Kultūra

2012.09.14 10:42

„Meridianas“ – nebe vertybė

Dalia Bikauskaitė, „Vakarų ekspresas“2012.09.14 10:42

Šiomis dienomis Kultūros paveldo departamentas priėmė žiaurų, klaipėdiečių akimis žiūrint, sprendimą – išbraukti burlaivį „Meridianas“ iš Kultūros vertybių registro.

Šiomis dienomis Kultūros paveldo departamentas priėmė žiaurų, klaipėdiečių akimis žiūrint, sprendimą – išbraukti burlaivį „Meridianas“ iš Kultūros vertybių registro. Kol uostamiestis laužė galvą, kaip išsaugoti savo simbolį, valstybė, ko gero, nusprendė nusimesti atsakomybę. Tačiau ši bloga žinia, atrodo, suvienijo klaipėdiečius.

Iš pradžių manyta, kad tai, jog Klaipėdos miesto simbolis ir pasididžiavimas barkentina „Meridianas“ išbrauktas iš Kultūros vertybių registro, yra gandas. Pagrindą tam davė rugsėjo 11-ąją turėjęs vykti Kultūros paveldo departamento (KPD) pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdis, svarstęs „Meridiano“ teisinės apsaugos reikalingumo klausimą. Net pats KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis sakė, jog burlaivis negalėjo būti išbrauktas, nes to padaryti neleidžia įstatymas.

„Meridiano“ išsaugojimo fondo direktorius Artūras Žičkus neslėpė, kad ir jį pasiekęs toks gandas. Jis trečiadienį paprašė posėdžio protokolo išrašo, kad galėtų argumentuotai tam paprieštarauti, tačiau vakar iki pietų jo dar nebuvo gavęs.

Ketvirtadienio rytą laikinai KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjo pareigas einantis Laisvūnas Kavaliauskas teigė bandąs išsiaiškinti situaciją, tačiau jam nepavykę trečiadienį susisiekti su departamentu, nes visos komunikacijos buvo nutrūkusios. Paklaustas, kodėl toks klausimas buvo svarstomas, L. Kavaliauskas atsakė: „Mano žiniomis, patys „Meridiano“ savininkai kėlė klausimą dėl laivo statuso. Jeigu jis būtų pripažintas kaip saugomas valstybės, galima tikėtis atitinkamo finansavimo. Jeigu tokio statuso nėra, tai į dalį pinigų jau neišeina pretenduoti. Tikrai netikiu, kad laivas būtų išbrauktas iš registro.“

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vakar rytą tokių naujienų nebuvo girdėjęs. „Susitiksiu su „Meridiano“ gelbėjimo fondo atstovais, kalbėsimės dėl bendradarbiavimo sutarties su savivaldybe, procesas jau pradėtas ir netrukus turėtų vienaip ar kitaip baigtis“, – sakė meras.

Jo manymu, net jeigu „Meridianas“ ir būtų išbrauktas iš kokių nors registrų, tai esmės nekeičia.

„Ar iki šiol mes jautėme kokią nors didelę pagalbą iš šalies? Mūsų miestui tas simbolis yra svarbus nepriklausomai nuo to, ar Kultūros paveldo departamentas mato ji viename ar kitame registre. Manyčiau, šiuo atveju „Meridiano“ kaip miesto simbolio suvokimas yra mums prioritetinis dalykas. Net jeigu taip yra kaip jūs sakote, aš iš to didelės dramos nedaryčiau“, – kalbėjo V. Grubliauskas.

Sprendžia vertintojai

KPD direktorės Dianos Varnaitės teigimu, tai ne gandas – iš tikrųjų toks sprendimas priimtas po ilgų debatų ir tik vieno balso persvara, ir nuomonių buvę labai įvairių. Pagrindinis argumentas – per mažai išlikę autentiškų vertybių, praktiškai jų nebėra.

D. Varnaitė apgailestavo, bet departamentui toks Vertinimo tarybos, tarp kurios narių yra nemažai mokslo daktarų ir kelių rūšių atestuotų ekspertų, sprendimas yra privalomas. Pagal įstatymą vertinimo tarybos nustato paveldo objekto vertingąsias savybes, priima sprendimus suteikti teisinę apsaugą, t. y. įtraukti į Kultūros vertybių registrą arba panaikinti apsaugą.

Tačiau D. Varnaitė suteikė vilties sakydama, kad jeigu būtų pateikti svarūs argumentai, jeigu pasisakytų ir pati Klaipėda, prie šio klausimo dar galima grįžti.

„Be abejo, klaipėdiečiai gali kreiptis į departamentą, gal atsirastų kokios nors papildomos motyvacijos. Departamentas, kaip viešojo administravimo įstaiga, pati negali kvestionuoti tokio sprendimo, KPD yra tik registro tvarkytojas. Man gali patikti ar nepatikti Vertintojų tarybos sprendimas, bet yra nustatytas toks mechanizmas. Jeigu paaiškėtų, kad priimtas klaidingas sprendimas, tikrai jį galima taisyti“, – sakė D. Varnaitė.

Paklausta, kas inicijavo svarstyti „Meridiano“ klausimą, KPD direktorė atsakė: „Gal prieš porą metų kreipėsi Klaipėdos miesto savivaldybės administracija prašydama patikslinti vertingąsias to laivo savybes. Mes pavedėm specialistams apžiūrėti ir parengti medžiagą. Jau anksčiau vyko keli posėdžiai, bet sprendimas vis nebuvo priimtas, šis klausimas vis buvo atidedamas“, – teigė D. Varnaitė.

Laivas – ne namas

Sužinojęs verdiktą, L. Kavaliauskas apgailestavo, kad klaipėdiečiai nebuvo pakviesti į posėdį. Vienas iš vertintojų prieš posėdį klausęs jo nuomonės, ir L. Kavaliauskas akcentavęs, kad laivams turėtų būti kitas vertinimas. Bet kuriuo atveju, jo manymu, koją pakišęs ir savininkų neapsisprendimas dėl „Meridiano“.

Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos muziejaus skyriaus istorikas–muziejininkas Romualdas Adomavičius mano, kad Vilniuje priimtas neteisingas sprendimas, nes klaipėdiečiams šis laivas yra jūrinės istorijos dalis, jau nekalbant apie tai, jis yra likęs vienas iš po II pasaulinio karo pastatytų tokių laivų serijos.

Istoriko manymu, tokį sprendimą galėjo lemti dabartinė „Meridiano“ būklė ir ilgas neapsisprendimas, ką su juo daryti. Anot jo, jeigu ir toliau nieko nebus daroma, Klaipėdos simboliui tiesiog „šakės“. Be to, pasak R. Adomavičiaus, registras neapsaugo laivo, nepadeda jo restauruoti ar išlaikyti. Anot jo, blogai, kad nėra svertų priversti kultūrinės vertybės savininkus išsaugoti ją nuo sunykimo.

Kad ir kaip būtų, jūrinio paveldo specialistų Lietuvoje tikrai nėra gausybė ir, pasak L. Kavaliausko, paveldosaugos srityje laivų padėtis itin silpna.

Bloga žinia suvienijo

Ketvirtadienį pas merą įvyko uždaras pasitarimas „Meridiano“ klausimu. Po jo V. Grubliauskas pasidžiaugė, kad bloga žinia suvienijo klaipėdiečius.

„Sprendimas dėl laivo išbraukimo iš registro tik paliudija, kad valstybė nusiplauna rankas. Kita vertus, dar nereikėtų nuleisti rankų ir bandyti įtikinti klerkus Vilniuje, kad toks sprendimas nėra logiškas. Šiandieninis susitikimas parodė, kad situacija, kai mes vieni paliekami spręsti savo miesto simbolio reikalą, suvienijo ir viešąjį, ir privatųjį sektorių, kuriam atstovavo jūrų krovinių kompanijos generalinis direktorius Aloyzas Kuzmarskis, ir šiandienius laivo valdytojus – A. Žičkaus laivo išsaugojimo fondą. Pasitarimo metu prieita prie vienos bendros išvados – „Meridianas“ turi likti vienu iš svarbiausių Klaipėdos simbolių“, – kalbėjo miesto meras.

Paklaustas, ar buvo priimti kokie nors konkretūs sprendimai, jis atsakė: „Sprendimai būtų sietini su labai išsamia situacijos analize – tiek laivo, tiek jo išsaugojimo fondo veiklos dokumentų. Ateityje turės būti nauja laivo valdymo struktūra. Koks modelis bus pasirinktas, šiandien kalbėti per anksti. Savivaldybė tikrai neliks nuošalyje kuriant būsimą „Meridiano“ valdymo struktūrą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt