tik savivaldybė, bet ir daug kitų rėmėjų, pavienių aukotojų. Pernai gruodį iš rėmėjų ir aukotojų lėšų Birželio sukilimo dalyvių paminklą atstatė bendrovė „Žybartuva“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt